Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali w sobotę wysłani na lotnisko w Jasionce do udzielenia wsparcia służbom portu lotniczego.

– Do zadań „terytorialsów” będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury oraz gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych wszystkich pasażerów przylatujących do Polski – poinformował kpt. Witold Sura, rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Decyzję o zaangażowaniu „terytorialsów” podjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na wniosek Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Do wsparcia służb lotniskowych zostanie wysłanych ponad 300 żołnierzy WOT. Będą wśród nich ratownicy medyczni oraz żołnierze z uprawnieniami kwalifikowanej pierwszej pomocy. 

Wsparcie jest prowadzone na lotniskach w: Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Od 12 marca Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc
z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowość do podjęcia działań.

– Formacja już jest angażowana i gotowa do dalszych działań, które mają na celu zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania wirusa – wyjaśnia kpt. Witold Sura. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na terenie całego kraju „terytorialsi” objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Kombatanci są izolowani od potencjalnych źródeł zakażenia koronawirusem. „Terytorialsi” pomagają im w zakupach i transporcie. 

Dowódcy Brygad OT utrzymują kontakt z wojewodami i biorą udział w posiedzeniach wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. 

Dotychczas w Polsce odnotowano 84 przypadki koronawirusa, z czego dwie zmarły. Na Podkarpaciu zakażonych jest 6 osób, pod nadzorem epidemiologicznym aktualnie jest 1130 osób, 398 poddano kwarantannie domowej. W szpitalach są 42 osoby.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama