Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Kazimierz Rochecki
Reklama

Chętnych do kandydowania na prezydenta Rzeszowa jest coraz więcej. Właśnie swój start ogłosił Kazimierz Rochecki, przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście. 

Rochecki od pięciu lat działa w stowarzyszeniu “Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów” (jest jego  wiceprezesem), które walczy ze smrodem wydobywającym się z zakładów drobiarskich “Res-Drob” przy ulicy Konopnickiej na osiedlu 1000-lecia. 

Walka o zielony Rzeszów

W czwartek stowarzyszenie poinformowało, że Kazimierz Rochecki będzie startował w przyspieszonych wyborach na prezydenta Rzeszowa po rezygnacji złożonej 10 lutego z tego stanowiska Tadeusza Ferenca. 

Rochecki ma 68 lat, jest już trzecią kadencję przewodniczącym Rady Osiedla Śródmieście. Przez pierwsze dwie kierował radą Śródmieście-Północ, następnie został szefem rady całego Śródmieścia, gdy Północ połączono z Południem. 

– Będę kandydował na prezydenta, bo chcę walczyć o czysty i zielony Rzeszów. A jak będzie czysty i zielony, to będą zdrowi mieszkańcy. Jako stowarzyszenie walczymy o każde drzewo przed wycinką. Nie można betonować miasta – mówi Kazimierz Rochecki. 

Czysty i zielony Rzeszów ma być tematem przewodnim kampanii Rocheckiego, który znany jest z tego, że w przeszłości były wiceszefem Samoobrony na Podkarpaciu, był prawą ręką Marii Zbyrowskiej, byłej posłanki partii nieżyjącego już Andrzeja Leppera. 

Rochecki studiował na wydziale prawa i administracji rzeszowskiej filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W latach 90. ubiegłego wieku należał też do założonej przez Lecha Wałęsę Chrześcijańskiej Demokracji III. Był wiceprzewodniczący partii na Podkarpaciu. 

– Nie przypuszczałem, że w tym wieku będę jeszcze startował w wyborach, ale Tadeusz Ferenc ma więcej lat [ze stanowiska zrezygnował w 81. urodziny – przyp. red.] – pociesza się Kazimierz Rochecki. 

Warchoł, Braun, Itner, Masłowski, Słupek…. 

Kazimierz Rochecki jest już kolejną osobą, która zapowiedziała start w wyborach na prezydenta Rzeszowa. W czwartek zrobił to Grzegorz Braun z Konfederacji, wcześniej zrobili to Marcin Warchoł z Solidarnej PolskiAgnieszka Itner z partii Razem i Maciej Masłowski

Wspólnego kandydata mają wystawić też Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL (ludowcy zgłosili Edwarda Słupka, prezesa spółdzielni mieszkaniowej “Zodiak”) i Ruch 2050 Szymona Hołowni. Wciąż nie wiadomo, co zrobi PiS. Spekuluje się, że jednak nikogo nie wystawi. 

Projekt rozporządzenia premiera RP przewiduje, że wybory na prezydenta Rzeszowa odbędą się 9 maja, a kandydaci będą mogli się zgłaszać do 16 kwietnia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: