Konkurs na przebudowę deptaków rozstrzygnięty. Znamy wyniki

Reklama

Rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnął konkurs na koncepcję przebudowy rzeszowskich deptaków. Będzie mniej miejsc parkingowych, a więcej placyków na miejsca spotkań mieszkańców.

 

Autorami zwycięskiej pracy są Mikołaj i Antoni Pikul z pracowni „Pikul Architekci” w Jaśle, która otrzyma nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych.

– Wybrana przez nas koncepcja miała najwięcej pozytywnych walorów i spokojnych rozwiązań architektonicznych – wyjaśnia Stanisław Wiercioch, sędzia referent, który opiniował prace komisji konkursowej.

– Spełniała też wszystkie rozwiązania urbanistyczne, na których zależało miastu. W wybranym projekcie jest kilka bardzo ciekawych rozwiązań placów, m.in. przy NBP i ul. Bernardyńskiej. Zlikwidowano istniejące tam dotychczas parkingi, a na ich miejsce pojawiły się placyki z ławkami, które będą doskonałym miejscem spotkań dla mieszkańców Rzeszowa – uważa Wiercioch.

Wybrana koncepcja, oprócz przebudowy placów, zakłada też ustawienie nowych kamiennych ławek z drewnianymi siedziskami, na których będą znajdować się tablice informacyjne o historii Rzeszowa. Podobne tablice zostaną umieszczone w granitowych płytach chodnikowych.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zwycięski projekt zakłada wymianę kostki brukowej na utrzymane w tonacji szarej i beżowej płyty granitowe. Wydzielony zostanie również pas rowerowy. Ma się on zaczynać od ulicy Sobieskiego do ulicy Zamkowej. Nowy wygląd zyskają też poidełka.

Organizatorzy konkursu twierdzą, że projekt jasielskiej pracownicy ma z jednej strony uwzględniać dziedzictwo kulturowe Rzeszowa, a jednocześnie być podstawą do stworzenia przyjaznej przestrzeni dla ludzi.

Na konkurs zgłoszono 7 prac. Trzy z nich zostały wykluczone ze względów proceduralnych. Na zorganizowanie konkursu miasto przeznaczyło 60 tys. złotych. Drugie miejsce przypadło pracowni Jakub Magoń z Lubaczowa, która otrzyma 10 tysięcy zł. Organizatorzy wyróżnili dwa projekty stworzone przez pracownie A&K z Rzeszowa i 44STO z Gliwic. Obie otrzymają po 5 tys. zł.

Miasto na gruntowny remont rzeszowskich deptaków w przyszłorocznej wieloletniej prognozie finansowej zarezerwowało 5 mln zł. Przebudowane mają zostać trzy ulicy: 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzka. Jako pierwsza będzie zmordernizowana ul. 3 Maja. Ma być gotowa do końca przyszłego roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama