Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

40 tys. osób z Polski i z zagranicy co roku przyjeżdża do Rzeszowa, aby posłuchać najpiękniejszych religijnych piosenek. Czy tak będzie i w tym roku?

– Chcecie posłuchać dobrej muzyki?

– Taak!!!

– To sobie zagrajcie sami! Bo człowiek naprawdę może być szczęśliwy tylko wtedy, gdy sam coś tworzy własnymi rękami.

W ten sposób, każdego roku w Boże Ciało Jan Budziaszek zaczyna koncert Jednego Serca Jednego Ducha, czyli największej w Europie impreza muzyki chrześcijańskiej, na którą co roku przybywa do Rzeszowa około 40 tys. osób.

Podczas już 14. edycji koncertu JSJD na scenie  zaprezentują się: Hubert Kowalski, Tamara Przybysz, Lidka Pospieszalska, Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Agnieszka Musiał, Robert Cudzich, Piotr Jankowski, Levi Sakala, Adeb Chamoun, Leopold Twardowski, Andrzej Lampert, Agnieszka Cudzich, Katarzyna Bogusz, Justyna Kopiszka, Teresa Twardowska, Bożena Krzysztofek, Małgorzata Komorowska, Piotr Cudzich, Daniel Pomorski, Łukasz Kluczniak, Tomas Celis Sanchez, Jacek Daszyński, Diakonia Tańca Wspólnoty Radości Paschalnej, Igramy z Pokusą oraz licząca około 100 osób Orkiestra i Chór Jednego Serca Jednego Ducha i goście.

Podczas koncertu zostaną wykonane są najpiękniejsze piosenki religijne.

W tym roku koncert JSJD odbędzie się 15 czerwca w parku Sybiraków przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na os. Baranówka. Wstęp bezpłatny. Początek o godz. 19:00.

Organizatorem Jednego Serca Jednego Ducha są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej, Ruch Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Duszpasterstwo Akademickie.

Inspiracją do tego, aby zorganizować koncert Jednego Serca Jednego Ducha stała się podróż Jana Budziaszka do Meksyku w 1981 roku. W jednej z tamtejszych knajp muzyk zauważył, że między stolikami chodzą małe orkiestry akompaniujące gościom, którzy sami śpiewają piosenki do wcześniej ustalonej melodii.

Wówczas Budziaszkowi na myśl przyszło stare jazzowe porzekadło: „Jeśli chcesz posłuchać dobrej muzyki, to sobie zagraj sam”. Obserwując twarze tych śpiewaków doszedł do wniosku, że człowiekowi może dać szczęście tylko to, co sam stworzył.

W swojej książce „Dzienniczek perkusisty IV” perkusista Skaldów potwierdził te słowa, pisząc, że „nasze smutne miny biorą się zapewne stąd, że dzięki szybkiemu rozwojowi cywilizacji technicznej coraz częściej stajemy się konsumentami kultury niż jej twórcami”.

I tak 19 czerwca 2003 roku wraz z ks. Andrzejem Cyprysiem, Duszpasterzem Akademickiego WSIiZ w Rzeszowie i ks. Mariuszem Miką, Duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej, Jan Budziaszek zrealizował swój pomysł. Od tego czasu, co roku w uroczystość Bożego Ciała, w parku Sybiraków w Rzeszowie odbywa się koncert Jednego Serca Jednego Ducha.

Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama