Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

72-letni mężczyzna zmarł w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. To kolejna ofiara śmiertelna legionelli. 

72-latek z Rzeszowa zmarł w szpitalu przy ulicy Szopena. – Kilkanaście dni temu trafił na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, miał choroby współistniejące, jego stan był ciężki – poinformował nas w sobotę Andrzej Sroka, rzecznik USK.

To już szósty zgon osoby, u której w USK potwierdzono zakażenie bakterią legionella, która wywołuje ostre zapalenie płuc spowodowane wdychaniem skażonej wody.

W USK w Rzeszowie aktualnie przebywa 20 pacjentów z potwierdzoną legionellą – 14 w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ulicy Rycerskiej i 6 w szpitalu na Szopena, w tym jeden na OIOM-ie. W szpitalu płucnym jest obecnie 39 pacjentów z zapaleniem płuc. 

W Rzeszowie zmarło już 19 osób z legionellą, co potwierdza także sobotni raport sanepidu. – U wszystkich osób, które zmarły, występowały choroby współistniejące – poinformował w sobotę Jaromir Ślączka, dyrektor rzeszowskiego sanepidu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Sanepid podał jednocześnie, że zakażenie bakterią potwierdzono u kolejnych dwóch osób, które do szpitala (nie wiadomo którego) przyjęto 31 sierpnia. Na legionellozę zachorowało już 160 osób. Najwięcej chorych jest w Rzeszowie 107, a w powiecie rzeszowskim – 37. 

Źródło zakażeń legionellą w Rzeszowie wciąż nie jest znane. Dotychczasowe wyniki 18 próbek wody ciepłej potwierdziły bakterię w ośmiu przypadkach, legionelli nie wykryto w wodzie zimnej. Władze Rzeszowa twierdzą, że woda z miejskich wodociągów jest czysta

Pierwsze przypadki legionelli w Rzeszowie wykryto 17 sierpnia. Sanepid pobrał już do badań ponad 130 próbek wody. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama