Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Do 127 wzrosła liczba osób zakażonych legionellą na Podkarpaciu – podał w sobotę (26 sierpnia) rzeszowski sanepid.

Jak poinformował Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, 14 nowych zakażeń potwierdzono u pacjentów hospitalizowanych na Podkarpaciu i w Lublinie lub przyjętych w piątek do szpitali. 

Łącznie legionellę wykryto już u 127 osób w naszym regionie, w piątek było 113 przypadków. Najwięcej osób zakażonych bakterią mieszka w Rzeszowie – 86 pacjentów oraz w powiecie rzeszowskim – 26.

Ponadto 4 zakażenia ujawniono u mieszkańców powiatu dębickiego, u trzech z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, dwóch z łańcuckiego i po jednym w powiatach: jasielskim, przeworskim, niżańskim, stalowowolskim i w województwie lubelskim (powiat opolski).

W sobotnim raporcie sanepidu jest mowa o siedmiu zgonach, ale w sobotę Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie poinformował o ósmym przypadku śmiertelnym. W Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ulicy Rycerskiej zmarł ok. 90-letni pacjent.

Advertisement

Źródło zakażeń legionellą wciąż nie jest znane. Wyniki badań próbek wody z miejskich ujęć oraz mieszkań i domów osób zakażanych będą znane w poniedziałek, 28 sierpnia. W sobotę od rana w Rzeszowie trwa dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej. 

Legionella wywołuje legionellozę – ostre zapalenie płuc spowodowane wdychaniem skażonej wody. Oprócz dochodzenia sanepidu, śledztwo w sprawie masowych zakażeń bakterią w Rzeszowie wszczęła prokuratura.

Jak się chronić przed zakażeniem legionellą? Przeczytaj zestaw prostych zaleceń

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama