Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Na dogodnych, preferencyjnych warunkach, z odroczonym terminem spłaty. Podkarpaccy przedsiębiorcy, którzy cierpią na epidemii koronawirusa, dostaną pożyczki. Do podziału będzie 220 mln zł. 

W czwartek Urząd Marszałkowski w Rzeszowie poinformował, że Komisja Europejska zgodziła się, by duża pula pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego została wydana dla przedsiębiorców. Ma do nich trafić 220 mln zł w postaci pożyczek, by firmy przetrwały trudny czas epidemii koronawirusa. 

Jak zapewnia urząd, tzw. pożyczki płynnościowe będą wypłacane na dogodnych, preferencyjnych warunkach, z odroczonym terminem spłaty. W podziale pieniędzy będą uczestniczyć pośrednicy finansowi, działający na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego. Zasady przyznawania pożyczek mają być jednolite dla całego kraju. 

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, mówi, że zasady udzielania pożyczek będą bardzo dogodne. Zniknie dotychczasowy wymóg wydawania pieniędzy na cele inwestycyjne. 

– Właściciel firmy będzie mógł wykorzystać ten zastrzyk gotówki na pokrycie niezbędnych wydatków w zakresie prowadzonej działalności firmy, aby utrzymać jak najwięcej miejsc pracy i zachować płynność finansową przedsiębiorstwa – twierdzi Władysław Ortyl.

Władze Podkarpacia w tej chwili ustalają szczegóły z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jak pieniądze można szybko podzielić i pominąć, o ile to będzie możliwe, procedury zamówień publicznych. 

– Na razie jednak bank zajmuje się już wprowadzonym na rynek programem pożyczek inwestycyjnych, gdzie również zostaną wprowadzone ułatwienia dla tych firm, które taki kredyt wzięły – tłumaczy Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. 

Urząd zapowiada też zmiany w udzielonych już pożyczkach przez pośredników finansowych współpracujących z BGK. Plan zakłada wydłużenie karencji w rozpoczęciu spłaty pożyczki oraz wprowadzenie „wakacji kredytowych”, czyli przerwy w spłacie pożyczki.

Urząd pracuje także nad uproszczeniem procedur, które pozwolą jak najszybciej wypłacić pieniądze tym przedsiębiorcom, którzy podpisali wcześniej umowy w ramach RPO. Pod uwagę brana jest możliwość uruchomienia systemu zaliczkowego. 

220 mln zł na pomoc przedsiębiorcom z Podkarpacia to największa kwota z puli pieniędzy z RPO, które samorząd wojewódzki zamierza wydać na skutki epidemii koronawirusa. Na ten cel ma być przeznaczone ok. 330 mln zł. Oprócz wsparcia przedsiębiorców, unijne fundusze zostaną wydane na najpilniejsze zakupy dla podkarpackich szpitali – 50 mln zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama