Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – na taki zarzut zmieniono kwalifikację przestępstwa zarzucanego 49-letniemu Sławomirowi D.

Jak ustaliliśmy, stało się to w piątek, 19 maja, gdy śledztwo w sprawie zabójstwa 84-letniej Krystyny S., mieszkanki podrzeszowskiego Hyżnego, przejęła Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Wcześniej prowadziła je Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie.

– Przejęliśmy sprawę z uwagi na jej charakter – to zbrodnia, sprawę w pierwszej instancji będzie rozpoznawał sąd okręgowy. Nie bez znaczenia jest zainteresowanie mediów i opinii publicznej – mówi Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Pod nadzorem Prokuratury Krajowej

Na tym nie koniec zmian w tej szokującej zbrodni. Śledztwem zainteresował się rzeszowski poseł Suwerennej Polski i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. To on wystąpił z wnioskiem do Prokuratury Krajowej, by ta objęła swoim nadzorem śledztwo. I tak się stało.

W piątek zapadła także decyzja o kolejnej zmianie zarzutów wobec Sławomira D., co potwierdził nam sam Marcin Warchoł. – Sławomirowi D. będzie przedstawiony zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem – powiedział nam wiceminister Warchoł.

I dodaje: – Dziękuję ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze za uwzględnienie mojej prośby. 

Warchoł: karą powinno być dożywocie

Rzeszowscy prokuratorzy już pracują nad zmianą zarzutów wobec podejrzanego. – Mam nadzieję, że w tej sprawie sprawcy zostanie wymierzona najsurowsza kara – dożywotniego pozbawienia wolności. Nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej – mówi Marcin Warchoł. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

To kolejna modyfikacja zarzutów wobec Sławomira D. Najpierw zarzucono mu usiłowanie doprowadzenia Krystyny S. do obcowania płciowego i nieumyślne spowodowanie jej śmierci. We wtorek zarzuty zmieniono mu na zabójstwo i zgwałcenie mieszkanki Hyżnego.

Teraz na podejrzanym będzie ciążył zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. – To było bardzo brutalne przestępstwo – uważa Marcin Warchoł. W środę Sławomir D. został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

 

Śmiertelne odwiedziny 

Do zabójstwa 84-letniej Krystyny S. doszło w niedzielę, 14 maja. Kobieta sama mieszkała w drewnianym domu w Hyżnem. Wieczorem odwiedził ją sąsiad – 49-letni Sławomir D. Pod pretekstem pomocy w pracach domowych, kobietę udusił i zgwałcił. 

Ciało na następny dzień, 15 maja, odnalazł siostrzeniec. Dom Krystyny S. był splądrowany, zwłoki kobiety były roznegliżowane. Policjanci zatrzymali Sławomira D. kilka godzin później. Mężczyzna był już karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu.

Jak mówili nam rzeszowscy prokuratorzy, Sławomir D. częściowo przyznaje się do winy. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama