Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Koalicja Rozwój Rzeszowa – Platforma Obywatelska nie chce przyłączenia gminy Krasne do stolicy Podkarpacia przynajmniej do 2024 roku. – To pokazuje, że Rzeszów nie ma spójnej wizji poszerzania swoich granic – komentuje PiS. 

Rada Miasta Rzeszowa we wtorek wycofała swoje marcowe poparcie dla przyłączenia do Rzeszowa całej gminy Krasne na pięć dni przed referendum. Po batalii sądowej odbędzie się ono w najbliższą niedzielę (9 grudnia).

Wycofanie poparcia rzeszowskiej rady dla połączenia gminy z miastem jest wynikiem strachu przed utratą 100 mln zł bonusu. Pieniądze te mogłyby być wypłacone tylko wtedy, gdyby włączenie gminy Krasne do Rzeszowa poparła także tamtejsza rada, a to wydaje się iluzoryczne.

Poza tym, koalicja obawia się też wpuszczenia do ratusza PiS-owskiego komisarza, który rządziłby do czasu kolejnych wyborów. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Na wtorkową sesję koalicja Rozwój Rzeszowa – PO przygotowała uchwałę, która w efekcie “zamraża” procedurę włączenia gminy Krasne do Rzeszowa do 2024 roku. 

Dec: dajmy sobie czas

Obóz wspierający Tadeusza Ferenca uważa, że połączone wybory do Rady Miasta Rzeszowa i na prezydenta Rzeszowa powinny się odbyć na terenie miasta i gminy najwcześniej jesienią 2023 roku – podczas kolejnych wyborów samorządowych w całym kraju. 

– Jesteśmy zdecydowanie za tym, aby sięgnąć po ten bonus [100 mln zł – przyp. red.], ale dajmy sobie jednak czas, aby sensownie przeprowadzić procedurę wyborczą, najlepiej na koniec kadencji, czyli w 2024 roku – mówi Konrad Fijołek, szef klubu Rozwój Rzeszowa.

Chodzi o to, by do tego czasu władzom Rzeszowa udało się przekonać radnych gminy Krasne, by zgodzili się na włączenie gminy do granic administracyjnych stolicy Podkarpacia. Tylko wtedy ratusz będzie mógł sięgnąć po 100-milionowy bonus, który miasto chce w całości wpompować w gminę Krasne. 

Opozycyjny PiS, który od dawna krytykuje poszerzeniową politykę ratusza, był zaskoczony projektem uchwały. – To dla nas niejasne, ale przyjmujemy to, bo takie połączenie ma sens, ale pod koniec kadencji, kiedy jesteśmy w stanie przygotować połączenie obu gmin. Cieszymy się, że przyznaliście nam w końcu rację  – mówił Robert Kultys, radny PiS.

Co się opłaca politykom?

Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta, stwierdził z kolei, że przyłączanie całej gminy Krasne do Rzeszowa nigdy nie było dobrym pomysłem. – Ten czas, który jest przed nami, traktuję jako czas na to, aby inaczej podejść do procesów poszerzania granic Rzeszowa – mówił Dec.

Za przyjęciem uchwały było 19 radnych. Od głosu wstrzymali się Marcin Fijołek, Mateusz Szpyrka i Jerzy Jęczmienionka – wszyscy z PiS, który dostał politycznego rozdwojenia. Z jednej strony część PiS-owskich polityków pozytywnie ocenia ruch koalicji, a inni mówią, że to “instrumentalne traktowanie procesu poszerzenia granic Rzeszowa”.

– Gdy rządzącej koalicji opłaca się politycznie przyłączyć jakieś tereny, to są „za” i mówią, że Rzeszów musi się poszerzać. Gdy w jakiś sposób poszerzenie Rzeszowa jest dla nich zbieżne z interesem politycznym, to wtedy odstępują od takiego procesu – mówił Marcin Fijołek, szef klubu PiS. – Rzeszów nie ma spójnej wizji poszerzania swoich granic – dodał.

Przyjęcie uchwały oznacza, że nawet jeśli w niedzielnym referendum mieszkańcy gminy Krasne zgodzą się na przyłączenie do Rzeszowa, to rząd PiS nie będzie mógł tego zrobić, kiedy mu to pasuje. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

38 KOMENTARZE

 1. W calym tym zamieszaniu chcialbym zapytac mieszkancow Rzeszowa tych przed 2006r. Jak Oni sie zapatruja na to ze beda dotowane tereny przylaczone a na tzw.starych osiedlach wielkie g.. sie dzieje – pomijam opinie osob pracujacych w urzedach.Uwazam ze w koncu ktos racjonalnie do tematu podszedl a nie na sile.do tanga trzeba dwojga . W obecnych granicach miasta jest sporo do zrobienia – jest ponad 60% uzytkow rolnych i tym najpierw trzeba sie zajac a nie cuda wiankami.do roboty!

 2. Na plakatach Wojt starszy blokami i drozszymi podatkami, ale nie wspomina ze przy polaczeniu dwoch gmin przez 5 lat podatki i inne oplaty są utrzymane na niezmiennym poziomie przez 5 lat. Predzej Krasne podniesie podatki aby na splate kredytów starczylo!!!
  A te bloki to nic innego jak spelnienie się wizji budowy ” szklanych domów” z Przedwiośnia. W koncu sam Pan Wojt i jego GOK brali udzial w narodowym czytaniu ” Przedwioscia” S. Żeromskiego. 🙂

 3. Pytanie zasadnicze brzmi: w co gra Konrad Fijołek? Nie jest to aż tak trudne pytanie.
  Pan Andrzej Dec trzyma tu raczej drugie skrzypeczki i na nich gra, bo go do tego chytrze przekonano, ale to w sumie poczciwy, choć sprawiający wrażenie nieco zagubionego w temacie człowiek.

 4. Niech mi ktoś odpowie dopiero były wybory i jakoś nikt tego tematu nie poruszył że trzeba od razu przeprowadzić JEDNE wybory i w Rzeszowie i Krasnem, teraz jak się wsadziło na stołki cztery litery to się kombinuje. Panie Dec takiej kanal… dawno nie widziałem ale czego można się spodziewać po PO.

 5. Oczywiście że kompromitacja bo gdzie byli jak ochoczo przegłosowali uchwałę za przyłączeniem Krasnego, wtedy tego problemu nie widzieli. My to wiemy że marny wybieg bardziej chodzi o stołek i o kasę dla siebie, po prostu jedna wielka sitwa. Przy następnych wyborach ludzie powinni wam to przypomnieć.

 6. Mówią że podatki będą 10 razy droższe niż teraz mają kosztować po 2 tyś. od łebka a przejście chodnikiem 500 mb. będzie kosztowało 10 zł, pewno by trzeba chodzić polami a autobusy miejskie do Rzeszowa maja kosztować ponad 15 zł w jedną stronę tak mówią, ciocia mi tak mówiła bo jej tak mówili i nie wiem kogo słuchać . W każdym bądź razie ma być drogo jak cholera. Nie wiem tylko jak Ci w Rzeszowie wytrzymują pewno zarabiają strasznie dużo bo inaczej przyłączyli by się do Krasnego. Jeszcze na dodatek GMINA wywiesiła takie płachty co na nich widać że będziemy mieć obok talie brzydkie domy co straszą, ale kto to takie coś stawia nie rozumiem.

 7. Doniczki na 3 Maja więcej kosztowały, nie wspomnę o fuszerce za 7000 000 zł, ktoś się wtedy w ratuszu przejął taką kasą? Teraz 500 tys to być albo nie być dla budżetu miasta? Ogarnij się chłopie!

 8. Jestem przeciw ze nie przyłączyć Krasne Do Rzeszowa.Jak by przyłączenia do Rzeszowa to będzie 2 raz drogo w pradu, śmierci i roznych. Mój wujek mieszka w zalezu mówił nie opłaca do Rzeszowa

 9. Tą telenowele z Krasnem czas już skończyć bo już dawno ta telenowela zrobiła się nudna. Nie chce się Krasne przyłączyć do Rzeszowa nie się nie przyłącza. Są inne gminy które można przyłączyć do Rzeszowa takie jak Boguchwała, Świlcza czy Głogów Małopolski.

 10. ale co to jest 500 tys zł w stosunku do miłości do wielkiego Rzeszowa, jego rozwoju?
  To jest nic. Radni myślą tylko i wyłącznie o swojej dupie i niczym więcej.
  Oczywiście , że kompromitacja.!!!!!

 11. Pani J. Gościnska twierdzi, ze.bonus ma byc wpompowany w gminę. Natomaist tu mamy cytat spod ostatniego artykuly na ten temat:

  “Andrzej Dec
  30 listopada 2018 11:00 at 11:00:34
  Szanowny Panie. Nigdy nie twierdziłem, ze wszystko wiem, albo że nie popełniam błędów. Natomiast takie wrażenie odnoszę, kiedy czytam Pana wpis.
  Nie mam sił i czasu odnosić się do wszystkich Pańskich wywodów, ale jedno muszę stwierdzić z całą stanowczością. Od zawsze uważałem i tak też głosowałem, że przyłączenie całej gminy Krasne nie jest dla Rzeszowa korzystne. Jeśli już, to leży to w interesie Krasnego, dlatego taki krok powinien być moim zdaniem poprzedzony szczegółowymi negocjacjami, co do warunków, a obietnica zainwestowania tam całego „bonusa” jest wygórowana. Dlatego odłożenie tego kroku jest słuszne i leży w interesie naszego Miasta. A przypomnę rzecz oczywistą: jestem radnym w Rzeszowie, a nie w Krasnem i będę zabiegał o interes Miasta, najlepiej jak go rozumiem.”

  Nikt wam tyle nie da ile my obiecamy.

 12. Wybory kosztują około 500 tyś. A pieniądze na dzrewach nie rosną żeby co 3 miechy robić kolejne. Radni badzo logicznie to rozwiazali. Przyłączenie tak ale jak będą kolejne wybory. Genialny pomysł.

 13. Radzę poczytać co nieco o poszerzeniu granic Opola przez rząd PiS sprzed 2 lat. A po referendum w/s zmian granic wojewoda opinii już nie wydaje – dzieje się tak tylko gdy wniosek składa rada gminy.
  Pozdrawiam.

 14. W Rzeszowie buduja Leroy Merley. Po ukończeniu pewnie zamkną w Krasnym bo mniejszy i kto tam pojedzie taki kawał na zakupy? Mialo Krasne szanse dwa razy. Trzeciej nie będzie i bardzo dobrze. Dobrze że dostali pstryczka w nos

 15. Tyle że jeśli radni przeciwko i wojewoda nomen omen z pis też przeciwna to rząd nie podrzuci kukułczego jaja na siłę. Przynajmniej nigdy po 89 roku tak nie zrobiono.

  Zawsze strona rzadowa idzie na ręke lokalnej władzy. Jeśli dzis wiekszość radnych z 3 ugrupowań w tym również z Pis przegłosowali połączenie do 2024 roku to rząd stanie po stronie demokratycznego wyboru.

 16. “Przyjęcie uchwały oznacza, że nawet jeśli w niedzielnym referendum mieszkańcy gminy Krasne zgodzą się na przyłączenie do Rzeszowa, to rząd PiS nie będzie mógł tego zrobić, kiedy mu to pasuje. ”

  Nie, Pani Redaktor Gościńska.

  Przyjęcie uchwały oznacza, że nawet jeśli w niedzielnym referendum mieszkańcy gminy Krasne zgodzą się na połączenie gmin Krasne i Rzeszów to rząd PiS będzie mógł to zrobić, ale bez wypłaty 180 milionowego (jak oszacował go ostatnio przewodniczący Dec) bonusu dla połączonych gmin.

 17. To polityka i genialne zagranie strategiczne, Rzeszów potrzebuje Jasionki a nie Krasnego, mieszkańcom Jasionki będzie trudniej nie być za wiedząc, że drugiej szansy może nie być.

 18. Proszę Państwa Ci sami ludzie najpierw podjęli uchwałę o przyłączeniu Krasnego a za 5-dwunasta ją anulują bojąc się utraty tak mozolnie zdobytych stołków.
  Pozostaje jedno pytanie czy w najbliższej przyszłości uda się wam znaleźć jeszcze kogoś kto wam uwierzy w wasze intencję? sztylet w plecy możecie wbić tylko raz a tak żeście to właśnie zrobili ludzie wam tego nie zapomną.

 19. Zadecydował Dec i jego kumpel z PO Woźniak bo jednemu i drugiemu chodziło tylko o uratowanie koryta. Przyklepał to jeszcze Ferenc bo przestraszyli się komisarza, który w krótkim czasie zrobił by porządki w Rzeszowie a na pewno odstrzelono by pokaźną armię urzędników i tu jest cała prawda.

 20. OSZUŚCI OSZUŚCI OSZUŚCI OSZUŚCI, a na spotkaniu przedwyborczym Fiołek i Ferenc zapewniali że zrobią wszystko aby Rzeszów się powiększał. A teraz boja się utraty stołków, ale oficjalnie to będą pier…. że to dla dobra Rzeszowa. Dobrze ktoś napisał czy ty “fiołek, czy ty masz ludzi za debili” – 4 lata szybko minie i nie będziesz miał uśmiechniętej maski jak na niektórych zdjęciach teraz, zapamiętaj – KAŻDE KŁAMSTWO MA KRÓTKIE NOGI, teraz czekamy na wyciąg narciarski w Matysówce i skrzyżowania wielopoziomowe, pamiętamy te twoje “kity” z kampanii jak bałeś się PISu i chciałeś zdobyć głosy.
  Rzeszowianie – NIKT WAM TYLE NIE DA ILE TADZIU Z FIOŁKIEM OBIECAJĄ.

 21. No właśnie to jest to prawidłowe : rezime
  Kasa odpowiednia – pełne koryto – dobry stołek i mieszanie patykiem w mętnej wodzie z rybami aby nie wiedziały czy to wartki nurt czy to wędka
  I tu to samo – przyłączamy – nie przyłączamy – normalny kociokwik
  a 100 milionowy bonusik faktycznie atrakcyjny i szkoda go stracić.

 22. Bardzo dobrze/ Teraz jak Rzeszow zechce przylaczyc jasionke albo zaczernie to mieszkancy powiedza. Krasnego nie chcieliscie a wyciagacie reke po jasionke? Rozwoj Rzeszowa zostal definitywnie zatrzymany takimi decyzjami. licza sie diety a nie dobro mieszkancow.

 23. I jak tu okoliczne gminy mają poważnie traktować Rzeszów – niedawno chcieli poszerzenia teraz już nie chcą.
  RR pokazał że rozwój Rzeszowa ma gdzieś. Liczą się tylko “stołki”.

 24. Oj Fiołek Fiołek.

  Czy ty masz ludzi za debili? To nie pisowska wojewoda Ewa Leniart wydała opinie że PIS NIE CHCE KRASNEGO w Rzeszowie? Przestań kłamać bo tylko takim gupawym gadaniem podkurwiasz ludzi. A co do głosowania bardzo dobrze ze radni przełozyli połączenie. Kolejne kilkaset tyś jak nie dawno były wybory. Kolejne wybory to byłoby marnotrawstwo. Rzeszowscy politycy pisu przestańcie mącić bo Wasze zlote myśli zaraz ktoś zacytuje.

  http://m.rzeszow.eska.pl/newsy/wojewoda-przeciwna-przylaczeniu-krasnego-jest-zgoda-na-matysowke-i-milocin/719730

 25. Gdyby Krasne zostało przyłączone musiałyby być nowe wybory. Radni boją się o stołek to odkładają plan na koniec kadencji…

 26. Brawo! Teraz kolejne wioski zobaczą, że jak Rzeszów wyciąga rękę to się zachowuje jak zbuntowana nastolatka tylko pokornie bierze co dają.

Comments are closed.