Czytelnik zapytał nas, dlaczego fontanna na Placu Wolności nie działa. Ratusz odpowiada, że nie będzie kolejnych napraw, bo konstrukcja od lat przecieka i generuje wysokie koszty. Miasto planuje budowę nowej atrakcji w ramach większego projektu rewitalizacji. Kluczem są unijne środki, o które Rzeszów chce się ubiegać jeszcze w tym roku.
Magistrat przyznaje, że fontanna na Placu Wolności od lat sprawia problemy techniczne, które uniemożliwiają jej uruchomienie w tym sezonie.
– Od kilku lat staraliśmy się uszczelniać ten zbiornik. Nie przynosiło to trwałej poprawy, a próby naprawy są po prostu nieekonomiczne – tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Mimo wielu prób, nieszczelności się pogłębiały. Woda dosłownie wypływała od spodu, co skutkowało nie tylko awariami, ale i ogromnymi rachunkami za wodę. Koszty napraw sięgały tysięcy złotych rocznie. W tym roku miasto odpuściło kolejne próby ratowania obiektu.
fot. Rzeszów NewsCzas na nową fontannę
Miasto szykuje się do wyburzenia starej fontanny i budowy nowej w ramach rewitalizacji tej części placu.
– Będziemy musieli w tym miejscu budować inną fontannę, sięgając po środki unijne na rewitalizację – zapowiada Gernand.
Projekt obejmuje obszar od pomnika Piłsudskiego w stronę zachodnią, za obecną fontanną. Ratusz zapewnia, że nie planuje żadnej wycinki drzew. Rewitalizacja obejmie też przebudowę alejek i poprawę estetyki tej części Rzeszowa.
Rzeszów czeka na unijne wsparcie
Dokumentacja projektowa jest już gotowa, ale wymaga aktualizacji, m.in. pod kątem wyceny prac. Miasto zamierza zakończyć ten proces jeszcze w tym roku i złożyć wniosek o unijne dofinansowanie z programu zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Nabory mają ruszyć w najbliższych miesiącach. Dofinansowanie będzie dostępne do 2027 roku.
Zabytkowa fontanna zniknie z krajobrazu
Stara fontanna w kształcie łzy – najstarsza w mieście – zniknie z Placu Wolności. Znajduje się w małym parku, który przed laty pełnił funkcję rynku.
– Chcemy ożywić to miejsce, a kompleksowa rewitalizacja – powtarzam, bez wycinki drzew- jest po prostu niezbędna. Nowa fontanna ma wpisać się w nowoczesny charakter i być częścią większej przemiany tej części miasta – mówi urzędnik.
Na pytanie o termin zakończenia prac rewitalizacyjnych Gernand nie podaje konkretnej daty. Zastrzega, że wszystko zależy od wielu czynników i raczej nie uda się zamknąć inwestycji do końca tego roku.
(lp)
Czytaj więcej:
Milionowa inwestycja na lotnisku w Jasionce. Szukają wykonawcy nadzoru
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Pożar hali w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-czudec1-218x150.jpg)

![„Oszukać przeznaczenie” – wersja podkarpacka. Potężne drzewo runęło na auto [WIDEO Z WNĘTRZA POJAZDU] drzewo spadło na samochód podkarpacie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/03-oszukac-przeznaczenie-podkarpacie-widacz-e1764462195598-218x150.jpg)

![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-218x150.jpg)
![Nowy dziecięcy OIOM w Rzeszowie otwarty. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/otwarcie-oiom-rzeszow-218x150.jpg)
![Budowa nowej drogi ekspresowej na Podkarpaciu coraz bliżej. Trasa ułatwi dojazd do S19 [MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/droga-ekspresowa-pogladowe-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





![Stare rury na Podwisłoczu muszą zniknąć. Rzeszów modernizuje sieć ciepłowniczą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/Projekt-bez-nazwy-3-2-218x150.jpg)










![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)









![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-324x235.jpg)