Zdjęcie: materiały prasowe Komitetu Wyborczego 2050

Komitet Wyborczy Polska 2050 zgłosił we wtorek Małgorzatę Grzywę jako kandydatkę w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Decyzja o rejestracji jest teraz w rękach Miejskiej Komisji Wyborczej.

To już druga próba zarejestrowania Małgorzaty Grzywy w wyborach na prezydenta Rzeszowa, które premier RP Mateusz Morawiecki przesunął na 13 czerwca. We wtorek po południu Komitet Wyborczy Polska 2050 (nie mylić z partią Szymona Hołowni) dostarczył do siedziby Miejskiej Komisji Wyborczej brakujące podpisy poparcia dla Małgorzaty Grzywy. 

– Złożyliśmy dodatkowe 1656 podpisów na 185 kartach. Łącznie zebraliśmy blisko 4000 podpisów poparcia, złożyliśmy wszystkie stosowne dokumenty. Czekamy na decyzję komisji. Mamy nadzieję, że prawo zwycięży i kodeks wyborczy będzie uszanowany – mówi Włodzimierz Zydorczak, pełnomocnik wyborczy KW Polska 2050. 

Małgorzata Grzywa podziękowała wszystkim osobom, które zaangażowały się w zbiórkę podpisów poparcia jej kandydatury w przedterminowych wyborach w Rzeszowie. – Mam nadzieję, że w najbliższych dniach poznamy stanowisko Miejskiej Komisji Wyborczej. Proszę trzymać kciuki – powiedziała Grzywa. 

Pierwszą próbę zarejestrowania Małgorzaty Grzywy jako kandydatki na prezydenta Rzeszowa KW Polska 2050 podjął 16 kwietnia. To wtedy mijał termin dostarczenia dokumentów do MKW. Ta jednak odmówiła rejestracji Grzywy, bo jej komitet nie złożył wystarczającej liczby podpisów poparcia. Na 3000 wymaganych było tylko 2321. 

KW Polska 2050 twierdzi, że kandydatów na prezydenta można zgłaszać do 19 maja, bo zmieniono termin wyborów, które pierwotnie były planowane na 9 maja. Komitet Małgorzaty Grzywy powołuje się na przepisy Kodeksu wyborczego, który mówi o tym, że kandydatów można zgłaszać najpóźniej w 25. dniu przed dniem wyborów.

MKW tej argumentacji wcześniej nie przyjęła, twierdząc że premier Mateusz Morawiecki, zmieniając termin wyborów, nie zmienił kalendarza wyborczego i terminu zgłaszania kandydatów nie wydłużył. Komitet Polska 2050 na decyzję MKW złożył 15 maja skargę do Państwowej Komisji Wyborczej oraz komisarza wyborczego w Rzeszowie

– Walczymy nie tylko o swój interes, ale o prawa wyborcze wszystkich mieszkańców Rzeszowa – twierdzi Włodzimierz Zydorczak. 

Małgorzata Grzywa była wójtem gminy Oświęcim w latach 2010-2014. Chce ona dołączyć do wyborczej rywalizacji z czterema wcześniej zarejestrowanymi kandydatami: Marcina Warchoła (popieranego przez Tadeusza Ferenca), Konrada Fijołka (kandydata opozycji), Ewy Leniart (popieranej przez PiS) i posła Grzegorza Brauna (kandydata Konfederacji). 

KW 2050 chciał ponownie zgłosić Małgorzatę Grzywę do rejestracji 10 maja, ale tego dnia MKW nie pełniła dyżuru. Stało się to dopiero we wtorek (18 maja).  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama