
Politechnika Rzeszowska zamieni się jutro w centrum kosmicznych doświadczeń. Uczestnicy spotkają się z astronautą na orbicie, wezmą udział w warsztatach inżynieryjnych, pobawią się robotami LEGO i przejadą się łazikiem marsjańskim.
W sobotę, 6 lipca, Rzeszów połączy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Dzieci i młodzież zapytają dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego o kulisy życia w kosmosie.
Połączenie radiowe zaplanowano między 11:28 a 11:38. Spotkanie odbędzie się w auli V1 Politechniki Rzeszowskiej, a transmisję będzie można oglądać również na YouTube Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
Astronauta, jako drugi Polak w historii, poleciał w kosmos 25 czerwca 2025 r. Obecnie znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ok. 450 km nad Ziemią.
Przygoda dla umysłu i zmysłów
Zanim mikrofon trafi na orbitę, uczestnicy wydarzenia usłyszą wykład o misji IGNIS, poznają drogę zawodową pierwszego polskiego astronauty tej misji i dowiedzą się, jak działa system ARISS – umożliwiający kontakt z ISS. Po rozmowie z astronautą Politechnika zaprasza na panel dyskusyjny o karierze w sektorze kosmicznym. Gościem specjalnym będzie popularyzator nauki – Mateusz Kalisz z AstroLife.
Kosmiczne atrakcje na uczelni
Na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej równolegle odbędzie się piknik edukacyjny. Dzieci zaprojektują i wydrukują elementy 3D, zbudują rakiety pneumatyczne, sprawdzą VR i zobaczą, jak jeżdżą łaziki marsjańskie. W programie również symulatory lotów, mobilne planetarium i roboty LEGO. Na miejscu pojawi się też bolid PRz Racing oraz łazik Legendary Rover.
Organizatorem wydarzenia są Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna POLSA i ESA. Politechnika Rzeszowska jest współorganizatorem.
Szczegółowy program wydarzenia
8:30 – 9:00 rejestracja uczestników
9:00 – 10:00 pierwsza seria warsztatów dla uczestników i piknik edukacyjny (podział na grupy)
10:15 rozpoczęcie części głównej, w auli V1, start transmisji na żywo na YouTube POLSA
10:15 – 10:25 przywitanie uczestników
10:25 – 10:50 wykład o misji IGNIS i prezentacja sylwetki polskiego astronauty dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego
10:50 – 11:25 przygotowanie do połączenia z astronautą, informacja o programie ARISS
11:28 – 11:38 połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
11:38 – 11:50 podsumowanie połączenia
11:50 – 12:30 panel dotyczący ścieżek kariery w sektorze kosmicznym
12:30 – 12:55 wykład gościa specjalnego
12:55 – 13:00 zakończenie części głównej
13:00 – 13:30 przerwa (catering)
13:30 – 14:50 druga seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
15:10 – 16:30 trzecia seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
16:45 zakończenie wydarzenia w auli V1
(red.)
Czytaj więcej:
Weekendowe imprezy na Podkarpaciu. Pokazy rycerskie, włoskie smaki, taniec i muzyka [ZAPOWIEDŹ]



![Pijana 57-latka doprowadziła do czołowego zderzenia. Trzy osoby w szpitalu [ZDJĘCIA] wypadek](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-KPP-Przeworsk-218x150.jpg)
![Gigantyczny pożar 250 bel słomy. Poszły z dymem mimo wielogodzinnej walki strażaków [ZDJĘCIA] pożar słoma baloty](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Raclawowka-pozar-balotow-slomy-07-1-218x150.jpg)

![Koniec poszukiwań na Jeziorze Solińskim. Ciało 45-latka było na głębokości ponad 50 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/solina-poszukiwania-ciala-wopr-3-218x150.jpg)
![Pożar byłych zakładów mięsnych w Hermanowej. Interweniowali strażacy z Rzeszowa [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pozar-hermanowa-zaklady-miesne0-218x150.jpg)
![Pożar domu pod Rzeszowem, właściciel doznał poparzeń. Czy winna była fotowoltaika? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pozar-kakolowka-218x150.jpg)







![Otwarcie S19 pod Rzeszowem przesunięte. Jest nagranie z przejazdu nowym odcinkiem [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/s19-sokolow-jasionka-218x150.jpg)

![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)


![Wypadek w Rzeszowie. Nie żyje motocyklista, ulica Sikorskiego częściowo zablokowana [ZDJĘCIA, WIDEO] wypadek-motocyklista-rzeszow-sikorskiego](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-smiertelny-motocyklista-rzeszow-05-e1783172418108-218x150.jpeg)




















