Zdjęcie: Koło naukowe Mechatron UR
Reklama

Koło Naukowe Mechatron SEP, które działa na Uniwersytecie Rzeszowskim, zakwalifikowało się do prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu ProJuvenes, w którym rywalizują najaktywniejsze i najszybciej rozwijające się koła naukowe. Głos na rzeszowskich studentów można oddać już teraz.

Koło Naukowe Mechatron SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) tworzą studenci kierunku mechatronika na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym UR. Jego członkowie to ludzie z pasją, którzy nie ograniczają się tylko do wiedzy teoretycznej.  

Koło składa się z trzech sekcji oraz oddziału SEP na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pierwsza z sekcji konstruuje łazika marsjańskiego i innego rodzaju roboty, łącząc wiedzę  z dziedziny konstrukcji maszyn (mechaniki technicznej, wytrzymałości materiałów, podstaw eksploatacji maszyn), elektroniki i programowania. 

Obiektem zainteresowania drugiej sekcji jest projektowanie nowoczesnych maszyn i  urządzeń z wykorzystaniem oprogramowania CAD. Trzecia sekcja nosząca nazwę „Fluid Power” konstruuje maszyny z użyciem hydrauliki.

„Mechatron” znalazł się wśród sześciu kół naukowych z całej Polski, które walczą w konkursie ProJuvenes. Jest to plebiscyt , który od 2013 r. organizuje Parlament Studentów RP. 

Celem konkursu jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw, a także podkreślanie zasług osób i podmiotów przyjaznych studentom. Spośród wielu zgłoszeń, kapituła konkursu wyłoniła po pięć podmiotów w kategoriach: Juwenalia, Kultura Studencka, Media Studenckie, Sport Studencki, Studencka Innowacja, Studencki Projekt Roku, Studia Bez Barier.

W kategorii Koło Naukowe znalazło się sześć kół, ponieważ dwa z nich miały taką samą liczbę punktów. – Najbardziej oblegane były kategorie Koło Naukowe oraz Juwenalia, to tam była największa rywalizacja – mówi Łukasz Rusajczyk, rzecznik prasowy Parlamentu Studentów RP.

Na obecnym etapie konkursu decydują internauci. Głosowanie internetowe potrwa do 23 listopada (czwartek), do godziny 13:00. Członkowie „Mechatronu” proszą rzeszowian o głosy.                                            

–  Promując w ten sposób naszą nominację, promuje się Rzeszów jako stolicę innowacji, Uniwersytet Rzeszowski i miasto jako przyjazne studentom. Głosy bardzo pomogą w rozwoju naszego Koła i studentów – mówi prezes koła Piotr Prach.

Uroczysta gala, na której zostaną wręczone nagrody (statuetki ProJuvenes) odbędzie się  w sobotę 25 listopada br. o 20:00 w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej. Gościem specjalnym będzie Jarosław Gowin, wicepremier, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jako gwiazda wraz ze swoim zespołem wystąpi Ania Karwan, uczestniczka programu „The Voice of Poland”.

Swój głos na Koło Naukowe Mechatron SEP można oddać na projuvenes.psrp.org.pl/glosowanie

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama