Koronawirus na Podkarpaciu
Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Sanepid zmienia politykę informowania o nowych zakażeniach koronawirusem. Wszystko przez to, że „zginęło” 22 tysiące wyników testów. 

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 139 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 540 zgonachNajwięcej nowych zachorowań odnotowano w województwie mazowieckim – 1166. Na Podkarpaciu przybyło ich z kolei 540, czyli tyle samo co w poniedziałek. 

Szczegółowe statystyki zachorowań na razie nie są znane. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała, że od wtorku raporty będą podawane według „ujednoliconego systemu elektronicznego”.

Powodem zmian jest przeprowadzona w całym kraju analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2. „Wykazała ona różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych” – podał Główny Inspektorat Sanitarny.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Rozbieżności miały wziąć się z opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2, różnych źródeł pozyskiwania danych i potrzeby ich weryfikacji, różnych celów zbieranych danych (m.in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń) oraz przerw w pracy stacji sanepidu spowodowanych izolacją lub kwarantanną pracowników.

Przypadki, których wcześniej nie zaraportowano, dodano do liczby wyników dodatnich we wtorek. Na raport po korekcie z podziałem na powiaty trzeba jednak poczekać. – Opublikuje go Główny Inspektorat Sanitarny – przekazuje Dorota Gibała, rzecznik podkarpackiego sanepidu. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama