Zdjęcie: Łukasz Błąd / Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Reklama

Uchodźcy z Ukrainy nie muszą iść do banku, żeby założyć konto. Mogą to zrobić podczas pobytu w świetlicy, którą zorganizowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Odpowiadamy na zapotrzebowanie ze strony ukraińskiej społeczności – mówi Grażyna Bochenek, rzecznik WSIiZ, tłumacząc dlaczego Bank Pekao SA uruchomił na terenie uczelni punkt obsługi bankowej.

Żeby założyć konto potrzebny jest dokument tożsamości: paszport, karta pobytu lub ukraiński dowód osobisty ID Card i nr telefonu (polski lub zagraniczny). Nie jest wymagane posiadanie numeru PESEL. 

Ze względu na złożone procedury, zakładanie konta zajmie dwa dni. Pierwszego dnia  Ukraińcy będą mogli wypełnić dokumenty i złożyć podpisy, a w kolejnym zakończyć formalności. 

Punkt obsługi bankowej został uruchomiony w czwartek, 17 marca. Czynny jest w godzinach pracy świetlicy „Przyjdź i odpocznij”, czyli od 14:00 do 18:00. – Punkt bankowy będzie działał tak długo, jak długo będzie taka potrzeba. Zaczynamy od dwóch stanowisk komputerowych, w razie potrzeby ich liczba zostanie zwiększona – dodaje Grażyna Bochenek.

W najbliższych dniach, Centrum Kultury i Języka Polskiego WSIiZ, rozpocznie  bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Organizuje go we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie. Teraz lektorzy Centrum prowadzą zajęcia w ramach zajęć świetlicowych. Lekcje z języka polskiego dla dorosłych, dzieci i młodzieży z Ukrainy, cieszą się dużym zainteresowaniem.

(la)

redakcja@rzeszów-news.pl

Reklama