Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Zarówno targi budowlane, które w weekend mają odbyć się w hali Podpromie, jak i imprezy zaplanowane w G2A Arena nie zostały odwołane. 

Koronawirus dotarł do Polski. O pierwszym przypadku zarażania w środę rano poinformował Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

 – Jest to pacjent w województwie lubuskim, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Pacjent przyjechał z Niemiec. Wszystkie osoby, które miały z nim styczność są objęte kwarantanną domową. Wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać  – powiedział na porannej konferencji prasowej szef resortu zdrowia. 

132 osoby pod nadzorem

Obecnie na Podkarpaciu pod nadzorem epidemiologicznym są 132 osoby. – Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 2 osób – są one w trakcie badań – poinformowała w środę Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. 

Jednocześnie podała, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 30 testów. – Wszystkie są ujemne. Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem – dodała Waksmundzka-Szarek. 

Wszystko idzie swoim torem

Od piątku, 28 lutego, podmioty lecznicze na Podkarpaciu, które mają oddziały zakaźne, są postawione w stan podwyższonej gotowości. Od czwartku (27 lutego) profilaktycznie, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, odwołał wszystkie miejskie imprezy masowe. Miejska komunikacja także od kilku dni jest dodatkowo dezynfekowana. 

Mimo to, w hali Podpromie zgodnie z planem w piątek (6 marca) rozpoczną się Międzynarodowe Targi Budowlane organizowane przez MTR, które potrwają do niedzieli (8 marca). – Wszystko idzie swoim torem. Tak, jak zostało zaplanowane, tak zostanie zrobione – słyszymy od organizatora imprezy. 

W nadchodzący weekend zaplanowano także w G2A Arena w Jasionce kongres „Kobieto wyjdź przed szereg” oraz targi Beauty Expo wraz z koncertem „Za zdrowie Pań”. Zarówno kongres, jak i targi mają odbyć się w sobotę (7 marca). Tydzień później, w sobotę i niedzielę (14-15 marca), z kolei mają się odbyć targi Home & Garden.

„Najwyższy poziom higieny” 

Jeszcze we wtorek G2A Arena wydała oświadczanie, w którym zdeklarowano, że zaplanowane imprezy odbędą się, ale zostanie wdrożonych „szereg zabezpieczeń” i „zostanie utrzymany najwyższy poziom higieny”. G2A zapewniło także, że „zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników imprezy”  jest dla nich „najwyższym priorytetem”. 

W środę deklarację o zaplanowanych imprezach potwierdziła Edyta Rzewuska, rzecznik G2A. – Imprezy odbędą się, jeśli nie zapadnie odgórna decyzja o ich odwołaniu. Na bieżąco śledzimy zarówno komunikaty Ministerstwa Zdrowia, jak i Głównego Inspektoratu Sanitarnego – mówi nam Edyta Rzewuska. 

– Dbając o bezpieczeństwo naszych gości podczas imprez będą rozdawane płyny do dezynfekcji rąk oraz instrukcja, jak należy je używać. Ponadto, na telebimach będą wyświetlane informację, jak postępować w przypadku, gdy zostanie odkryty przypadek zakażania koronawirusem – dodaje. 

Ćwiczenia przed szpitalami

W środę przed dwoma szpitalami na Podkarpaciu – w Przemyślu i w Mielcu – strażacy, we współpracy z personelem szpitali, rozstawili namioty, które mogą w razie konieczności posłużyć do przygotowania pomieszczeń do wstępnej selekcji potencjalnych zainfekowanych osób, gdzie zajmować się nimi będzie personel medyczny.

– Są to tylko i wyłącznie ćwiczenia polegające na sprawdzeniu możliwości technicznych sprzętu w powyższym zakresie oraz zweryfikowaniu funkcjonujących procedur i należy zachować spokój – podkreśla Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Organizatorem ćwiczeń jest wojewoda podkarpacki. 

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama