Do Rzeszowa powraca cykl „Letnie Ogrody Literackie”! Od lipca do września będziecie mogli spotkać znakomitych i cenionych pisarzy oraz reporterów.
Plenerowe spotkania organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publicznego w Rzeszowie. Jak co roku, spotkania ze znanymi i cenionymi pisarzami, reporterami, artystami, przedstawicielami świata kultury i mediów będą się odbywały niedzielne popołudnia w rzeszowskich ogrodach bernardyńskich.
W poprzednich edycjach gośćmi „Letnich Ogrodów Literackich byli” m.in.: Mariusz Szczygieł, Agata Tuszyńska, Filip Springer, Joanna Brodzik, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Małecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman, Ryszard Ćwirlej, Cezary Łazarewicz, Joanna Jodełka, oraz „pierwsza dama polskich seriali”, scenarzystka Ilona Łepkowska.
Katarzyna Kubisiowska
W tym roku zaplanowano siedem spotkań. Pierwsze odbędzie się 7 lipca z Katarzyną Kubisiowską, dziennikarką „Tygodnika Powszechnego”, biografką Jerzego Pilcha, Danuty Szaflarskiej, Jerzego Vetulaniego, autorką m.in. rozmowy rzeki z Wojciechem Mannem „Głos” i zbioru rozmów z ludźmi kultury „Blisko, bliżej”, autorką książki „Się żyje. Kora”.
Krzysztof Materna
28 lipca w ogrodach bernardyńskich będzie gościł Krzysztof Materna, konferansjer, satyryk, aktor, reżyser, od lat 80. tworzył z Wojciechem Mannem artystyczny tandem, realizujący m.in. kultowe programy telewizyjne „Mądrej głowie”, „Za chwilę dalszy ciąg programu”, „MdM”, „MdM po godzinach”, „MaMa” oraz „M kwadrat”.
Ewa Ewart
Z kolei 4 sierpnia do Rzeszowa przyjedzie Ewa Ewart, dokumentalistka związana z BBC i TVN 24, laureatka najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie dokumentu w tym brytyjskiej Royal Television Society, nominowana do amerykańskiej nagrody „Emmy”. Za film „Dzieci Biesłanu” otrzymała nagrodę Peabody, uważaną za telewizyjnego Pulitzera.
Marek Krajewski
11 sierpnia gościem „LOT”-u będzie Marek Krajewski, autor serii kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku Prezydium Policji w przedwojennym Wrocławiu, oraz o Edwardzie Popielskim, komisarzu Policji Państwowej w przedwojennym Lwowie, a także horroru „Demonomachia. Krajewski debiutował w roku 1999 powieścią „Śmierć w Breslau”.
Paweł Sołtys
1 września będziecie mieli okazję się spotkać z Pawłem Sołtysem, popularnym jako Pablopavo, który jest wokalistą zespołu Vavamuffin. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Za prozatorski debiut „Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike.
Vincent V. Severski
8 września gościem ogrodów bernardyńskich będzie Vincent V. Severski, a właściwie Włodzimierz Sokołowski, autor powieści szpiegowskich. Severski był funkcjonariuszem wywiadu PRL i III RP. Przez 26 lat życia pełnił służbę wywiadowczą, połowę tego czasu spędził poza Polską. W latach 90. szkolił się w CIA, pracował w Agencji Wywiadu.
Wacław Radziwinowicz
Tegoroczny cykl „LOT”-u zamknie spotkania 15 września z Wacławem Radziwinowiczem, jednym z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki, od 1997 r. korespondentem „Gazety Wyborczej” w Rosji, potem też na Ukrainie i Białorusi, autorem m.in. bestsellerowego „Gogola w czasach Googla. Korespondencje z Rosji 1998-2012”.
Później Radziwinowicz wydał także „Soczi. Igrzyska Putina” oraz „Crème de la Kreml”.
W 2023 roku ukazała się jego najnowsza książka „Putin, car Atlantydy. Droga do Wielkiej wojny”. W tej biografii-kronice rządów Putina pokazuje jego liczne metamorfozy, ale też uniwersalne mechanizmy osobowości byłego kagebisty oraz metody, które pozwoliły mu zbudować pozycję absolutnego władcy Rosji i pchnąć jego kraj w absurdalną wojnę z Ukrainą oraz konflikt z Zachodem.
Wszystkie spotkania rozpoczynać się będą o 16:00. Wstęp wolny. Jeżeli pogoda nie dopisze, to spotkania będą przenoszone do WiMBP przy ul. Sokoła 13. Projekt jest współfinansowany przez Fundusz Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(RzN)
redakcja@rzeszow-news.pl