Zdjęcie: Pixabay

Już po raz drugi autorka bloga „Lotnicze podkarpackie” włącza się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na aukcję internetową Katarzyna Hadała wystawiła lot symulatorem lotu w OKL w Jasionce.  

28. Finał WOŚP odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 stycznia. Pieniądze zbierane będą głównie na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. O tym, jakie atrakcje przygotowano w Rzeszowie podczas „Orkiestry”, pisaliśmy TUTAJ

28. Finał WOŚP wspiera także Katarzyna Hadała, pasjonatka lotnictwa, która prowadzi bloga „Lotnicze podkarpackie”. Najpierw, w 2017 roku blogerka wystawiała na aukcję WOŚP plakat z autografami kilkudziesięciu pilotów z całego kraju, który powstał z okazji pokazów lotniczych w 2016 roku w Jasionce.

W tym roku, dzięki współpracy z Ośrodkiem Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, można licytować lot prawdziwym symulatorem lotu. Aukcja jest dostępna na stronie aukcje.wosp.org.pl. Zaczęła się 4 stycznia br. i potrwa do 14 stycznia, do godz. 20:00.

Lot symulatorem na aukcji WOŚP to efekt działalności autorki bloga o lotniczym województwie. Katarzyna Hadała uznała, że jeśli lokalna awiacja ma coś zaoferować dla WOŚP to powinno być coś z zakresu działalności OKL. Chociaż blogerka nie ukrywa, że idea lotu symulatorem w tym miejscu zrodziła się bardzo spontanicznie.

– OKL w Jasionce jest jedną z lotniczych wizytówek województwa. A taki lot to gratka zarówno dla fanów tej branży, jak również dla laików. Poza tym, jest mnóstwo ludzi, którzy boją się latać, a korzystając z tego urządzenia mogą doświadczyć lotu nie odrywając się od ziemi i np. przełamać strach albo połknąć lotniczego bakcyla – mówi Katarzyna Hadała.     

Na co dzień taki lot dla przeciętnego człowieka nie jest możliwy, bo symulator służy jedynie do szkolenia studentów pilotażu PRz. Samo urządzenie to kabina samolotu umieszczona w sali jednego z budynków OKL. Osoba zasiadająca w kokpicie ma przed oczami wizualizacje takie same, jak w prawdziwym samolocie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Podczas sesji można pilotować samoloty jedno- oraz dwusilnikowe i mały, dwusilnikowy odrzutowiec. Co więcej, można to robić m.in. w różnych warunkach pogodowych – mówi inst. pil. Mieczysław Górak, dyrektor OKL PRz.

– Istnieje też możliwość ustawienia lotu bez widoczności. W trakcie szkolenia w OKL studenci – adepci na pilotów, pod okiem instruktora, na takim urządzeniu uczą się m.in., jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych – można tu symulować większość typów usterek oraz sytuacji niebezpiecznych – opowiada Mieczysław Górak.

Możliwość wykonania lotu i to w miejscu, gdzie są szkoleni przyszli piloci liniowi oraz tu, gdzie niegdyś był ulokowany port lotniczy Rzeszowa na pewno będzie dodatkową atrakcją dla nabywcy przedmiotu aukcji na rzecz WOŚP.

„Orkiestrowy” lot jest przeznaczony dla jednej, pełnoletniej osoby, potrwa maksymalnie godzinę. Będzie można go zrealizować w siedzibie OKL od marca do lipca 2020 roku po uprzednio uzgodnionym terminie. Organizator aukcji nie pokrywa kosztów dojazdu laureata licytacji na miejsce realizacji lotu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama