Zdjęcie: Materiały prasowe

Fabryka PZL Sędziszów dołącza do grona firm zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa. Sędziszowski zakład będzie produkować antybakteryjne maseczki ochronne.

PZL Sędziszów, producent filtrów do aut i maszyn rolniczych, wchodzi w kooperacje z najlepszymi szwalniami w Polsce. Technologię wytwarzania filtrów kabinowych zaadaptuje do produkcji maseczek ochronnych z domieszką nano-srebra. Zastosowane we wkładach filtracyjnych powłoki charakteryzują się silnym efektem przeciwdrobnoustrojowym.

Fabryka PZL Sędziszów poszerzyła niedawno linie produkcyjne o proces technologiczny wykorzystujący cząstki nano-srebra. Badania wykonane na zlecenie PZL Sędziszów wykazały, że materiał filtra kabinowego pokryty roztworem zawierającym nano-srebro wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową.

Pierwsza dostawa dla służb państwowych

Technologia wykorzystywana pierwotnie w filtrach kabinowych znajduje zastosowanie w maseczkach ochronnych. Wykonana z zastosowaniem podobnego materiału blokuje możliwość zakażenia się bakteriami grzybów i pleśni, które w konsekwencji mogą obniżyć odporność organizmu i narazić na powikłania pochodzące z innych źródeł, np. Covid-19.

Maseczki zapobiegają bezpośrednim kontaktom rąk z ustami oraz chronią twarz, np. w sytuacji kasłania w pobliżu osoby zarażonej. Z tego względu, podobnie jak fartuchy, są to elementy kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się choroby, a równocześnie deficytowe z uwagi na coraz większe obciążenie służby zdrowia.

– Pierwsza oferta zostanie skierowana do służb państwowych w odpowiedzi na apel Ministerstwa Rozwoju, a następnie do sieci dystrybucji – zapowiada Grzegorz, członek zarządu i dyrektor PZL Sędziszów.

Maseczki będzie można kupować od poniedziałku (23 marca) bezpośrednio u dystrybutorów fabryki PZL Sędziszów. – Sytuacja będzie dynamiczna i zależna od popytu oraz możliwości logistycznych. Ustalenie ceny rynkowej pozostaje w gestii każdego dystrybutora, natomiast sugerowana cena wynosi ok. 30 zł – poinformowali nas przedstawiciele PZL Sędziszów.

Orlen obniża cenę za płyn do rąk 

Sędziszowski zakład jest już drugą firmą na Podkarpaciu, która włączyła się w walkę z epidemią koronawirusa. W Orlen Oil w Jedliczach ruszyła produkcja płynu do dezynfekcji rąk. Płyn jest sprzedawany na stacjach Orlenu, kontrowersyjna była jego cena – 95 zł za 5-litrowe opakowanie. Orlen cenę obniżył do 45 zł. 

Orlen zapowiedział, że po uruchomieniu drugiej linii produkcji w sprzedaży będzie 1-litrowy płyn za 15 zł. Jak twierdzi Daniel Obajtek, prezes Orlenu, mniejsze opakowania płynu mają być dostępne na wszystkich stacjach koncernu do końca tego tygodnia. Jeszcze w tym miesiącu spółka ma wyprodukować 2,5 mln l płynu wirusobójczego, w kwietniu 4,5 mln l. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama