Zdjęcie: Materiały polskabankowosc.com.pl
Reklama

Lokaty bankowe to bez wątpienia najbezpieczniejsza forma oszczędzania pieniędzy. Inwestując w ten sposób mamy pewność, że zdeponowana kwota wróci do nas razem z naliczonymi odsetkami. Jest to świetny sposób na pomnożenie swoich oszczędności bez ponoszenia ryzyka inwestycyjnego, dlatego produkt ten jest tak popularny. Na rynku widnieje wiele ofert, jak zatem wybrać tą najlepszą?

Na jaki okres założyć lokatę?

Na rynku bankowości istnieją zarówno lokaty krótkoterminowe jak i długoterminowe. Zasada jest taka, że im dłużej trzymamy pieniądze na depozycie, tym wyższe odsetki zyskujemy. Warto jednak dobrze się zastanowić, czy możemy sobie pozwolić na zamrożenie środków na tak długi okres, ponieważ wcześniejsza wypłata pieniędzy wiąże się z utratą zebranych do tej pory odsetek. Dobrze jest więc zostawić jakieś 20% swoich oszczędności na koncie oszczędnościowym, a resztę rozdzielić na lokatę krótkoterminową i długoterminową. Dodatkową zaletą lokat zakładanych na krótki okres jest to, że wiele z nich jest objętych teraz promocjami, dzięki czemu można liczyć na podwyższone oprocentowanie, które często przewyższa oprocentowanie lokat długoterminowych. Pamiętajmy jednak, że oferty promocyjne są generowane tylko w celu przyciągnięcia klientów i można z nich skorzystać tylko raz.

Gdzie szukać lokaty?

Szukając lokaty najczęściej sprawdzamy ofertę banku w którym posiadamy już jakieś produkty. Pamiętajmy jednak, że warto sprawdzić również inne opcje. Nie zawsze bank zapewniający najlepsze konto osobiste na rynku będzie również oferował najlepszą lokatę. Dobrze jest więc zapoznać się z ofertami wielu instytucji. Kierować należy się na pewno wysokością oprocentowania, ponieważ to właśnie od niego w największy stopniu będzie zależał nasz zysk. Równie ważna jest częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli częstotliwość z jaką nasze odsetki będą przypisywane do zdeponowanego kapitału. W wyborze na pewno pomocne okażą się rankingi lokat dostępne w internecie – np. na polskabankowosc.com.pl. Są one łatwo dostępne i przejrzyste, dzięki czemu znalezienie idealnej oferty jest bardzo proste.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.