Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Zwolennicy przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa przegrali niedzielne referendum. Jego wynik i tak nie miałby większego znaczenia.

Uprawnionych do głosowania było 8906 mieszkańców, którzy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za połączeniem gminy Krasne z gminą Miasto Rzeszów?”. Mieszkańcy oddawali głosy od godz. 7:00 do 21:00 w sześciu okręgach. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. uprawnionych. 

I ten warunek został spełniony (36 proc.). W referendum wzięło udział 3206 osób. Głosów ważnych było 3194, nieważnych – 11. Za przyłączeniem gminy Krasne do Rzeszowa było 1480 osób, przeciwko – 1714. Poniżej wyniki w poszczególnych okręgach:

– Krasne, okręg nr 1 (Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka) – 297 głosów za, przeciwko 301 przeciwko

– Krasne, okręg nr 2 (Szkoła Podstawowa) – 328 za, 377 przeciwko

– Malawa, okręg nr 3 (Zespół Szkół) – 327 za, 296 przeciwko  

– Malawa, okręg nr 4 (Przedszkole Publiczne) – 188 za, 198 przeciwko 

– Strażów, okręg nr 5 – 211 głosów za, 274 przeciwko

– Palikówka, okręg nr 6 – 129 za, 269 przeciwko

Wynik referendum (szczegóły TUTAJ) przekreślił definitywnie scenariusz przedterminowych wyborów do Rady Miasta Rzeszowa i na prezydenta Rzeszowa. One i tak by się nie odbyły, bo 4 grudnia, na pięć dni przed głosowaniem, taką możliwość zablokowali rzeszowscy radni, wycofując uchwałę z marca br. o przyłączeniu gminy Krasne do Rzeszowa.

– Na negatywne wyniki referendum wpływ miała propaganda władz Krasnego, które straszyły mieszkańców wyższymi podatkami po włączeniu do Rzeszowa oraz uchwała Rady Miasta Rzeszowa. Radni wbili nam nóż w plecy. Najpierw chcieli przyłączyć naszą gminę do miasta, a potem się z tego wycofali. Radni bronili swoich stołków. Chodziliśmy po sądach, walczyliśmy z wójtem, na koniec radni nas dobili – mówi Benedykt Czajkowski z Grupy Inicjatywnej, która doprowadziła do referendum.

Zdaniem Czajkowskiego postawa rzeszowskich radnych w ostatnich dniach spowodowała, że mieszkańcy gminy Krasne nie będą już zabiegali o włączenie ich do Rzeszowa. – Drugi raz nie dadzą się oszukać – uważa Czajkowski. Pierwsze referendum w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa odbyło się w październiku 2016 roku. Wtedy też było więcej przeciwników – ok. 62 proc.

Na ostatniej prostej drugiego referendum rzeszowscy radni uznali, że gminę Krasne można przyłączyć do Rzeszowa najwcześniej w 2024 roku, po kolejnych wyborach samorządowych. Ratusz przestraszył się, że po włączeniu gminy nie dostanie 100 mln zł bonusu i wisi nad nim widmo wprowadzenia do urzędu PiS-owskiego komisarza. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

26 KOMENTARZE

 1. Przestańcie głupoty wypisywać Fakty są taki że przegraliście to referendum Malawa tylko głosowała za ,dziwie się im bo to już 3 raz nie chcą ich w Rzeszowie.

 2. Urzędasy się przestraszyły że stracą stołki i pisiory im pogonią kota i dlatego oszukali mieszkańców. Żałosne postępowanie.

 3. Witam. Popieram to przeciw!Lepiej Bym to pewnie Buczek na Prezydenta ale lipa wynik.Ja nie dziekuje za ferenca ile ma lat pomysliscie????

 4. Bardzo dobry wynik, zwłaszcza że władze Rzeszowa nie chcą połączenia z Krasnem, zachowanie stołków teraz ważniejsze, za pięć lat będą chcieli, tylko że za pięć lat to Jasionka przyłączy Rzeszów, pięć następnych lat stolicy imitacji to cofnięcie się o 10 lat w porównaniu z innymi miastami.

 5. Wiecie dlaczego takie wyszło głosowanie w Strażowie i Palikówce bo nikt nie pilnował komisji wójta, robili co chcieli i takie są wyniki.
  Tak czy inaczej według głosowania Krasne i Malawę należny włączyć do Rzeszowa a Strażów i Palikówkę do Czarnej. Jest to dobre rozwiązanie bo te wiochy na razie nie są miastu do niczego potrzebne.
  Po dogłębnej analizie minister tak powinien zrobić i taką podjąć decyzję.

 6. Panowie przecież WILHELM cztery lata mówił to samo jeszcze nie teraz tylko za cztery lata, powtórka z historii. Dupę przyrośniętą do stołka jest ciężko ją odjąć żeby nie uszkodzić.
  Na pewno ci co głosowali za gminą niedługo się przekonają jak ich wójt zrobił w bambuko, bo z obiecanych inwestycji 32 punkty przed wyborami zostanie tylko staroć w postaci upadającej komunikacji PKS i spłaty jeszcze większego zadłużenia albo wejście syndyka.

 7. Palikówkę przepiąć pod Trzebownisko w zamian za Zaczernie do Rzeszowa. Miasto już powinno zacząć dogadywać się w tej sprawie z gminą Trzebownisko i Krasne (coś za coś)
  Jeszcze jedno pytanie:
  Kto po następnych wyborach (nowy wójt, nowy prezydent) da gwarancję. że ich myślenie nie będzie identyczne (tzn. “”jeszcze nie teraz'”)?. Czyli temat powinien wrócić nie za 5, a za 4 lata.
  Jak się brać za przyłączanie całej gminy, to na rok przed wyborami jesienią, wniosek przygotować zimą, złożyć na wiosnę w roku wyborów samorządowych,, decyzja latem roku wyborczym i w zimie od 1 stycznia zmiana. Wilhelmowi będzie wsjo rawno, bo będzie kończył drugą kadencję, na trzecią startować już nie będzie mógł. Tylko Wiola może co najwyżej oporować 🙂

 8. Trzeba miastu Krasnego jak prostytutce obfitego kresu w czasie szczytu klimatycznego.

  Idąc dalej tym typem rozumowania Rzeszów postąpił z Krasnym jak ze zużytym tamponem. Załatfili ich na cacy bez nawilżania. Będą mieć “te” dni całe 5 lat.

 9. No i teraz bedzie troche ciszy z tym Krasnem – co do Malawy bardzo dobry pomysł jak chcą do metropolii to już dzisiaj pisać wnioski a reszta Gniby niech ślepi co sie bedzie dziać w Malawie ; O !

 10. I tak prawdopodobnie do gm Rzeszów wejdzie jak nie komisarz do służby kontrolne państwa za działanie na szkodę mieszkańców i przekroczenie uprawnień i wiele innych nieprawidłowości jakie powstały m.in przy przetagach inwestycyjnych z udziałem środków unijnych.Masto przez kreatywna ksiegowowśc chciało ukryć narastajace zadłużenie na 1 mieszakńca i spadający dochód równiez na 1 mieszakńca co prowadzi że gmina Rzeszów jest na 306 miesc w Polsce.

 11. To referendum w stosunku do poprzedniego pokazuje że ilość zwolenników przyłączenia do Rzeszowa rośnie. 2 lata temu za przyłączeniem opowiedziało się o ile dobrze pamiętam 36%, teraz jest to już 46% za przyłączeniem do Rzeszowa wobec 54% przeciwko. Tendencja się zmienia. Poczekajmy jeszcze tak ze 2 lata i będzie większość. Tak jak napisał “Oli” dla prezydenta Ferenca to jasny sygnał, żeby teraz przyłączyć Malawę gdzie więcej osób opowiedziało się za przyłączeniem. Uruchamiać nową procedurę poszerzenia Rzeszowa o Malawę w oparciu o jednoznaczny wynik referendum. Za miesiąc do Rzeszowa wchodzi sąsiednia Matysówka. Również w samym Krasnem wynik jest dość ciekawy ponieważ 625 głosów za, wobec 678 przeciw to już nieznaczna różnica.

 12. Brak słów jak obserwuje sie wyniki referendum w Palikowce i Strazowie. Teraz Ferenc zrobi jedno wystapi o przylaczenie samej Malawy bo tam 52% glosujacych bylo za. Nie potrzeba juz konsultacji a Rada Gminy Krasne musi glosowac zgodnie z wola mieszkańców. Wiec rozmontowywanie gminy czas zacząć a kredyty za budowe hali bedziemy spłacać my mieszkancy Krasnego, Strazowa I Palikowki, wtedy gdy Malawa bedzie od 2020 roku w Rzeszowie. Tego chcieliście Wojcie Wozniak i przeciwnicy wlaczenia?

 13. Trzeba zrobić referendum za wyrzuceniem z gminy Palikówki i Strażowa !
  Najlepiej jakby poszli pod Dynów tam się ze swoim XIX wiecznym myśleniem nadają.

 14. W takim Mr. Ferenc powinien w dalszym ciagu ubiegac sie o przylaczenie samej Malawy. A jakim sciemnaczem jest wojt? _ powinien pokazac fakt wynajmu autobusow ze slowacji przed wyborami 🙂 🙂 i jedyna z jego strony negatywna lampania, bylegy nie odkleic sie od stolka i slusznej kasiorki 😉

 15. A gdzie te 98% z konsultacji?
  Jeszcze ze 2 lata temu 98% było przeciw w konsultacjach.

  Strazow i Palikowke wyyebac pod Łańcut.
  Ciemnogrod.

  Niech żyją wójt, proboszcz i MKS-y.

 16. “One i tak by się nie odbyły, bo 4 grudnia, na pięć dni przed głosowaniem, taką możliwość zablokowali rzeszowscy radni, wycofując uchwałę z marca br.
  o przyłączeniu gminy Krasne do Rzeszowa.”
  W redakcji pewnie otwieranie szampana, bo “ciemny lud kupił” rajcowo-redakcyjne kłamstwa, a lud niech pamięta, że raz zdobytej władzy władca czy prominent nie odda nigdy.
  Co dalej? Skoro w sołectwie Krasne 54% było przeciw, ale już w Malawie prawie 52% za?

Comments are closed.