Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Zwolennicy przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa przegrali niedzielne referendum. Jego wynik i tak nie miałby większego znaczenia.

Uprawnionych do głosowania było 8906 mieszkańców, którzy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za połączeniem gminy Krasne z gminą Miasto Rzeszów?”. Mieszkańcy oddawali głosy od godz. 7:00 do 21:00 w sześciu okręgach. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. uprawnionych. 

I ten warunek został spełniony (36 proc.). W referendum wzięło udział 3206 osób. Głosów ważnych było 3194, nieważnych – 11. Za przyłączeniem gminy Krasne do Rzeszowa było 1480 osób, przeciwko – 1714. Poniżej wyniki w poszczególnych okręgach:

– Krasne, okręg nr 1 (Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka) – 297 głosów za, przeciwko 301 przeciwko

– Krasne, okręg nr 2 (Szkoła Podstawowa) – 328 za, 377 przeciwko

– Malawa, okręg nr 3 (Zespół Szkół) – 327 za, 296 przeciwko  

– Malawa, okręg nr 4 (Przedszkole Publiczne) – 188 za, 198 przeciwko 

– Strażów, okręg nr 5 – 211 głosów za, 274 przeciwko

– Palikówka, okręg nr 6 – 129 za, 269 przeciwko

Wynik referendum (szczegóły TUTAJ) przekreślił definitywnie scenariusz przedterminowych wyborów do Rady Miasta Rzeszowa i na prezydenta Rzeszowa. One i tak by się nie odbyły, bo 4 grudnia, na pięć dni przed głosowaniem, taką możliwość zablokowali rzeszowscy radni, wycofując uchwałę z marca br. o przyłączeniu gminy Krasne do Rzeszowa.

– Na negatywne wyniki referendum wpływ miała propaganda władz Krasnego, które straszyły mieszkańców wyższymi podatkami po włączeniu do Rzeszowa oraz uchwała Rady Miasta Rzeszowa. Radni wbili nam nóż w plecy. Najpierw chcieli przyłączyć naszą gminę do miasta, a potem się z tego wycofali. Radni bronili swoich stołków. Chodziliśmy po sądach, walczyliśmy z wójtem, na koniec radni nas dobili – mówi Benedykt Czajkowski z Grupy Inicjatywnej, która doprowadziła do referendum.

Zdaniem Czajkowskiego postawa rzeszowskich radnych w ostatnich dniach spowodowała, że mieszkańcy gminy Krasne nie będą już zabiegali o włączenie ich do Rzeszowa. – Drugi raz nie dadzą się oszukać – uważa Czajkowski. Pierwsze referendum w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa odbyło się w październiku 2016 roku. Wtedy też było więcej przeciwników – ok. 62 proc.

Na ostatniej prostej drugiego referendum rzeszowscy radni uznali, że gminę Krasne można przyłączyć do Rzeszowa najwcześniej w 2024 roku, po kolejnych wyborach samorządowych. Ratusz przestraszył się, że po włączeniu gminy nie dostanie 100 mln zł bonusu i wisi nad nim widmo wprowadzenia do urzędu PiS-owskiego komisarza. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

26 KOMENTARZE

 1. Przestańcie głupoty wypisywać Fakty są taki że przegraliście to referendum Malawa tylko głosowała za ,dziwie się im bo to już 3 raz nie chcą ich w Rzeszowie.

 2. Bardzo dobry wynik, zwłaszcza że władze Rzeszowa nie chcą połączenia z Krasnem, zachowanie stołków teraz ważniejsze, za pięć lat będą chcieli, tylko że za pięć lat to Jasionka przyłączy Rzeszów, pięć następnych lat stolicy imitacji to cofnięcie się o 10 lat w porównaniu z innymi miastami.

 3. Wiecie dlaczego takie wyszło głosowanie w Strażowie i Palikówce bo nikt nie pilnował komisji wójta, robili co chcieli i takie są wyniki.
  Tak czy inaczej według głosowania Krasne i Malawę należny włączyć do Rzeszowa a Strażów i Palikówkę do Czarnej. Jest to dobre rozwiązanie bo te wiochy na razie nie są miastu do niczego potrzebne.
  Po dogłębnej analizie minister tak powinien zrobić i taką podjąć decyzję.

 4. Panowie przecież WILHELM cztery lata mówił to samo jeszcze nie teraz tylko za cztery lata, powtórka z historii. Dupę przyrośniętą do stołka jest ciężko ją odjąć żeby nie uszkodzić.
  Na pewno ci co głosowali za gminą niedługo się przekonają jak ich wójt zrobił w bambuko, bo z obiecanych inwestycji 32 punkty przed wyborami zostanie tylko staroć w postaci upadającej komunikacji PKS i spłaty jeszcze większego zadłużenia albo wejście syndyka.

 5. Trzeba miastu Krasnego jak prostytutce obfitego kresu w czasie szczytu klimatycznego.

  Idąc dalej tym typem rozumowania Rzeszów postąpił z Krasnym jak ze zużytym tamponem. Załatfili ich na cacy bez nawilżania. Będą mieć “te” dni całe 5 lat.

 6. No i teraz bedzie troche ciszy z tym Krasnem – co do Malawy bardzo dobry pomysł jak chcą do metropolii to już dzisiaj pisać wnioski a reszta Gniby niech ślepi co sie bedzie dziać w Malawie ; O !

 7. I tak prawdopodobnie do gm Rzeszów wejdzie jak nie komisarz do służby kontrolne państwa za działanie na szkodę mieszkańców i przekroczenie uprawnień i wiele innych nieprawidłowości jakie powstały m.in przy przetagach inwestycyjnych z udziałem środków unijnych.Masto przez kreatywna ksiegowowśc chciało ukryć narastajace zadłużenie na 1 mieszakńca i spadający dochód równiez na 1 mieszakńca co prowadzi że gmina Rzeszów jest na 306 miesc w Polsce.

 8. To referendum w stosunku do poprzedniego pokazuje że ilość zwolenników przyłączenia do Rzeszowa rośnie. 2 lata temu za przyłączeniem opowiedziało się o ile dobrze pamiętam 36%, teraz jest to już 46% za przyłączeniem do Rzeszowa wobec 54% przeciwko. Tendencja się zmienia. Poczekajmy jeszcze tak ze 2 lata i będzie większość. Tak jak napisał “Oli” dla prezydenta Ferenca to jasny sygnał, żeby teraz przyłączyć Malawę gdzie więcej osób opowiedziało się za przyłączeniem. Uruchamiać nową procedurę poszerzenia Rzeszowa o Malawę w oparciu o jednoznaczny wynik referendum. Za miesiąc do Rzeszowa wchodzi sąsiednia Matysówka. Również w samym Krasnem wynik jest dość ciekawy ponieważ 625 głosów za, wobec 678 przeciw to już nieznaczna różnica.

 9. Brak słów jak obserwuje sie wyniki referendum w Palikowce i Strazowie. Teraz Ferenc zrobi jedno wystapi o przylaczenie samej Malawy bo tam 52% glosujacych bylo za. Nie potrzeba juz konsultacji a Rada Gminy Krasne musi glosowac zgodnie z wola mieszkańców. Wiec rozmontowywanie gminy czas zacząć a kredyty za budowe hali bedziemy spłacać my mieszkancy Krasnego, Strazowa I Palikowki, wtedy gdy Malawa bedzie od 2020 roku w Rzeszowie. Tego chcieliście Wojcie Wozniak i przeciwnicy wlaczenia?

 10. W takim Mr. Ferenc powinien w dalszym ciagu ubiegac sie o przylaczenie samej Malawy. A jakim sciemnaczem jest wojt? _ powinien pokazac fakt wynajmu autobusow ze slowacji przed wyborami 🙂 🙂 i jedyna z jego strony negatywna lampania, bylegy nie odkleic sie od stolka i slusznej kasiorki 😉

 11. A gdzie te 98% z konsultacji?
  Jeszcze ze 2 lata temu 98% było przeciw w konsultacjach.

  Strazow i Palikowke wyyebac pod Łańcut.
  Ciemnogrod.

  Niech żyją wójt, proboszcz i MKS-y.

 12. “One i tak by się nie odbyły, bo 4 grudnia, na pięć dni przed głosowaniem, taką możliwość zablokowali rzeszowscy radni, wycofując uchwałę z marca br.
  o przyłączeniu gminy Krasne do Rzeszowa.”
  W redakcji pewnie otwieranie szampana, bo “ciemny lud kupił” rajcowo-redakcyjne kłamstwa, a lud niech pamięta, że raz zdobytej władzy władca czy prominent nie odda nigdy.
  Co dalej? Skoro w sołectwie Krasne 54% było przeciw, ale już w Malawie prawie 52% za?

   • Palikówkę przepiąć pod Trzebownisko w zamian za Zaczernie do Rzeszowa. Miasto już powinno zacząć dogadywać się w tej sprawie z gminą Trzebownisko i Krasne (coś za coś)
    Jeszcze jedno pytanie:
    Kto po następnych wyborach (nowy wójt, nowy prezydent) da gwarancję. że ich myślenie nie będzie identyczne (tzn. “”jeszcze nie teraz'”)?. Czyli temat powinien wrócić nie za 5, a za 4 lata.
    Jak się brać za przyłączanie całej gminy, to na rok przed wyborami jesienią, wniosek przygotować zimą, złożyć na wiosnę w roku wyborów samorządowych,, decyzja latem roku wyborczym i w zimie od 1 stycznia zmiana. Wilhelmowi będzie wsjo rawno, bo będzie kończył drugą kadencję, na trzecią startować już nie będzie mógł. Tylko Wiola może co najwyżej oporować 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ