Osiem filmów o tematyce chrześcijańskiej, które do tej pory nie były prezentowane w Polsce, będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Arka 2017” w Rzeszowie. Festiwal rusza w sobotę 4 listopada. Patronuje mu Rzeszów News.
Festiwal „Arka 2017” odbędzie się w ośmiu polskich miastach, w Rzeszowie filmy będą wyświetlane w kinie Zorza.
Festiwal rozpocznie się w sobotę 4 listopada przedpremierowym pokazem filmu „Sprawa Chrystusa” w reżyserii Johna Gunna. To oparta na faktach opowieść o Lee Stroblu – wybitnym dziennikarzu, laureacie Nagrody Pulitzera, który z perspektywy ateisty i racjonalisty przeprowadził drobiazgowe „śledztwo” w sprawie faktów dotyczących zmartwychwstania Jezusa. Badania doprowadziły do tego, że sam stał się chrześcijaninem…
Projekcje festiwalowych filmów będą się odbywały w kolejne soboty i niedziele, od 4 do 26 listopada. Niektórym pokazom będą towarzyszyć spotkania z gośćmi specjalnymi: reżyserem filmu „Ziemia bezdomnych” Marcinem Janosem Krawczykiem, wspólnotą Taize z Rzeszowa, Beatą Bodzioch z grupy modlitewnej Kustodia, która w Łagiewnikach modli się za kapłanów, Mateuszem Brygiem – koordynatorem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
„Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka” jest dla tych, którzy są ciekawi. Dla tych, którym nie jest wszystko jedno. Dla tych, którzy jak Lee Strobel poszukują prawdy i odpowiedzi na najważniejsze pytania. Wreszcie dla tych, którzy kochają kino i chcą w nim spędzać czas w przekonaniu, że nie był to czas stracony” – czytamy na stronie wydarzenia.
Festiwal „Arka” odbędzie się już po raz drugi. Jej organizatorami są Fundacja Węzeł i Rafael Film.
Seanse będą rozpoczynać się o różnych porach. Cena biletów na przedpremierowy pokaz fimu „Sprawa Chrystusa” wynosi 15 zł, a na pozostałe filmy 10-11 zł. Bilety można nabyć w kasie kina Zorza (ul. 3 Maja 28), lub za pomocą strony www.festiwalarka.pl
Festiwal odbędzie się pod patronatem Rzeszów News.
(mo)
PROGRAM FESTIWALU
4 listopada
– „Sprawa Chrystusa”, reż. John Gunn, pokaz przedpremierowy, godz. 19:00
5 listopada
– „Ziemia bezdomnych”, reż. Marcin Janos Krawczyk, 50 minut, godz. 17:00. Ojciec Bogusław Paleczny to zakonnik, który całe życie poświęcił pomocy bezdomnym. Był autorem pomysłu zbudowania solidnego jachtu, którym mógłby wraz z podopiecznymi opłynąć Ziemię. Zmarł w 2009 roku, ale jego „testament” pozostaje wciąż aktualny.
Po filmie spotkanie z reżyserem Marcinem Janosem Krawczykiem.
11 listopada
– „Cisza”, reż. Sobo Swobodnik, 84 minuty, godz. 16:00. Film dokumentalny o zakonie benedyktynek, które żyją w oddalonym od cywilizacji klasztorze, położonym na zboczach Jury Szwabskiej.
12 listopada
– „Życie brata Rogera”, reż. Wspólnota z Taize, 90 minut, godz. 16:00. Historia niezwykłej, charyzmatycznej osobowości, człowieka gotowego podjąć wyzwanie zjednoczenia chrześcijan, budowania wspólnoty młodych i wspólnoty biednych.
Po filmie spotkanie ze wspólnotą Taize z Rzeszowa.
18 listopada
– „Ostatni bastion”, reż. Jordan Allot, 54 minuty, godz. 15:00.
Poruszająca opowieść o losach społeczności chrześcijańskich – Asyryjczyków, Chaldejczyków, Syriaków – zagrożonych wojną domową i atakami ISIS. Bohaterka filmu, Helma, asyryjsko-amerykańska nauczycielka z Nowego Jorku, spędza letnie wakacje w Iraku i Syrii. Odkrywa, co to znaczy poświęcić się za swoją wiarę i społeczność.
18 listopada
– „Oblicza miłosierdzia”, reż. David Naglieri, 57 minut, godz.16:00.
Dokumentalna opowieść o wizjach i objawieniach Miłosierdzia Bożego doświadczanych przez św. siostrę Faustynę, a także o roli Jana Pawła II w ich rozpowszechnieniu. Łącząc historię i teologię ze współczesnymi świadectwami i nowoczesnymi efektami wizualnymi, film pokazuje oblicze miłosierdzia we współczesnym świecie.
Po filmie spotkanie z Beatą Bodzioch z grupy modlitewnej Kustodia która w Łagiewnikach modli się za kapłanów.
25 listopada
– „Gurgacz”, reż. Dariusz Walusiak, 70 minut, godz. 16:00.
Portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski, drogą, na której czekała go męczeńska śmierć. Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.
W tematykę filmu wprowadzi Mateusz Bryg – koordynator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
26 listopada
– „Loyola”, reż. Paolo Dy, 118 minut, godz. 17:00:
Fabularny dramat historyczny oparty na „Opowieści Pielgrzyma” – autobiografii św. Ignacego z Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. „Loyola” – to historia żołnierza, grzesznika i człowieka przemocy, który, starając się zwrócić się ku światłu, musiał stoczyć walkę na śmierć i życie z własnymi demonami.
redakcja@rzeszow-news.pl