Zdjęcie: Facebook.com / Marsz Równości w Rzeszowie

– Ta sprawa jest testem przywiązania SLD do demokratycznych i lewicowych wartości – uważają organizatorzy II Marszu Równości w Rzeszowie po tym, jak prezydent Tadeusz Ferenc wydał zakaz dla marszu. 

We wtorek, jako pierwsi, ujawniliśmy, że Tadeusz Ferenc (SLD) wydał zakaz dla II Marszu Równości w Rzeszowie, który zaplanowano na 22 czerwca. Zakazu domagali się także rzeszowscy radni PiS, złożyli nawet wniosek o zwołanie w tej sprawie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Wniosek jest bezprzedmiotowy, bo prezydent Ferenc wyprzedził radnych PiS i zdecydował, że zakaże II Marszu Równości w Rzeszowie. Decyzja Tadeusza Ferenca wywołała wściekłość organizatorów marszu, którzy po naszej publikacji wydali oświadczenie na Facebooku. Napisali, że Tadeusz Ferenc jest pierwszym prezydentem, należącym do SLD, który zakazał marszu równości.

„Zapisał kolejną niechlubną kartę historii SLD w rozdziale LGBTQ, obok Cimoszewicza” – uważają organizatorzy II Marszu Równości w Rzeszowie. Zastanawiają się, czy SLD wyciągnie wobec Tadeusza Ferenca konsekwencje. „Ta sprawa jest testem przywiązania SLD do demokratycznych i lewicowych wartości. Do jego zdania nie wystarczy wystawienie własnej platformy na warszawskiej Paradzie” – czytamy w oświadczeniu. 

Organizatorzy II Marszu Równości twierdzą, że już wcześniej docierały do nich sygnały, że ratusz nie wyklucza zakazu marszu z powodu kontrdemonstracji. Do wtorku zgłoszono ich już 29. Tadeusz Ferenc obawia się właśnie zamieszek podczas marszu. Były one także podczas pierwszego marszu. Wywołali je kibole i nacjonaliści. Doszło do starć z policją. 

Organizatorzy II Marszu Równości zapowiadają, że zakaz Tadeusza Ferenc zaskarżą do sądu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Jesteśmy w kontakcie z zespołem prawniczym, który pomagał organizatorom i organizatorkom lubelskiego marszu Równości oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem. Po Lublinie i Gnieźnie to już jest tylko rutynowa ścieżka sądowa. Przejdziemy ją, zostawiając za sobą SLD i KE z ich nadszarpniętą po raz kolejny wiarygodnością” – napisali w oświadczeniu organizatorzy II Marszu Równości w Rzeszowie.

https://www.facebook.com/marsz.rownosci.rzeszow/photos/a.444169096039872/678409419282504/?type=3&theater

https://www.facebook.com/razem.podkarpackie/photos/a.627085444111437/1321752811311360/?type=3&theater

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama