Zdjęcie: Pixabay

Bakteria Legionella atakuje w Rzeszowie coraz więcej osób. Jakub Siudyła, prezes BlueCare, organizacji, która specjalizuje się w zapobieganiu zakażeniom legionellą w wodzie, przygotował zestaw prostych zasad. 

W środę sanepid poinformował, że legionellą na Podkarpaciu zakaziło się już 71 osób, w rzeszowskich szpitalach zmarły już trzy osoby. Bakteria doprowadza do choroby legionistów – ostrego zapalenia płuc. Legionelloza to skutek wdychania skażonej wody. 

Brak świadomości zagrożenia

Jak wyjaśnia Jakub Siudyła, prezes BlueCare, bakterie Legionella powszechnie występują w wodzie w budynkach. Około co czwarty posiada wodę skażoną tymi patogenami wodnymi, o czym niemal w ogóle się nie mówi. 

W wielu przypadkach wystąpienia Legionelli w wodzie, właściciele i administratorzy budynków ignorują ryzyko zachorowań. Nie są świadomi konsekwencji.

– Mimo że woda jest skażona, nie są podejmowane odpowiednie działania, przez co ryzyko rozwoju choroby legionistów wzrasta – twierdzi Jakub Siudyła 

W Polsce nie ma rozwiniętej diagnostyki choroby legionistów. Podczas gdy w innych krajach każdego roku wykrywane są tysiące przypadków zachorowań, w Polsce zgłaszanych jest zaledwie kilka lub kilkanaście przypadków.

– Ludzie chorują i umierają z powodu legionellozy, nie będąc nawet tego świadomi – twierdzi Siudyła. 

W Polsce istnieje obowiązek badania wody na obecność Legionelli wyłącznie w pewnych kategoriach budynków: szpitalach, hotelach lub obiektach sportowych.

– Bardzo często jednak woda ulega skażeniu, przykładowo, w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Jako że nasze przepisy prawa nie nakładają na nie obowiązku badań wody, ludzie nie są świadomi zagrożenia, z jakim się na co dzień spotykają – uważa BlueCare.

Jak się chronić przed Legionellą?

1. Sprawdź temperaturę ciepłej wody w swoim domu. Powinna być wyższa niż 50 st. C. Legionella najszybciej rozwija się w temperaturze około 30 st. C do 40 st. C. Ryzyko jej rozwoju jest najwyższe, gdy temperatura wody znajduje się w tym zakresie. Powyżej 50 st. C Legionella nie jest w stanie się rozwijać.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

2. Jeżeli podejrzewasz, że instalacja wodna w Twoim domu jest skażona, możesz wykonać tak zwaną dezynfekcję termiczną. Podnieś temperaturę wody w piecyku powyżej 60 st. C. Poczekaj aż woda się nagrzeje i przepłucz przez kilka minut każdy kran i prysznic. Tak wysoka temperatura pozwoli zabić bakterie. Przegrzew można powtarzać raz w miesiącu.

3. Jeżeli powracasz do swojego domu po dłuższej nieobecności (na przykład po tygodniu), to po powrocie przepłucz przez kilka minut wszystkie krany. Woda stała w rurach przez cały czas Twojej nieobecności i mogły się w niej rozwinąć bakterie. Płukanie pozwoli je usunąć. Możesz również wykonać dezynfekcję termiczną.

4. Jeżeli w Twoim domu znajdują się nieużywane krany i prysznice, przepłucz je przynajmniej raz w tygodniu.

5. Bakterie bardzo często rozwijają się w postaci biofilmu w wężach prysznicowych, których wewnętrzna warstwa jest wykonana z gumy. Zaleca się wymianę takich węży raz na 1-2 lata.

6. Kran zazwyczaj jest zakończony napowietrzaczem (sitkiem). Warto go raz na jakiś czas odkręcić, wyczyścić gąbką i zalać wrzątkiem w celu dezynfekcji.

7. Jeżeli chcesz mieć pewność, że woda w Twoim domu jest bezpieczna, możesz zlecić prywatnemu laboratorium mikrobiologiczne badanie wody na obecność bakterii Legionella. Kosztuje około 250 zł. Próbkobiorca przyjedzie pobrać wodę w Twoim domu, po czym zostanie ona przebadana w laboratorium.

8. Jeżeli badania wykazały obecność bakterii w Twoim domu, możesz zgłosić się do specjalisty. W sieci można znaleźć dane kontaktowe do specjalistów, którzy często udzielają darmowych konsultacji.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama