Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. Na zdjęciu Wiesław Buż (po lewej stronie)

– Niedemokratyczna decyzja – tak zakaz Tadeusza Ferenca dla II Marszu Równości w Rzeszowie nazywa lider podkarpackiego SLD Wiesław Buż. – Głupie rzeczy się zdarzają. Karygodny jest brak reakcji na nie – uważa Włodzimierz Czarzasty. 

Po oświadczeniu organizatorów II Marszu Równości oraz partii Razem, w środę wieczorem oświadczenie wydał Wiesław Buż, szef SLD na Podkarpaciu. O Tadeuszu Ferencu, prezydencie Rzeszowa, który jest członkiem SLD, od wtorkowego popołudnia jest głośno w całej Polsce. Ferenc zakazał II Marszu Równości, zaplanowany na 22 czerwca w Rzeszowie. 

„W związku z wydaniem zakazu Marszu Równości w Rzeszowie przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca wyrażam najwyższe zdumienie tą decyzją. Ta niedemokratyczna decyzja Prezydenta Ferenca dziwi szczególnie w dniu 4 czerwca, który powszechnie nazywany jest „Świętem Wolności” – czytamy w oświadczeniu Wiesława Buża.

Przypomina, że SLD uczestniczy w Marszach Równości w całym kraju, w tym od 12 lat w pierwszym tego typu wydarzeniu w Polsce – Paradzie Równości w Warszawie. „Tak będzie również w tym roku” – zapowiada przewodniczący Buż. Podkreśla, że SLD protestowało, gdy prezydenci innych polskich miast próbowali zakazywać Marszy Równości m.in. w Lublinie czy Gnieźnie.

„Protestowaliśmy przeciwko temu jako Sojusz Lewicy Demokratycznej jednoznacznie. Bo nazwa Sojusz Lewicy DEMOKRATYCZNEJ zobowiązuje! Prawo publicznego wyrażania swoich poglądów jest zagwarantowane wszystkim obywatelkom i obywatelom przez Konstytucję RP. Także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podkreślał niedawno, że decyzja o „prewencyjnym” zakazie demonstracji jest niedopuszczalna w świetle Konstytucji i prawa o zgromadzeniach publicznych” – czytamy w dalszej części oświadczenia Wiesława Buża. 

Do Tadeusza Ferenca zwrócił się z prośbą o cofnięte zakazu dla II Marszu Równości w Rzeszowie. „Uważam, że służby miejskie powinny skupić się na zagwarantowaniu bezpieczeństwa uczestniczkom i uczestnikom demonstracji, a nie ich zakazywaniu. Marsz Równości w Rzeszowie ma nasze, pełne poparcie” – dodał przewodniczący SLD na Podkarpaciu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

https://www.facebook.com/popieramySLD/posts/2742166829192095

Zakaz dla II Marszu Równości skomentował także lider SLD Włodzimierz Czarzasty, który także popiera prośbę Wiesława Buża do Tadeusza Ferenca, by odwołał decyzję zakazującą zorganizowanie marszu. „Właściwie to jest apel o rozum i rozsądek. Głupie rzeczy się zdarzają. Karygodny jest brak reakcji na nie. Moja jest. Teraz kolej na Tadeusza Ferenca” – napisał na Twitterze Włodzimierz Czarzasty. 

Zareagowała także rzeczniczka centrali SLD, Anna Maria-Żukowska. Decyzją Tadeusza Ferenca o zakazie Marszu Równością nazwała „skandaliczną”, a stanowisko SLD w tej sprawie „jest jasne”. „Decyzja jest bezprawna, niedemokratyczna i oczekujemy jej zmiany przez prezydenta Tadeusza Ferenca” – napisała na Twitterze Anna Maria-Żukowska.

https://twitter.com/AM_Zukowska/status/1135960082301280258

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama