Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie ogłosił przetarg na remont wiaduktu w miejscowości Olszanica w ciągu drogi krajowej nr 84. Obiekt przebiega nad linią kolejową PKP Stróże – Krościenko. Oferty w postępowaniu można składać do 8 kwietnia br.
Jak poinformowała w piątek rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, zamówienie obejmuje wykonanie remontu nawierzchni kap chodnikowych, a także oczyszczenia i odtworzenia zabezpieczeń powłok ochronnych powierzchni betonowych i stalowych wiaduktu.
Degradacja konstrukcji wymusza interwencję
Dodała, że konieczność przeprowadzenia inwestycji wynika z postępującej degradacji obiektu.
– Obecny stan wiaduktu wymaga interwencji, ponieważ stwierdzono na nim liczne uszkodzenia i oznaki zużycia. Na powierzchniach przyczółków widoczne są wykwity i osady, a konstrukcja straciła swój estetyczny wygląd. Na elementach stalowych, w tym na grodzicach oraz barierach ochronnych widać korozję – wyjaśniła Joanna Rarus.
Zniszczona jest również nawierzchnia kap chodnikowych, a systemy odprowadzania wody wymagają pilnej naprawy.
Remont wiaduktu w Olszanicy na DK84. Szeroki zakres prac naprawczych
Zgodnie z zapisami przetargu, wykonawca będzie musiał m.in. oczyścić powierzchnie przyczółków oraz przeprowadzić naprawę betonowych elementów konstrukcji. Prace obejmą także zabezpieczenie antykorozyjne ścian oporowych, wymianę uszkodzonych elementów kolektora oraz montaż nowych barier i balustrad.
Jak zapewniła rzeczniczka, teren pod obiektem zostanie odpowiednio zabezpieczony na czas prowadzenia robót, tak aby zapewnić pełną szczelność i uniemożliwić przedostawanie się odpadów, gruzu czy produktów czyszczenia na obszar pod wiaduktem (linię kolejową).
Kryteria wyboru i terminy realizacji
Kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty obejmują:
- Cenę (60 proc.),
- Przedłużenie okresu gwarancji jakości (20 proc.),
- Termin realizacji umowy (20 proc.).
Jak podała rzeczniczka, planowany maksymalny termin realizacji kontraktu to pięć miesięcy. Minimalny okres gwarancji wynosi trzy lata, jednak może zostać wydłużony o kolejne dwa lata.
Znaczenie strategiczne obiektu
Wiadukt w Olszanicy to jednoprzęsłowa konstrukcja ramowa o długości ponad 21,6 m i szerokości 14 m; wykonany jest w technologii żelbetowej.
Droga krajowa nr 84 to trasa o długości ok. 48 kilometrów, która prowadzi z Sanoka przez Lesko i Ustrzyki Dolne aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku. Stanowi ona kluczową arterię dla turystów podróżujących w Bieszczady oraz dla transportu transgranicznego.
(AM / PAP)
Czytaj więcej:
Nowy przebieg DK9. Do GDDKiA wpłynęło ponad 1100 wniosków i opinii
![Brawurowy pościg na Podkarpaciu. Uciekał z pasażerką: straci motocykl i odpowie przed sądem [WIDEO] pościg krosno](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/poscig-na-podkarpaciu-218x150.png)


![Kolejne czołowe zderzenie. 85-latek zjechał na przeciwległy pas, cztery osoby w szpitalu [ZDJĘCIA] czołowe zderzenie czołówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/czolowe-zderzenie-podkarpacie-01-218x150.jpg)

![Kłęby dymu widoczne z wielu kilometrów. Podsumowanie gwałtownego pożaru [FOTORELACJA] pożąr bargum markowa](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/bargum-markowa-pozar-01-218x150.jpg)
![Ogromny pożar w zakładzie produkcji i regeneracji opon koło Łańcuta. W akcji blisko 30 zastępów straży pożarnej [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-markowa-218x150.png)


![Skażenie rzeki na Podkarpaciu. Pojawiły się martwe ryby, trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skazenie-rzeki-stobnica-osp-lutcza0-218x150.jpg)

![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)




![Nowy most na Podkarpaciu otwarty. To kluczowa trasa i alternatywa dla opóźnionej S19 [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/most-lutcza-stobnica-2-218x150.jpg)

![Nowy most na Sanie zostanie otwarty w lipcu. Będzie nosił imię królowej Zofii [ZDJĘCIA] nowy most na sanie w sanoku](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Most-Sanok-01-218x150.jpg)

![Od 8 czerwca zmiany w organizacji ruchu na S19: odcinek Sokołów Małopolski – Jasionka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/s19-zmiana-02-1-218x150.jpeg)











![25 lat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uroczysta gala, wyróżnienia i hołd dla twórców uczelni [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/25lecie-UniwersytetuRzeszowskiego0-218x150.jpg)
![Nowy mural na SP nr 21 w Rzeszowie. Zakończenie rozbudowy przesunięte o miesiąc [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/mural-sp21-rzeszow3-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)






![Brawurowy pościg na Podkarpaciu. Uciekał z pasażerką: straci motocykl i odpowie przed sądem [WIDEO] pościg krosno](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/poscig-na-podkarpaciu-100x70.png)


