Reklama

Dzisiaj (1 marca) obchodziłby 101. urodziny. Ks. infułat Józef Sondej zmarł w sobotę wieczorem w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

O śmierci ks. infułata Sondeja poinformował Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

„Człowiek i kapłan, jacy zdarzają się raz na sto lat, albo i rzadziej. Jutro skończyłby 101 lat. Kiedy w 1958 roku rodzice sprowadzili się do parafii Chrystusa Króla, uczył mnie religii, a potem zrobił ministrantem. Niejednokrotnie wspierał naszą rodzinę w trudnych chwilach. Wszyscy wiele mu zawdzięczamy. NIECH SPOCZYWA W POKOJU!” – napisał na Facebooku Andrzej Dec.

“Był gorliwym duszpasterzem, zatroskanym o parafię, o Rzeszów, całą diecezję i każdego człowieka. Kochał Ojczyznę i troszczył się o pamięć o bohaterach, którzy za nią życie oddali. Odszedł do Pana wspaniały, piękny człowiek, gorliwy i święty kapłan, miłujący Boga, Kościół, Polskę i każdego człowieka” – czytamy na stronie diecezji rzeszowskiej.

Eksporta ciała we wtorek (3 marca) o godz. 17:00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. W tym kościele w środę (4 marca) o godz. 12:00 odbędę się uroczystości pogrzebowe. Ks. infułat Józef Sondej zostanie pochowany na cmentarzu na Wilkowyi.

Ks. infułat Sondej urodził się 1 marca 1914 roku na Mazurach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1939 r. Potem jako wikariusz pracował w parafiach we Frysztaku, Strzyżowie, Rzeszowie i Jarosławiu.

W 1955 roku został proboszczem parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie, którym był do 1994 r. Później na rzecz parafii pracował już jako emeryt.

Ks. infułat Józef Sondej był kapelanem Armii Krajowej, „Solidarności” Rzeszów, wieloletnim dziekanem Dekanatu Rzeszów. W czasach PRL aktywnie wspierał opozycję polityczną. W pierwszych dniach stanu wojennego ukrywał w kościele działaczy „Solidarności”, organizował pomoc pomoc duchową i materialną rodzinom osób internowanych.

Ks. Sondej był bardzo szykanowany przez władze komunistyczne, nękano go przesłuchaniami prokuratorskimi, rozprawami sądowymi i nakładanymi grzywnami. Był też intensywnie inwigilowany.

Angażował się również na rzecz pracy duszpasterskiej z młodzieżą akademicką, powołał istniejące do dziś Duszpasterstwo Akademickie. Udzielał też potajemnie ślubów i chrzcił dzieci wierzących partyjnych.

W 1995 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Rzeszowa. W 2008 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: