Jego Królewska Wysokość Książę Walii William przyleciał w środę do Polski. Dwudniową wizytę zaczął w Rzeszowie!
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Wizyta księcia Williama była trzymana w głębokiej tajemnicy. Media już przed południem informowały, że następca tronu brytyjskiego pojawi się w Rzeszowie. Potem informacje znikały na wyraźną prośbę Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce.
Księcia przywitał minister Błaszczak
Jak się okazało, książę William do Polski przyleciał bez swojej żony, księżnej Kate. Na lotnisku w Jasionce wylądował w środę, 22 marca, po godz. 13:00. Potem pojechał do siedziby 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przy ulicy Lwowskiej.
Tam książę William spotkał się z brytyjskimi żołnierzami, którzy stacjonują w Rzeszowie po rosyjskim ataku zbrojnym na Ukrainę. Następca tronu brytyjskiego spotkał się także z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.
Książę William przyleciał do Polski, by „wyrazić wdzięczność dla polskich i brytyjskich żołnierzy zaangażowanych w pomoc Ukrainie dotkniętej wojną, a także dowiedzieć się więcej o tym, jak Polska opiekuje się ukraińskimi uchodźcami”.
Książę, jak dowiadujemy się z oficjalnych komunikatów, poznał szczegóły wsparcia, jakiego polscy i brytyjscy wojskowi udzielają ukraińskim siłom zbrojnym.
Nasza i wasza wolność
🇬🇧🇵🇱 🤝 🇺🇦
This afternoon I travelled to Poland to meet British and Polish troops, where I heard about their extraordinary work in support of Ukraine.
My message to them on behalf of all of us, thank you! pic.twitter.com/OYc5gvjnw3
— The Prince and Princess of Wales (@KensingtonRoyal) March 22, 2023
Następnie odwiedził bazę armii brytyjskiej w Rzeszowie. Personel ten składa się głównie z Królewskiej Artylerii oraz sił wspomagających pochodzących z różnych pułków z całego Zjednoczonego Królestwa.
– Nasze narody łączą silne więzi. Dzięki naszej współpracy na rzecz wspierania narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest również naszą i waszą wolnością, te więzi stają się jeszcze silniejsze – mówił w Rzeszowie książę William.
Osobiście podziękował polskim i brytyjskim żołnierzom „współpracującym w bliskim i niezwykle ważnym partnerstwie”. – Chcę również złożyć hołd inspirującej postawie Polaków. Otworzyliście swoje serca dokładnie tak, jak otworzyliście swoje domy – dodał książę.
Stwierdził, że Rzeszów odwiedził, by spotkać ze stacjonującymi tam oddziałami i „wysłuchać ich historii oraz wyrazić uznanie dla ich służby”. – Jestem poruszony ich pasją i wspólną determinacją w obronie naszej wspólnej wolności – powiedział książę William.
Dzisiaj po południu, po przyjeździe do Polski, spotkałem się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, od których usłyszałem o ich niezwykłej pracy na rzecz Ukrainy.
W imieniu nas wszystkich – dziękuję! pic.twitter.com/Qa2MFapGZE
— The Prince and Princess of Wales (@KensingtonRoyal) March 22, 2023
Rozmowa z prezydentem Rzeszowa
Krótką rozmowę odbył także z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem. Fijołek opowiedział księciu o opiece, jaką mieszkańcy Rzeszowa otoczyli uchodźców i pomocy humanitarnej stolicy Podkarpacia dla Ukrainy.
– Książę był żywo zainteresowany niespotykaną dotąd skalą pomocy uciekającym obywatelom Ukrainy. Był również pod ogromnym wrażeniem działań mieszkańców Rzeszowa – powiedział prezydent.
Konrad Fijołek podziękował także za obecność i działania żołnierzy brytyjskich w Rzeszowie. Na pamiątkę wizyty w naszym mieście, przekazał księciu Williamowi specjalnie przygotowaną fotografię autorstwa Edwarda Janusza, przedstawiającą rzeszowski ratusz.
– Mam nadzieję, że rzeszowska fotografia zawiśnie w Adelaide Cottage w Windsorze – powiedział prezydent Fijołek.
Z księciem Walii kilkuminutową rozmowę odbyła także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która przekazała mu, że po wybuchu wojny na Ukrainie, w szczytowym momencie każdego dnia do naszego regionu przyjeżdżało ok. 80 tys. ukraińskich uchodźców.
– Zwróciła też uwagę, że zorganizowanie pomocy było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu służb, samorządów, NGO-sów oraz mieszkańców województwa – podał Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.
Księciu Williamowi towarzyszył także wicemarszałek podkarpacki Piotr Pilch.
„Jesteśmy wdzięczni Polakom”
Książę William w środę wieczorem odwiedzi punkt dla uchodźców w Warszawie, w stolicy spotka się też z prezydentem Andrzejem Dudą. – Podkreślę głębokie relacje łączące nasze dwa narody i ponownie zapewnię, że nadal was wspieramy i jesteśmy wdzięczni Polakom.
W Warszawie książę William spotka się także prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim oraz wolontariuszami, którzy niosą pomoc ukraińskim uchodźcom.
W czwartek, drugiego dnia pobytu w Polsce, książę Walii złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy tym samym grobie wieniec złożyła królowa Elżbieta i książę Edynburga Filip podczas wizyty w Polsce w 1996 roku.
Potem książę Walii pojedzie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Andrzejem Dudą. Podróż zakończy się wizytą księcia w Hali Koszyki, gdzie porozmawia z młodymi uchodźcami, którzy po ucieczce z Ukrainy osiedlili się w Warszawie.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl