Zdjęcie: Pixabay
Reklama

500-złotową grzywną został ukarany 39-latek z Rzeszowa za to, że w minioną sobotę biegał nad rzeszowskim zalewem. 

Od 1 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące gromadzenia się osób i przemieszczenia się pieszych w związku z epidemią koronawirusa. Jest też zakaz spacerowania po parkach, na bulwarach i wchodzenia na cmentarze.

Tylko w sobotę na Podkarpaciu policjanci ukarali mandatami 31 osób, które nie stosowały się do nowych przepisów. Także w Rzeszowie interweniowali policjanci. Patrolowane były m.in. bulwary przez funkcjonariuszy na koniach. Nad miastem latał policyjny dron.  

Policjanci w swojej pracy mogą też liczyć na wsparcie funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej i Straży Miejskiej. W ocenie rzeszowskiej policji, większość mieszkańców regionu ogranicza kontakty z innymi osobami i respektuje zakaz przemieszczania się.

Ale osoby, które uporczywie nie przestrzegają przepisów, muszą się liczyć z konsekwencjami. Przekonał się o tym w sobotę 39-letni mieszkaniec Rzeszowa. Policjanci spotkali go biegającego nad zalewem.

– Mężczyzna został pouczony i poinformowany, że ma wracać do domu – relacjonuje nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Na taką pobłażliwość 39-latek nie mógł liczyć, gdy chwilę później policjanci spotkali go ponownie niemal w tym samym miejscu. Mundurowy sięgnęli po bloczek mandatowy i niesfornemu biegaczowi wlepili grzywnę w wysokości 500 zł. 

W sumie w miniony weekend rzeszowscy funkcjonariusze interweniowali jeszcze ponad 30 razy w związku ze zgłoszeniami naruszeń obowiązujących przepisów. Większość zgłoszeń nie potwierdziło się, a w przypadku 6 osób wystarczające okazało się pouczenie. 

– W dalszym ciągu policjanci prowadzą działania informacyjne – dodaje nadkom. Szeląg. 

Przypominamy, w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Nie obejmuje on dojazdu do i z pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19, załatwiania spraw niezbędnych do życia, np. robienia zakupów, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi.

Zakaz wychodzenia z domu mają osoby do 18. roku życia bez opieki dorosłego, nie można korzystać z parków, bulwarów i rowerów miejskich. Odległość między pieszymi musi wynosić co najmniej 2 metry, obowiązuje też zakaz gromadzenia się więcej niż 2 osób. 

Poza tym, w autobusach i busach może być zajęta połowa miejsc. Za nieprzestrzeganie nowych zasad policja nakłada mandaty w wysokości do 500 zł, powiadamia też o tym sanepid, który może wymierzyć kary finansowe nawet do 30 tys. zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: