Zdjęcie: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie otwarto zmodernizowaną Klinikę Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udaru Mózgu. Szpital ma też nowego robota chirurgicznego.

W jednym ze skrzydeł szpitala powstały dwa pododdziały. Jeden z nich to pododdział neurologii – z 33 łóżkami, gdzie diagnozowani i leczeni są pacjenci z najcięższymi chorobami neurologicznymi z całego Podkarpacia, m.in. demielinizacyjnymi, neurodegeneracyjnymi, nerwowo-mięśniowymi czy zapalnymi.

Na drugim pododdziale – leczenia udaru mózgu – jest 22 łóżek. Tam, we współpracy z Zakładem Radiologii Zabiegowej KSW nr 2, leczy ostre fazy udaru niedokrwiennego. Całkowity koszt utworzenia ośrodka to prawie 15 mln zł.

Modernizacja kliniki polegała również na przekształceniu sal trzyosobowych w dwuosobowe z łazienkami oraz stworzeniu dwóch sal jednoosobowych  dla chorych wymagających izolacji z powodów epidemiologicznych. Kupiono również nowoczesną aparaturę medyczną, która pozwala monitorować pacjentów wymagających intensywnego nadzoru.

KSW nr 2 w Rzeszowie przy ulicy Lwowskiej w leczeniu pacjentów wykorzystuje też robota chirurgicznego ExccelsiusGPS, łączącego zalety roboty i technologii nawigacyjnych w jednym systemie. Na otwarciu zmodernizowanej Kliniki Neurologii odbyła się symulacja zabiegu na fantomie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Tego typu technologia pozwala na dokładne zaplanowanie i bezpieczne przeprowadzenie procedur na kręgosłupie i czaszce, a także wykonywanie ich w mniej inwazyjny sposób i w krótszym czasie. Wpływa to na szybszą rekonwalescencję hospitalizowanego i zmniejsza ryzyko infekcji – poinformował Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. 

System do nawigacji robotycznej kosztował ponad 7,5 mln zł i niemal w całości został sfinansowany z budżetu samorządu województwa.

Zdjęcie: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama