Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Zwolennicy przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa przegrali niedzielne referendum. Jego wynik i tak nie miałby większego znaczenia.

Uprawnionych do głosowania było 8906 mieszkańców, którzy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za połączeniem gminy Krasne z gminą Miasto Rzeszów?”. Mieszkańcy oddawali głosy od godz. 7:00 do 21:00 w sześciu okręgach. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. uprawnionych. 

I ten warunek został spełniony (36 proc.). W referendum wzięło udział 3206 osób. Głosów ważnych było 3194, nieważnych – 11. Za przyłączeniem gminy Krasne do Rzeszowa było 1480 osób, przeciwko – 1714. Poniżej wyniki w poszczególnych okręgach:

– Krasne, okręg nr 1 (Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka) – 297 głosów za, przeciwko 301 przeciwko

– Krasne, okręg nr 2 (Szkoła Podstawowa) – 328 za, 377 przeciwko

– Malawa, okręg nr 3 (Zespół Szkół) – 327 za, 296 przeciwko  

– Malawa, okręg nr 4 (Przedszkole Publiczne) – 188 za, 198 przeciwko 

– Strażów, okręg nr 5 – 211 głosów za, 274 przeciwko

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Palikówka, okręg nr 6 – 129 za, 269 przeciwko

Wynik referendum (szczegóły TUTAJ) przekreślił definitywnie scenariusz przedterminowych wyborów do Rady Miasta Rzeszowa i na prezydenta Rzeszowa. One i tak by się nie odbyły, bo 4 grudnia, na pięć dni przed głosowaniem, taką możliwość zablokowali rzeszowscy radni, wycofując uchwałę z marca br. o przyłączeniu gminy Krasne do Rzeszowa.

– Na negatywne wyniki referendum wpływ miała propaganda władz Krasnego, które straszyły mieszkańców wyższymi podatkami po włączeniu do Rzeszowa oraz uchwała Rady Miasta Rzeszowa. Radni wbili nam nóż w plecy. Najpierw chcieli przyłączyć naszą gminę do miasta, a potem się z tego wycofali. Radni bronili swoich stołków. Chodziliśmy po sądach, walczyliśmy z wójtem, na koniec radni nas dobili – mówi Benedykt Czajkowski z Grupy Inicjatywnej, która doprowadziła do referendum.

Zdaniem Czajkowskiego postawa rzeszowskich radnych w ostatnich dniach spowodowała, że mieszkańcy gminy Krasne nie będą już zabiegali o włączenie ich do Rzeszowa. – Drugi raz nie dadzą się oszukać – uważa Czajkowski. Pierwsze referendum w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa odbyło się w październiku 2016 roku. Wtedy też było więcej przeciwników – ok. 62 proc.

Na ostatniej prostej drugiego referendum rzeszowscy radni uznali, że gminę Krasne można przyłączyć do Rzeszowa najwcześniej w 2024 roku, po kolejnych wyborach samorządowych. Ratusz przestraszył się, że po włączeniu gminy nie dostanie 100 mln zł bonusu i wisi nad nim widmo wprowadzenia do urzędu PiS-owskiego komisarza. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama