Zdjęcie: Dron.Rzeszow.pl

„The risk survival”, publikację dr. Mateusza Szpytmy, wiceprezesa IPN, otrzymają pasażerowie inauguracyjnego połączenia z Rzeszowa do Tel Avivu. Poznają w niej losy Polaków i Żydów w Polsce okupowanej przez hitlerowskie Niemcy. 

Inauguracyjny lot do stolicy Izraela odbędzie się w poniedziałek 12 marca o godz. 6:10. Tym samym Rzeszów dołączy do portów regionalnych Wrocławia, Gdańska, Lublina i Poznania, z których realizowane są połączenia z Tel Avivem. Rejsy uruchamia PLL LOT.

Pasażerowie pierwszego lotu otrzymają od Instytutu Pamięci Narodowej publikację wiceprezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy pt. „The risk survival”, w której autor w sposób syntetyczny przedstawia losy Polaków i Żydów w Polsce okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej.

– Skupia się na pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom podczas Holokaustu. Pokazuje wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego i powołanej przez nie Rady Pomocy Żydom „Żegota”, a także działania zwykłych ludzi, którzy na własną rękę, ryzykując życie, ratowali od zagłady swoich żydowskich współobywateli – poinformowała Katarzyna GajdaBator z rzeszowskiego IPN. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Szczególną uwagę dr Mateusz Szpytma poświęca wsi Markowa na Podkarpaciu, w której ukrywało się 25 Żydów. Punktem kulminacyjnym książki są wydarzenia z 24 marca 1944 r., kiedy za pomoc Żydom Niemcy zabili Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich sześcioro małych dzieci, a także wszystkich, których w swoim gospodarstwie ukrywali – osiem osób z rodzin Szallów i Goldmanów. W książce zamieszczono wiele zdjęć dokumentalnych.

W Markowej znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Dr Mateusz Szpytma był współtwórcą muzeum i jego pierwszym dyrektorem. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama