Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień przez zarząd i pracowników Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. 

Sanocki PBS od 17 stycznia 2020 roku przechodzi przymusową restrukturyzację, którą prowadzi Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Przez pierwsze cztery dni indywidualni klienci nie mogli wybierać gotówki ze swoich kont. Na restrukturyzacji PBS pieniądze straciły 34 podkarpackie samorządy – ok. 80 mln zł. Wśród nich jest również Rzeszów

Tymczasem działalność banku jest też pod lupą Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie i funkcjonariuszy rzeszowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak poinformowała prokurator Hanna Biernat-Łożańska, śledztwo wszczęto m.in. w sprawie nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu PBS i pracowników banku.

Prokuratorskie śledztwo jest prowadzone już od 11 czerwca 2018 roku. Zawiadomienie złożył wtedy pełnomocnik PBS w Sanoku. Dotyczy m.in. “nieprawidłowości związanych z procesem udzielania kredytów dla szeregu ustalonych podmiotów gospodarczych”. Śledczy badają okres działalności banku od czerwca 2010 roku do kwietnia 2017 roku.

To w tym czasie w sanockim PBS wyrządzono szkodę majątkową w wysokości co najmniej 170 mln zł. – Niniejsze śledztwo pozostaje bez związku z wprowadzeniem przymusowej restrukturyzacji w PBS w Sanoku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – zastrzega Biernat-Łożańska, dodając, że aktualna sytuacja PBS “pozostaje w zainteresowaniu” prokuratury.

– Obecnie gromadzone są niezbędne dane, których pozyskanie pozwoli na właściwe ukierunkowanie dalszego toku postępowania. Wyniki przeprowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Sanoku postępowania sprawdzającego będą wzięte pod uwagę w ocenie stanu sprawy – dodała w komunikacie prokurator Hanna Biernat-Łożańska.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: