Decyzja ma zapaść dzisiaj (16 lutego) na sesji rady miasta. O to, by Ludwik Chmura został patronem jednej z ulic, wnioskuje do radnych sam prezydent Tadeusz Ferenc. Czy PiS i PO znów będą przeciwko?
O którą ulicę chodzi? Według dokumentów „Ulicę położoną na osiedlu Przybyszówka, biegnącą od ul. Krakowskiej w kierunku północnym, a następnie północno-wschodnim do granic miasta (…)”
Mówiąc prościej, ulicą Ludwika Chmury ma zostać nowo wybudowany odcinek drogi do strefy ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko.
Przy okazji chodzi również o to, aby powstającym tam firmom nadać jakiś adres. Bez nazwy ulicy byłoby to niemożliwe.
Marzył o tramwajach
O opinię ratusz poprosił wcześniej Radę Osiedla Przybyszówka. Ta wyraziła zgodę.
Ludwik Chmura był prezydentem Rzeszowa w latach 1983-1990. To właśnie za jego czasów w Rzeszowie powstały: elektrociepłownia i miejska oczyszczalnia ścieków, Szpital Wojewódzki nr 2 , czy część południowej obwodnicy Rzeszowa. Wielkim marzeniem Chmury była budowa w Rzeszowie trakcji tramwajowej.
Nie jest tajemnicą, że Tadeusz Ferenc i Ludwik Chmura znakomicie się znali. Przez lata pracowali przecież w Rzeszowie w tej samej branży – budowlanej. Przy różnych okazjach, Tadeusz Ferenc, już jako prezydent Rzeszowa, podkreślał dorobek Ludwika Chmury, jako włodarza miasta.
Tak było chociażby podczas ostatniej samorządowej kampanii wyborczej, podczas debat prezydenckich i spotkań z mieszkańcami.
Kłótnie o Chmurę
To nie pierwsza próba nadania ulicy w Rzeszowie imieniem Ludwika Chmury. Ponad rok temu pojawił się pomysł, by ulicę imienia Chmury nosiła jedna z ulic na Staromieściu. Pomysł nie przeszedł, bo zablokowali go radni PiS i PO.
– To hańba nazywać ulicę imieniem tej postaci. Tłumaczenie, że zrobił wiele dla Rzeszowa nic nie znaczy. Wielu komunistów po wojnie odbudowywało Polskę, ale nikt nie nazywa od razu ulic ich imieniem – mówił wtedy radny Robert Kultys z PiS.
– Ludwik Chmura pełnił ważne funkcje państwowe i odebrał już swoją nagrodę. Zaakceptował system, w którym działał i złożył im daninę. To, że żadnego świństwa nie zrobił, to za mało by go honorować – wtórował wówczas Kultysowi Andrzej Dec (PO), przewodniczący rady miasta.
– A czy tak samo protestowalibyście przed nazwaniem jednej z ulic imieniem Kozakiewicza, który był symbolem tamtego systemu? – odpowiadał Konrad Fijołek, radny SLD.
Ostatecznie wtedy 11 radnych było przeciwko nazywaniu ulicy imieniem Ludwika Chmury, 10 za i 1 wstrzymał się.
Ludwik Chmura zmarł w 2008 r.
redakcja@rzeszow-news.pl