Kongres 590. Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP [ZDJĘCIA]

Reklama

Firma Melex produkująca w Mielcu pojazdy elektryczne znalazła się wśród sześciu laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, które Andrzej Duda wręczył w czwartkowy wieczór na zwieńczenie pierwszego dnia Kongresu 590, trwającego w podrzeszowskiej Jasionce.  

 

Andrzej Duda wręczył statuetki zwycięzcom w sześciu kategoriach oraz nagrodę indywidualną XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Uroczysta gala odbyła się w w G2A Arena w Jasionce. Nominacje do nagrody uzyskało 18 przedsiębiorstwo ze 152 wniosków, które wpłynęły do Kancelarii Prezydenta RP. 

Nagroda Gospodarcza jest przyznawana raz do roku przez prezydenta RP. To wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych.

Kto dostał nagrody?

W kategorii „Lider MŚP” nagrodę zdobyła olsztyńska firma Dramiński, działająca od 1987 roku, która specjalizuje się w konstruowaniu, wdrożeniach, produkcji oraz sprzedaży urządzeń elektronicznych w kraju i za granicą. Dramiński jest liderem w dziedzinie kompaktowej i mobilnej ultrasonografii.

W kategorii „Narodowy Sukces” nagrodę otrzymały Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” w Warszawie, którą są wizytówką polskiej branży motoryzacyjnej. Firma produkuje układy wtryskowe do silników wysokoprężnych, jest jedyną tego typu fabryką w Polsce i jedną z niewielu na świecie. Firma sprzedaje swoje produkty do ponad 50 krajów, a 65 proc. do USA.

W kategorii „Międzynarodowy Sukces” prezydent Andrzej Duda nagrodę przyznał firmie Melex, która w Mielcu od 1971 roku produkuje pojazdy elektryczne. Melex jest w całości polską spółką, która ma w swojej ofercie ponad 100 wersji pojazdów pasażerskich, bagażowych i specjalistycznych.

W kategorii „Odpowiedzialny Biznes” nagrodę otrzymała Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. To największa firma mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej. Tworzy 16 zakładów produkcyjnych, 31 własnych centrów dystrybucyjnych. 

W kategorii „START-UP.PL” nagrodę dostał XTPL. To innowacyjne przedsiębiorstwo, które za cel działalności przyjęło komercjalizację technologii wytwarzania ultracienkich przewodzących linii metalicznych wykorzystywanych w produkcji warstw TCF. Dzięki temu stworzono unikatowe kompleksowe rozwiązanie technologiczne – drukarki, głowice i nanotusze.

W kategorii „Badania + Rozwój” laureatem prezydenckiej nagrody gospodarczej został Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nowych Technologii. Ten zespół naukowy od ponad 10 lat zajmuje się badaniem oddziaływań białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach komórkowych, a także syntezą chemiczną analogicznych końcówek cząsteczek mRNA. 

Indywidualna Nagroda Gospodarcza powędrowała z kolei do Macieja Wieczorka, prezesa Celon Pharma, firmy inwestującej w nowoczesne leki oraz prowadzącej zaawansowane badania naukowe. Wieczorek jest założycielem Celonu, współtwórcą i jednym z głównych akcjonariuszy biotechnologicznego Mabionu.

Przez kilka lat Maciej Wieczorek współzarządzał Adamedem, wraz z jego właścicielami. Z firmy odszedł po śmierci jej założyciela z 2 milionami dolarów za udziały. Pieniądze przeznaczył na uruchomienie niewielkiej fabryki i rozpoczęcie badań nad trzema preparatami. Pierwsze dwa lata były dla biznesmena balansowaniem na granicy wypłacalności.

Obecnie Celon Pharma produkuje specjalistyczne preparaty generyczne oraz rozwija innowacyjne terapie. Mabion to z kolei firma, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych.

Prezydent wyszedł i przesadza?

– Gratuluję wszystkim nominowanym i laureatom, bo wybór był bardzo trudny – mówił Andrzej Duda. – Była to bardzo wyrównana konkurencja. Każda z tych polskich firm to wspaniała firma, świetna działalność, która zasługiwała na nagrodę w każdej z kategorii. 

Duda podziękował prof. Krzysztofowi Opolskiemu, który przewodniczył kapitule, za pracę nad wyborem nominowanych firm do nagrody. – To forma promowania polskiej przedsiębiorczości, polskiej myśli, także technologicznej – mówił prezydent RP.

Andrzej Duda mówił, że nagrodzeni są „laureatami na rok stulecia odzyskania niepodległości”.

– Podkarpacie szczyci się tym, że nawiązuje do tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego. To była ta polska przedsiębiorczość, ta polska myśl gospodarcza kraju, który odradzał się, chciał być jednym z wielkich państw europejskich, aspirował do tego, by stanąć w gronie największych europejskich potęg – mówił Duda.

Stwierdził, że od prawie 30 lat „wracamy do grona krajów, które chcą się mienić europejskimi potęgami, które chcą się mienić w europejskiej konkurencji, a w efekcie także konkurencji światowej”.

– Ktoś powie: „Prezydent wyszedł i przesadza”. Nie. Wszyscy ci, którzy sprawują władzę w naszym kraju, w tym ja, mamy tą wielką ambicję, by Polska była krajem poważnym, by z Polską się liczono na arenie międzynarodowej. Chcemy, by nasz potencjał dla świata był wiadomy, funkcjonował w przestrzeni światowej, także gospodarczej – powiedział prezydent Duda.

Galę XV Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zakończył koncert Kamila Bednarka.

W piątek drugi dzień Kongresu 590. Jest on określany najważniejszym polskim wydarzeniem gospodarczym tego roku. W Jasionce przez dwa dni spotykają się przedstawiciele wielkiego i małego biznesu, nauki, polityki oraz administracji publicznej.

Relację i zdjęcia z pierwszego dnia Kongresu 590 możecie zobaczyć TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama