Zdjęcie: Marian Misiakiewicz / Politechnika Rzeszowska

– Testy na obecność koronawirusa wykluczyły zakażenie. Złe samopoczucie to efekt grypy – wyjaśnia Anna Karwacka, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. 

W ubiegłym tygodniu z akademika „Ikar” Politechniki Rzeszowskiej karetka zabrała studenta z podejrzeniem koronawirusa. To obywatel Hiszpanii z „Erasmusa” (uczelnia nie podaje ani wieku, ani kierunku, na którym studiował). W minioną środę wrócił on z Norwegii. Na początku czuł się dobrze. Dzień później z katarem i podwyższoną temperaturą trafił do szpitala, gdzie przeprowadzono badania pod kątem koronawirusa. 

– Testy wykluczyły zakażenie. Złe samopoczucie to efekt grypy – wyjaśnia Anna Karwacka, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. 

Hiszpan ze szpitala do akademika „Alchemik”, gdzie teraz został zakwaterowany, ma wrócić we wtorek. W „Ikarze” mieszkał z dwoma kolegami, z którymi nie miał w ubiegłym tygodniu już kontaktu. Obaj opuścili akademik przed jego przyjazdem. Hiszpan nie miał styczności z kolegami z roku. Gdy wrócił do Polski, zajęcia na PRz były już zawieszone. 

10 zakażeń na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu w poniedziałek potwierdzono dwa kolejne przypadki koronawirusem. Zakażenie stwierdzono u młodej kobiety z powiatu leżajskiego oraz mężczyzny w “sile wieku” z powiatu mieleckiego. Ich stan zdrowia jest określany jako dobry. W całym województwie koronawirusa odnotowano już u 10 osób. 

Obecnie na Podkarpaciu pod 2-tygodniowym nadzorem epidemiologicznym jest 2808 osób, 1621 jest poddanych kwarantannie domowej, w szpitalach przebywa w tej chwili 45 osób. Podkarpacki sanepid przeprowadził dotychczas 521 testów na obecność koronawirusa. W 10 przypadkach testy okazały się pozytywne.

Jak wygląda kwarantanna?

14-dniowa kwarantanna nakładana jest na osoby, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. W tym czasie nie wolno opuszczać określonego miejsca. Należy unikać spotykania się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachować bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 m.

Podczas kwarantanny trzeba sanepid informować o stanie zdrowia. W razie pogorszenia, należy natychmiast powiadomić sanepid przez telefon i zgłosić się do oddziału zakaźnego. W czasie kwarantanny należy przestrzegać zasad higieny, w szczególności myć ręce, unikać dotykania oczu i ust, zakrywać usta i nos podczas kaszlu zgięciem łokcia lub chusteczką.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł. – Na ten moment nie nałożono na nikogo kary – poinformowała nas w poniedziałek Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. 

W całym kraju koronawirusa potwierdzono już u 156 osób, z czego trzy zmarły. 

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama