Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Odwołanie imprez nie tylko masowych, ograniczenie do minimum wyjazdów służbowych, przede wszystkim zagranicznych – to najważniejsze działania Urzędu Marszałkowskiego w związku pojawieniem się w Polsce koronawirusa. 

Jak poinformował we wtorek Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, marszałek województwa Władysław Ortyl zapowiedział powołanie tzw. zespołu doraźnego ds. przeciwdziałania sytuacji zagrożenia wirusem SARS CoV-2.

– W zespole znajdą się m.in. członkowie zarządu, przewodniczący sejmiku, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych, dyrektor Departamentu Zdrowia, sekretarz, skarbnik województwa, przedstawiciele Kancelarii Zarządu – informuje Leyko. 

Podstawowym zadaniem zespołu będzie monitorowanie sytuacji, współpraca ze wszystkimi służbami, koordynacja działań w Urzędzie Marszałkowskim oraz jednostkach podległych.

We wtorek (10 marca) zarząd województwa podkarpackiego podczas posiedzenia zapoznał się z „szeroką informacją” na temat sytuacji związanej z koronawirusem na Podkarpaciu. Dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia, pod nadzorem jest 271 osób

Preparat z witaminą C dla urzędników

Członkowie zarządu zdecydowali także o odwołaniu wszystkich imprez (nie tylko masowych) organizowanych przed Urząd Marszałkowski i podległe mu jednostki. Do minimum zostają też ograniczone wyjazdy służbowe, przede wszystkim zagraniczne.

– W najbliższych dniach zwołana zostanie nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, której głównym celem będzie przedstawienie aktualnej sytuacji i możliwych działań prewencyjnych – przekazuje Tomasz Leyko. 

Ponadto, w Urzędzie Marszałkowskim podjęto nietypową formę profilaktyki. Podkarpacka firma farmaceutyczna Olimp-Labs w trosce o zdrowie urzędników przekazała preparat z witaminą C wspierającego odporność.

– Każdy pracownik urzędu dziś mógł pobrać niezbędną dawkę witaminy C – dodał Leyko. 

21 osób z koronawirusem w Polsce

We wtorek w Polsce potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem – jeden w Warszawie, dwa w Cieszynie, ostatni we Wrocławiu, który dotyczy młodej kobiety. – Jej stan jest dobry – poinformowało po południu Ministerstwo Zdrowia.

Obecnie koronawirusem zakażonych jest 21 osób. We wtorek rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych (powyżej 1000 osób) w Polsce. Także we wtorek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zakazała imprez masowych z udziałem publiczności

W Rzeszowie już 27 lutego prezydent Tadeusz Ferenc podjął decyzję o odwołaniu imprez masowych organizowanych przez Urząd Miasta w Rzeszowie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama