Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

31 mandatów wlepili w sobotę podkarpaccy policjanci za nieprzestrzeganie zasad związanych z gromadzeniem się osób i przemieszczaniem pieszych. 

Jak nas poinformowała w niedzielę nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, oprócz mandatów, funkcjonariusze sporządzili też 13 wniosków o ukaranie przez sąd. Dotyczy to osób, które nie przyjęły mandatów, dlatego o ich winie rozstrzygnie sąd. 

W sobotę na Podkarpaciu policjanci podejmowali około 50 interwencji związanych z gromadzeniem się osób i przemieszczaniem pieszych. Odległość między pieszymi musi wynosić co najmniej 2 metry, obowiązuje zakaz gromadzenia się więcej niż dwóch osób. 

Policjanci za nieprzestrzeganie rządowego rozporządzenia karzą mandatami do 500 zł. Kara wymierzona przez sąd też jest maksymalnie 500-złotowa, ale sprawca wykroczenia wtedy może być również obciążony kosztami postępowania. 

O niektórych przypadkach funkcjonariusze informują także sanepid, który może wlepić dodatkowe kary finansowe – nawet 30 tysięcy złotych. Pisaliśmy o tym TUTAJ

W sobotę w Rzeszowie policyjne patrole pojawiły się m.in. na bulwarach. Funkcjonariusze na koniach sprawdzali, czy w tym rejonie nie ma amatorów towarzyskich spotkań. Z powietrza sytuację monitorował policyjny dron. Korzystanie z bulwarów jest zakazane. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W sobotę policjanci także sprawdzali osoby, które są poddane kwarantannie w związku z epidemią koronawirusa. Przeprowadzono ponad 10 tysięcy kontroli. – Około 20 osób nie zastano – poinformowała nas nadkom. Marta Tabasz-Rygiel. 

Przymusowa kwarantanna trwa dwa tygodnie. Obowiązuje wtedy całkowity zakaz wychodzenia z domu. Nie można wychodzić do lekarza, sklepu, na spacer z psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny. 

Również w sobotę podkarpaccy policjanci kontrolowali autobusy i busy, w których może być zajęta połowa miejsc siedzących. Takich kontroli przeprowadzono blisko 200. 

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o siedmiu kolejnych przypadkach zakażeniach koronawirusem na Podkarpaciu. W naszym regionie na COVID-19 zachorowały już 144 osoby, z czego pięć zmarło, a 9 dotychczas wyzdrowiało.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama