Zdjęcie: Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa

Trzeci, ostatni etap, rozbudowy lotniczego placu zabaw MTUlandia w Rzeszowie został zakończony. Od piątku jest w rękach miasta.

Plac zabaw MTUlandia otwarto w kwietniu 2018 roku przy ulicy Sondeja, obok Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jego głównym elementem jest samolot o długości 9,5 m i szerokości 7,5 m, połączony ze zjeżdżalniami, małą ścianką wspinaczkową i wieżą kontroli lotów. MTUlandia powstała z inicjatywy pracowników MTU Engines Polska.

Plac zabaw rozbudowywano o kolejne elementy związane z tematyką lotniczą. W ostatnim etapie rozbudowy, samolot wyposażono w kokpit sterowany czujnikiem ruchu, dzięki czemu na pokładzie można usłyszeć komunikaty załogi lotu oraz dźwięk silników. Dodatkowo zainstalowano interkom umożliwiający łączność wieży kontroli lotów z samolotem.

Na najmłodszych czekają nowe tablice edukacyjne, np. odkrywca planet, zainstalowano szablony do zdjęć dla dzieci chcących wcielić się w rolę pilotów. – Mamy nadzieję, że nowe elementy będą rozwijać kreatywność i wyobraźnię najmłodszych mieszkańców oraz pomogą im odkrywać fascynujący świat lotnictwa – mówi Krzysztof Zuzak, dyrektor MTU Polska.

Z myślą o opiekunach dzieci, w ławkach zainstalowano wejścia USB do ładowania urządzeń elektronicznych. Zamontowano też panele fotowoltaiczne, dzięki którym MTUlandia będzie energetycznie samowystarczalna. Przygotowano specjalny kosz na zbiórkę plastikowych nakrętek, by zachęcić mieszkańców do recyklingu i dbania o środowisko naturalne.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W uroczystym zakończeniu rozbudowy placu zabaw wziął udział m.in. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który podkreśla, że MTUlandia ciekawie nawiązuje do Doliny Lotniczej. – Poprzez zabawę, kształtują się zainteresowania najmłodszych mieszkańców Rzeszowa, będziemy tu mieli kolejne pokolenia miłośników lotnictwa – przewiduje prezydent.

Wszystkie elementy placu zabaw wykonano z bezpiecznych materiałów. Samolot znajduje się na pasie startowym, a cała konstrukcja jest na amortyzującej nawierzchni. Wszystkie urządzenia elektryczne są w specjalnie przygotowanej i zabezpieczonej wiacie, oddzielonej od przestrzeni dla dzieci. MTUlandia jest ogrodzona i monitorowana.

W piątek oficjalnie firma MTU przekazała plac zabaw w ręce miasta. Być może to sprawi, że MTUlandia nie będzie w zainteresowaniu wandali, którzy w 2020 roku zdewastowali plac i na wiele tygodni trzeba było go zamknąć. 

Zdjęcie: Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama