Zdjęcie: MSWiA

Wezwania do kwalifikacji wojskowej, które wydał prezydent Rzeszowa od 16 marca do 30 kwietnia, tracą ważność. Powód? Koronawirus. 

Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, podpisali rozporządzenie, które zmienia rozporządzenie dotyczące przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r.

Na mocy tego przepisu kwalifikacja w 2020 roku zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez prezydenta Rzeszowa do stawienia się do kwalifikacji wojskowej między 16 marca br. a 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem. Rozporządzenie przewiduje, że w piątek (13 marca) zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. 

– Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. nie mają już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność – poinformowała Izabela Janas z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rzeszowa. 

W piątek zakończyła również działalność Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Rzeszowie (ul. Kochanowskiego 29). Wszystkie wezwania wystawione przez burmistrza Tyczyna, wójta Trzebowniska, wójta Lubeni oraz wójta Krasnego, jak również wezwania dotyczące kobiet z terenu powiatu rzeszowskiego wezwanych na 30 i 31 marca br. tracą ważność.

Szacuje się, że od 2 lutego br. do czwartku (12 marca br.) powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji w 2021 r.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama