Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, nie rezygnuje z dalszego poszerzenia granic miasta. Chce, by włączono do nich osiem sołectw z czterech podrzeszowskich gmin. 

Na koniec każdego roku tradycyjnie Tadeusz Ferenc wychodzi z inicjatywą poszerzania Rzeszowa. Tak jest i teraz. Jest już przygotowany projekt uchwały na wtorkową (18 grudnia) sesję Rady Miasta Rzeszowa, na której radni będą decydować o tym, czy miasto ma się poszerzyć, czy nie, a jeśli tak, to o jakie tereny. 

Z planów przyłączenia do Rzeszowa całej gminy Krasne nic nie wyszło. 9 grudnia odbyło się referendum, w którym większość mieszkańców było przeciwko włączaniu ich do miasta. Ono i tak nie miało znaczenia, bo kilka dni wcześniej rzeszowscy radni wycofali zgodę na przyłączenie gminy do Rzeszowa, obawiając się, że miasto nie dostanie 100 mln zł bonusu. 

Zgodnie z decyzją rady, gmina Krasne do Rzeszowa mogłaby być włączona najwcześniej od 1 stycznia 2024 roku, a decyzje samorządów odsunięto do momentu zakończeniu tej kadencji – jesieni 2023 r. Do tego czasu rząd nie może samodzielnie decydować o zmianie granic Rzeszowa, radni uratowali stanowiska – przedterminowych wyborów nie będzie.  

Ale w najnowszych poszerzeniowych planach ratusza znajduje się jedno sołectwo z gminy Krasne, które miasto chciałoby nadal przyłączyć. To Malawa. Dlaczego akurat ona? Bo mieszkańcy Malawy, jako jedyni z wszystkich czterech sołectw gminy Krasne, w referendum byli za połączeniem z Rzeszowem. Za było 515 osób, przeciwko 494.

To skłoniło miasto, by Malawę “wyciągnąć” już teraz z gminy Krasne, skoro mieszkańcy też tego chcą. Pozostałe sołectwa, które miałyby być przyłączone do Rzeszowa to: Racławówka Doły z gminy Boguchwała, Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski oraz Zaczernie, Nowa Wieś, Jasionka, Tajęcina, część Trzebowniska z gminy Trzebownisko. 

Zdjęcie: Materiały Rady Miasta Rzeszowa

Uzasadnienie tych planów jest identyczne, jak dotychczas. Ratusz uważa, że jak Rzeszów będzie coraz większy, to miasto będzie miało więcej pieniędzy, zyskają na tym mieszkańcy przyłączonych terenów. Ratusz podpiera się wynikami badań socjologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego – ponad 90 proc. mieszkańców z przyłączonych terenów jest z tego zadowolonych.

– W tej grupie 100 proc. mieszkańców do 30. roku życia uważa, że przyłączenie ich do Rzeszowa było bardzo dobrą decyzją i nie wyobrażają sobie powrotu do poprzedniego stanu. Mity rozpowszechniane przez przeciwników poszerzenia granic miasta, ile zła spotka mieszkańców, zostały obalone – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

“Rzeszów stoi przed historyczną szansą przekształcenia się w miasto centralne obszaru metropolitalnego. (…) Powiększenie obszaru Rzeszowa do ok. 200 km kw. i wzrost liczby mieszkańców do 200 tysięcy jest drogą do dalszego jego dynamicznego rozwoju, a także rozwoju całego regionu” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały na wtorkową sesję. 

Jeżeli radni zgodzą się na przyłączenie wspomnianych sołectw do Rzeszowa, kolejnym krokiem będzie rozpisanie konsultacji społecznych zarówno w Rzeszowie, jak i w gminach. Potem decyzje podejmą poszczególne rady gmin, opinie wydadzą wojewoda podkarpacki oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a na samym końcu – rząd 

Obecnie w Rzeszowie jest zameldowanych ponad 191 tys. mieszkańców. Szacuje się, że w stolicy Podkarpacia mieszka ponad 220 tys. osób. Od 2019 roku Rzeszów zwiększy swoją powierzchnię ze 121 do 126 km kw., dzięki włączeniu do miasta Miłocina z gminy Głogów Młp. i Matysówki z gminy Tyczyn. Rzeszowowi przybędzie ok. 2400 nowych mieszkańców.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

37 KOMENTARZE

 1. No racja przykład taki ;
  Wilkowyja włączona do miasta 41 lat temu i co no właśnie
  Ulica Zygmunta Starego do dzisiaj nie wytyczona ,bez chodników z 3- ma kiepskimi lampami czy np.Warnenczyka zaczęta przebudowa równe 14 temu i co no i zrobione 2/3 i czeka .
  O i to są te inwestycje obiecywane przed przyłączeniem do miasta a pomijam inne ” raryrasy ” bo np.sklepu w Dzielnicy Wilkowyja – południe nie ma żadnego : O !

 2. ty pawełku
  napisz ile ulic w Rzeszowie nie ma chodnika? konkret!
  jakie są kiepskie inwestycje ? konkret!
  co znaczy wyższe podatki ? konkret!
  jakie wyższe opłaty za śmieci? konkret !

  Pisz i pracuj na konkretach a nie wymyślaj sobie.
  Zacznij od siebie => co ty możesz dać od siebie dla tej Boguchwały, Rzeszowa, podkarpacia, itd itd.

  Pisząc takie teksty poprostu pierdddolisz głupoty.

 3. Adam to w takim razie po co miastu większe tereny? Obecnie jest o 15 km większy od Paryża (dane z Wikipedii)! Nowe tereny inwestycyjne? Akropol na Matysówce dla deweloperów? Co z pustostanami na Przemysłowej? Na Dworzysku niewiele się dzieje w porównaniu do Jasionki/Tajęciny a cel przecież ten sam… Lepiej korzysztać juz z osiągnięć podmiastowych gmin jak Krasne, gdzie wias trudno juz ja nazwać. Przekroczyć magiczną liczbę 200 tys mieszkańców i podatki ściągać do puli miasta z tamtejszych firm- innowacja…

 4. Konkretne rezime :
  Śmiem twierdzić ze faktycznie nic w mentalności tych na ” złotych taboretach ” od 1945 się nie zmnieniło bo tacy sami wisieli nad tablicą szkolną w latach 50-tych i też przy każdej okazji pletli te swoje banialuki dookoła a chodzilo tylko jak patrze na to z perspektywy czasu o jedno ;

  Pełna kabza, pełne koryto , zrośnięta dupa ze stołkiem , ładne biurko, super gabinet, sekretarka i mniemanie o sobie ; Jaki to ja ważny – wadza podejmuje decyzje , jestem Pon –

  O i dzisiaj to samo kit i banialuki płyną dalej i mamy co many : Uf!

 5. Super. Ludzie będą płacić wyższe podatki, wyższe opłaty za śmieci. W zamian nie dostaną nic co już maja, a ratusz mówi że cudownie pomnożyć ich podatki i im da. Ile ulic w Rzeszowie nie ma nawet chodnika i ile jest kiepskich inwestycji. Miasto chce kasę wyciągnąć z ministerstwa, a ludziom kit wciska że to ela ich dobra. Co miasto może zaoferować gminie Boguchwała? Nic.

 6. Znowu Racławówka w planie do przyłączenia. Zapytajcie nowego prezesa gminy Boguchwała oraz mieszkańców Racławówki. No i bezradnego radnego. Panie Piotrze, co Pan robisz w tej kwestii? Jak wezmą Racławówkę to Pan dietę stracisz :). Panie Ferenc, te tereny są tak ubogie w rzetelną dokumentację, że żaden inwestor nie przyjdzie, a jak przyjdzie to sprzeciwy do SKO skutecznie opóźnią inwestycje w bloki, szeregową zabudowę lub inną stricte miejską. Rozwiązaniem jest objęcie wsi ciepłem miejskim, za wynagrodzeniem godziwym dla przepuszczających przez swoje posesje koparki, darmowym przyłączem do ciepłowniczej sieci miejskiej oraz bonifikatą 99% przez pierwsze sto lat korzystania :), wraz z bezpłatną instalacją w budynku wymiennika ciepła lub innego urządzenia wymieniającego w stosunku 1:1 ciepło miejskie na ciepło wiejskie. Za smog z centrum miasta aspirującego do metropolii Rzeszowa.

 7. Hmmm…. Myślę, że właśnie obrazileś prezydenta i ponad 50 tys osób, ale w końcu mamy wolność słowa, chociaż czasem chce się dodać: niestety… A tak swoją drogą, ludzie posądzajac innych o głupotę, często popisują się własną głupotą.

 8. Cytat z powyższego propagandowego artykuliku:
  “Ratusz uważa, że jak Rzeszów będzie coraz większy, to miasto będzie miało więcej pieniędzy”

  adaś czytał czy tylko udawał?

 9. Kolejna fanaberia zakompleksionego sołtysiny z Budziwoja. Byle kasę wydębić, byle większy “ynnowacyjny” burdel na mieście zrobić…

  Głosujcie dalej na tego idiotę, głupi ludzie, głosujcie…

 10. No właśnie analiza poprawna ale system jest super dzisiaj mi wyswietlił temp. pow.+1/ temperature jezdni -1
  To tak jak bym był na plaży : temp pow.+30/ temp.wody 26

  No ale dzisiaj to co mnie te temtemperatury obchodza przeciez nie bede się na jezdni opalał ani adoptował do zimna jak ” morsy” ani siadal dupą na asfalcie – no nie bede robił ; bara- bara.

  No ale przyłączać wszystkich co chcą bo nie wiadomo co nas spotka jak nie będziemy mieć mniej niż 200.000 mieszkańców ; O !

 11. Po ostatniej uchwale o wycofaniu się z Krasnego a obronienie stołków i diet przez wszystkich radnych Rzeszowa wszyscy dowiedzieliśmy się że nas ludzi macie daleko w dup…. Liczy się dla was tylko kasa i to obojętnie z której jesteście partii. Wszyscy warci jesteście tego samego. Więcej nikogo nie nabierzecie na swoje przekręty. Wam przede wszystkim chodzi tylko o koryto. Bo gdybyście byli lojalni do końca i bez względu na wynik referendum to zachowali byście twarz i wizerunek wobec swoich wyborców a tak warci jesteście tylko funt kłaków.

 12. Jak dla mnie to powinny zostać przyłączone tereny między S19, A4 i przedłożeniem ul. Lubelskiej, tak aby Rzeszów stanowił spójny organizm. Resztę terenów powinno oddać się sąsiednim gminom w ramach rekompensaty.

 13. Co ty opowiadasz litości, przecież z roku na rok budżet miasta rośnie więc myślisz że te grosze z sołectw spowodują że Rzeszów stanie się bogaty ?? ahahha W tym przypadku to miasto będzie musiało wyłożyć więcej kasy na dane sołectwo aniżeli wynosi jego roczny budżet , dokształć się zanim napiszesz następnym razem takie bzdury

 14. Hahah mówisz o tym pseudo miasteczku jakby to była jakas metropolia. Taka wypowiedzią pokazujesz właśnie swoje korzenie „wieśniaku rzeszowski” .

 15. Już dość tych przygarnietych wsiurow. Zrobić winety za korzystanie z uroku miasta, to przestaną buraki jeździć na zakupy do Rzeszowa . Niech dadzą zarobić swoim.

 16. Ale gmina Tyczyn dała co Rzeszów chciał wziąć i dobrze na tym wyszła, nie splajtowała, a nawet wręcz przeciwnie, teraz jej przyrasta.. Jak panna, co “wniesła we wianie”. Zasługuje na pochwałę, uznanie, specjalne względy no i intercyzę – specjalny kontrakt z Rzeszowem.
  Inne gminy winny brać z niej przykład.

 17. Dlaczego tak chętnie o Malawę?.Proszę Panie Ferenc o udostępnienie map jakie macie w planach przeprowadzić drogi i w których miejscach w Malawie i zobaczymy jak mieszkanczy będą chętni do przyłączenia.

 18. To jest propagandowy program odwrócenia uwagi mieszkańców od problemów z podwyżkami na wywóz śmieci i utylizacje,z programem ważenia samochodów który jest atrapa czy instalacja za prawie 400 mln zł z niby inteligentnym sterowaniem ruchu który powoduje jeszcze większe korki w mieście.Warto jeszcze dorzucić nieprawidłowości i problemy władz miasta z pozwoleniami na budowę (samowolkami) nie tylko obiektów handlowych dla znajomych inwestorów ale dla znanych deweloperów których można wyszukać na dostępnym dla wszystkich portalu o zbiorach zachowanych w IPN.

 19. Mieszkańców Krasnego zrobili w wuja, teraz kolej na Malawiaków.
  Urzędasy przy korycie bawią się emocjami naiwnych.
  Tadek musi mieć przecież kasę na lampki świąteczne za bańkę rocznie.

 20. Ewa widać , że Ferencowi zaczynać brakować w kasie miasta kasy na jego pierdoły i trzeba zabrać pieniądze mieszkańcom z sąsiednich gmin.

 21. 100% racji. Przepisywanie tego samego we wniosku co rok temu jest bez sensu.
  Brakuje w tym zestawieniu Rudnej Małej, Rudnej Wielkiej i Kielanówki.
  Z Trzebowniskiem trzeba się porozumieć o Zaczernie, reszta moze poczekać.
  Malawa też może być, ale bez upierania się.
  Redakcja z kolei niech zrozumie wreszcie, ze Rząd RP może zmieniac granice gmin jak chce i kiedy chce i żadna uchwala żadnej rady gminy go w tym nie blokuje.

 22. Jak chcecie poszerzać miasto to zróbcie to z głową. Chodzi mi głównie o to że chcecie włączyć tereny za autostradą pomijając główne drogi dojazdowe. Idealnie widać to na mapie. Czyli żeby dojechać do lotniska muszę wyjechać z miasta a następnie wjechać do części Rudnej małej i znowu wjechać do Rzeszowa. To samo tyczy się Trzebowniska. Gdzie jest tu logika ??? Jestem za poszerzaniem naszego miasta, ale róbcie to z głową.
  Pozdrawiam

 23. Ferenc dobrze robi. W Warszawie przyznają miliony złotych na inwestycje patrząc ile dane miasto ma mieszkańców. Jeśli mają przyznać komuś kto ma 190 tyś i 220 tyś to jak myślicie gdzie idą pieniądze?

  A jeśli ci ludzie i tak tu pracują ucza sie robią zakupy leczą zdrowie czy wypoczywają to dlaczego nie włączych ich do miasta. Człowiek jest dumny że zagłosował w wyborach na kogoś kto myśli o Rzeszowie w szerszej perspektywie. Brawo Ferenc

 24. “Ratusz uważa, że jak Rzeszów będzie coraz większy, to miasto będzie miało więcej pieniędzy, zyskają na tym mieszkańcy przyłączonych terenów” a stracą gminy i ich mieszkańcy, czyli dać dużemu jeszcze więcej niż ma…a mały niech splajtuje i zabić dechami…super. Kolejne miliony na system transportu, przewymiarowane mosty, lipy za 200 tys czy nowe osiedla bez rozbudowy infrastruktury… Normalnie super 100% zadowolenia…

Comments are closed.