Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Najpierw film „Moon”, później wspólne podziwianie Perseidów – taką propozycje na sobotnią (12 sierpnia) noc mieszkańcom stolicy Podkarpacia proponuje Rzeszowski Inkubator Kultury. W ten wyjątkowy wieczór uruchomi premierowo „Kosmiczne Kino” w ramach Letniego Ogródka Kulturalnego.

W sobotnią noc będziemy mogli obserwować jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych tego roku, które można podziwiać gołym okiem  – maksimum Roju Perseidów.

Perseidy to skalne okruchy i są kosmicznymi pozostałościami komety Swiffa-Tuttle’a.  Nierzadko nazywa się je również  łzami świętego Wawrzyńca. Większość kojarzy Perseidy ze spadającymi gwiazdami, choć te nie mają z nimi nie wiele wspólnego.

Tę noc Rzeszowski Inkubator Kultury, którego siedziba znajduje się w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24), postanowił wykorzystać również na otwarcie swojej nowej inicjatywy kulturalnej – „Kosmicznego Kina”, które zadebiutuje w ramach Letniego Ogródka Kulturalnego.

Co łączy te dwa wydarzenia? W tę weekendową letnią noc  będzie można spędzić nie tylko „gwieździście”, ale również filmowo. RIK w oczekiwaniu na Perseidy proponuje obejrzeć film Duncana Jonesa pt. „Moon” z mistrzowskimi kreacjami Sama Rockwella i Kevina Spacey w specjalnie przygotowanym na tę okazję „Kosmicznym Kinie”.

Seans rozpocznie się o godz. 20:00. Po projekcji będzie można również wspólnie obserwować letnie niebo i „spadające gwiazdy”, które podczas przypadającego na tę noc maksimum będą osiągać częstotliwość nawet do stu wejść w atmosferę w ciągu godziny.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorzy przewidują ograniczona liczbę miejsc siedząco-leżących, dlatego zachęcają, aby wziąć ze sobą swoje leżaki lub koce, oraz termos z kawą – miejsce w Letnim Ogródku Kulturalnym na nie na pewno się znajdzie.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama