Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Otwarcie ofert planowane było na 6 września. Ale urząd miasta o tydzień przedłużył przetarg na wybór firmy, która udekoruje Rzeszów na święta.

 – Mieliśmy dodatkowe pytania od firm, które są zainteresowane złożeniem oferty. Dotyczyły szczegółów technicznych. Dlatego przetarg został przedłużony o kilka dni – tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Nowy termin otwarcia ofert został wyznaczony na 13 września. Za świąteczne ozdoby miasto planuje zapłacić w tym roku 1,7 mln zł. To o 250 tys. zł więcej niż w roku poprzednim. – Teraz wszystko drożeje – mówią urzędnicy miejscy.

– Warto przyjrzeć się temu wydatkowi i spróbować go zredukować, nawet  o kilkaset tysięcy złotych – mówił podczas ostatniej sesji rady miasta (31 sierpnia) Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS.

– Myślę, że jako mieszkańcy nie zauważymy, że miasto jest mniej kolorowe, mniej świecące – ocenił Fijołek. Zaproponował też, żeby świąteczne ozdoby były tylko na Rynku i głównych deptakach. 

To nie była pierwsza taka propozycja. Dwa tygodnie wcześniej z podobną inicjatywą, żeby dekoracje świąteczne były tylko w centrum miasta i nie dłużej niż miesiąc, wystąpiło kilkanaście rzeszowskich środowisk społecznych i politycznych. Petycja skierowana jest do prezydenta Rzeszowa. 

Konrad Fijołek zadeklarował, że spotka się z autorami wniosku. Ale pyta też, czy świąteczne iluminacje to tylko koszt, czy może także inwestycja w wizerunek miasta.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Szczególnie w tym trudnym czasie wojennym, obecności wojsk NATO-wskich, dyplomatów i mediów z całego świata, musimy poważnie rozważyć, co jest inwestycją, a co kosztem – mówił na sierpniowej sesji prezydent Fijołek. 

 – Decyzja zapadnie, gdy poznamy oferty firm i dowiemy się na ile wyceniają świetlną oprawę miasta – twierdzi dziś Artur Gernand. 

Miasto chce, żeby tradycyjnie, na Rynku stanęła kilkunastometrowa choinka. Nowością ma być karuzela, a na deptaku przy 3 Maja świąteczny prezent z wyskakującym reniferem oraz choinkami. Światełkami mają być udekorowane także ronda, mosty, wiadukty, latarnie uliczne i skwery.

Rzeszów miałby być gotowy na święta 1 grudnia. Uliczne ozdoby mają zostać do końca stycznia 2023 r. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama