Zdjęcie: Pixabay

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie potwierdziła, że wśród trzech nowych osób na Podkarpaciu zarażonych koronawirusem jest jeden z księży parafii błogosławionej Karoliny w Rzeszowie

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na Podkarpaciu stwierdzono COVID-19 u trzech kolejnych osób: u starszej kobiety i mężczyzny z Rzeszowa oraz mężczyzny w „sile wieku” z powiatu jarosławskiego.

W przypadku mężczyzny z Rzeszowa zakażenie ujawniono u księdza z parafii błogosławionej Karoliny w Rzeszowie. O tym, że duchowny może być zarażony koronawirusem informowaliśmy w niedzielę, gdy parafia, na skutek decyzji sanepidu, zamknęła kościół do odwołania, a pięciu księży objęto przymusową kwarantanną. 

– Z prywatnego laboratorium, które wykonywało test u księdza, otrzymaliśmy potwierdzenie, że wynik badania jest pozytywny – powiedziała nam w poniedziałek Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. 

W poszukiwaniu źródła 

Sanepid teraz ustala, z kim ksiądz zarażony koronawirusem, miał kontakt. Sama parafia w sobotę informowała, by osoby, które od 24 maja uczestniczyły w liturgii, obserwowały stan swojego zdrowia. 

Wiesław Kwater, wicedyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, mówi nam, że w związku z potwierdzeniem koronawirusa u księdza, kwarantanną objęto już kilkadziesiąt osób, które mogły mieć kontakt z duchownym.

– W poniedziałek u tych osób zostaną przeprowadzone testy, we wtorek kolejne. Wiemy, że ksiądz 31 maja udzielił komunii świętej pięcioro dzieci. W poniedziałek w szpitalu w Łańcucie przejdzie on badania – mówi wicedyrektor Kwater. 

Źródło zakażenia jest nieznane, a jego znalezienie będzie bardzo trudne. Wiadomo, że ksiądz, u którego potwierdzono koronawirusa, jest obecnie w dobrym stanie zdrowia. 

Dochodzenie w toku 

W poniedziałek po południu Dorota Gibała z WSSE w Rzeszowie sprecyzowała, że kwarantanną objęto 33 osoby z „bliskiego kontaktu” – to mieszkańcy Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. 

O kolejnych 17 osobach, które mieszkają poza terenem działania powiatowego sanepidu w Rzeszowie, powiadomiono właściwe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Testy na obecność koronawirusa rozpoczęto już u osób z „bliskiego kontaktu”.

– Wymazy w kierunku wykrycia zakażenia SARS CoV2 są pobierane według obowiązujących wytycznych i w określonych terminach od narażenia – poinformowała Dorota Gibała, dodając, że dochodzenie epidemiologiczne jest w toku. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama