Zdjęcie: Andrzej Błoński / Rzeszów News

Majówka w mieście oznacza nudę? Nie w Rzeszowie, bo w tu zawsze się coś dzieje. Jeśli nie wierzycie? Sprawdźcie nasz weekendowy rozkład jazdy.

1. 1 MAJA

Zdjęcie: Pixabay

Długi weekend w Rzeszowie można zacząć od korzystania z aplikacji City Talks, którą możemy pójść na wirtualny spacer po mieście. Do maja specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa zostanie udostępnionych bezpłatnie 12 spacerów, w tym o ul. 3 Maja oraz o żydowskiej historii miasta, a także spacer z programem Święta Paniagi. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Bieg Trzeźwości 

„Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich” – to motto III Rzeszowskiego Biegu Trzeźwości im. ks. Franciszka Blachnickiego, który 1 maja o godz. 8:20 już po raz trzeci wyruszy z Rzeszowa do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. Towarzyszyć mu będzie Marsz Nordic Walking i Rajd Rowerowy. W biegu weźmie udział ponad 200 osób.

Pochód 1-majowy

Na 1-majową manifestację zaprasza SLD. Zbiórka o godz. 9:45 przed Pomnikiem Zwycięstwa na placu Ofiar Getta. Stamtąd o godz. 10:30 uczestnicy manifestacji pod pomnik Czynu Rewolucyjnego. Tam zaplanowano okolicznościowe wystąpienia, a po manifestacji w ogrodzie siedziby SLD (ul. Ks. Jałowego) odbędzie się piknik. 

15 lat Polski w Unii Europejskiej 

Kto chce świętować 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej, może 1 maja przyjść na rzeszowski Rynek. Świętowanie rozpocznie się o 15:00. Uczestnicy wydarzenia będą częstowani wielkim urodzinowym tortem. Do przyjścia na Rynek zachęca podkarpacka europosłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Łukacijewska. 

– Dziś z dumą możemy mówić, że to My jesteśmy Unią Europejską! Podkarpacie jest Unią Europejską! – podkreśla europosłanka Łukacijewska. 

Jeszcze 8 godzin

O godz. 20:00 w pubie Niezła Sztuka (ul. Sobieskiego 18, I piętro BWA) odbędzie się koncert zespołu Jeszcze 8 godzin. Grupa składa się z czterech mieszkańców Rzeszowa, którzy w swojej muzyce poruszają się w różnorakich gatunkach jak rock, folk czy funky. Wstęp bezpłatny.

Slalom na wrotkach

Marzy ci się wykonanie slalomu na wrotkach? Dziewczyny z Czapla Team pokażą wam, jak to się robi o godz. 16:00 w Centrum Zabaw WyWrotka Rzeszów (ul. Szpitalna 5).Wstęp 26 zł.

Liga Mistrzów w Heliosie

Liga Mistrzów UEFA na wielkim ekranie? To możliwe w kinie Helios w Galerii Rzeszów. To właśnie tam o 20:45 będzie można zobaczyć transmisję meczu półfinałowego Ligi Mistrzów pomiędzy Barceloną a Liverpoolem. Bilety w cenie 28,50 zł.

2. 2 MAJA

Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

To przede wszystkim Dzień Flagi. W Rzeszowie uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 na Rynku. 

„Z przyjaciółmi dla biało-czerwonej”

W Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) o 17:30 odbędzie się koncert „Z przyjaciółmi dla biało-czerwonej. Polska – Słowacja – Węgry”. Na scenie wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska”, Zakladna Skola Michalovce, „Ezerjó” Szentmiklós Néptáncegyüttes Törökszentmikóls. Wstęp bezpłatny.

„Over the limit”

W kinie Helios w Galerii Rzeszów w ramach „Kultury dostępnej” będzie można o godz. 13:00 i 18:00 zobaczyć dokument „Over the limit” w reżyserii Marty Prus. Bilety w cenie 10 zł w kasie kina lub na jego stronie.

„Over the limit” to rozchwytywany i nagradzany na całym świecie dokument o rosyjskiej gimnastyczce, Margaricie Mamun, która przygotowuje się do olimpiady w Rio de Janeiro. Pomagają jej w tym dwie trenerki, które różnią się podejściem do sportowego sukcesu i wchodzą z nią w odmienne relacje.

Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.

Roller Disco Tour Rzeszów

W Centrum Zabaw WyWrotka Rzeszów (ul. Szpitalna 5) o 18:00 rozpoczną się Roller Disco Tour Rzeszów. Profesjonalni instruktorzy poprowadzą dwugodzinne zajęcia zarówno dla osób, które stawiają pierwsze kroki na wrotkach, jak i dla osób, które chcą poprawić swoje umiejętności. W programie: ćwiczenia na koordynację, jazda na jednej nodze, hamowanie, jazda do tyłu, elementy slalomu. Wstęp 26 zł.

3. 3 MAJA

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Święto Konstytucji 3 Maja, jak co roku będzie zaczynało się od mszy świętej o godz.9:30 w kościele farnym pod przewodnictwem Jana Wątroby, biskupa rzeszowskiego. O 10:50 zaplanowano przemarsz Kompanii Honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskiej i pocztów sztandarowych z kościoła na Rynek, gdzie przy pomniku gen. Tadeusza Kościuszki odbędą się uroczystości patriotyczne, które zakończą się defiladą.

16. Święto Paniagi po chorwacku

Następnie w samo południe na scenie przy wieży farnej oficjalnie rozpocznie się
16. Święto Paniagi. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

„Rzeszów kiedyś i dziś”

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

3 maja, poza ekspozycjami przygotowanymi na Paniagę, w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystaw fotografii „Rzeszów kiedyś i dziś”. Zdjęcia są zaproszeniem do sentymentalnej podróży po rzeszowskim krajobrazie, jakiego być może nie znamy. Towarzyszą im komentarze znanych badaczy drewnianej architektury, przekonujące o jej wyjątkowości i potrzebie ochrony.

Wernisaż zaplanowano na 14:00. Wystawa będzie czynna do 14 czerwca. Wstęp bezpłatny.

Dokument o Łukasiewiczu

W kinie Zorza o 15:30 będzie można zobaczyć film „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”. Film obejmuje lata 1848-1870, od momentu rozpoczęcia przez Ignacego Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Produkcja pokazuje Łukasiewicza, jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji.

Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Dokument ukazuje i udowadnia, że kolebka światowego przemysłu naftowego mieści się w Bóbrce na Podkarpaciu. Bezpłatne bilety można odebrać w Podziemnej Trasie Turystycznej.

„Młodość Astrid”

W kinie Zorza z okazji Święta Paniagi zaplanowano ponadto jeszcze dwa bezpłatne pokazy. O 13:30 będzie można zobaczyć projekcje klasyki polskiej animacji, a o 21:00 „Młodość Astrid” reż. Pernille Fischer Christensen na pokazie plenerowym.

„Kobieta na zamówienie”

3 maja Ave Teatr z kolei o 18:45 zaprezentuje w sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Dąbrowskiego 83) „Kobietę na zamówienie”. Bilety w cenie 45-55 zł można kupić na stronie kupbilecik.pl.

Bill (Jacek Kawalec), nudnawy statystyk w stosownym wieku, dostaje na urodziny od swojego najlepszego przyjaciela Leona (Dariusz Niebudek) – niecodzienny prezent. Tym prezentem okazuje się być ankieta matrymonialna. Dziesięć cech idealnej kobiety, o której marzy każdy facet. Hmm.. no może nie każdy, ale z pewnością większość.

Bill początkowo niechętnie przyjmuje zadanie wypełnienia ankiety, jednak z czasem idea stworzenia kobiety idealnej wciąga go bez reszty. Chwilę później niewinny prezent (Beata Zarembianka) puka do drzwi… 

4. 4 MAJA

Fot. Bartosz Frydrych / Rzeszów News. Na zdjęciu spektakl „Kiedy byłem małym chłopcem”

Nowy sezon Potańcówki dla Seniorów ruszył już pełną parą. W sobotę wszyscy mieszkańcy Rzeszowa powyżej 60. roku życia koniecznie muszą pojawić się na bulwarach o 17:00. To właśnie tam czeka na nich specjalna potańcówka.

Pokaz specjalny fontanny 

W sobotę o 21:00 odbędzie się pierwszy w tym roku pokaz specjalny fontanny multimedialnej. Na pierwszy rzut pójdzie „Folk dookoła świata” i „Walka Tytanów” z udziałem aktorów.

„Kolacja dla głupca”.

Z kolei w Teatrze im. W. Siemaszkowej o 17:00 w sobotę i niedzielę (4-5 maja) zobaczymy „Kolację dla głupca”. Bilety w cenie 60 zł można kupić w kasie kina i na jego stronie.

„Kolacja…” to jedna z najbardziej popularnych komedii światowego teatru na rzeszowskiej scenie. Bogaty, francuski wydawca Pierre Brochant co tydzień organizuje dla przyjaciół w swojej posiadłości „kolację dla głupca” – konkurs na przyprowadzenie największego nieudacznika i idioty, który zapewni towarzystwu najwięcej rozrywki.

François Pignon pozornie spełnia wszystkie wymagania, by stać się tytułowym „głupcem”. Nieświadomy gry, w którą zostaje wplątany, wprowadza prawdziwy zamęt w życie Pierre’a i to on bezwiednie staje się mistrzem ceremonii, co prowadzi do serii prześmiesznych sytuacji, gwarantując świetną rozrywkę widzom spektaklu.

„Kiedy byłem małym chłopcem”

„Siemaszka” na 4 i 5 maja o godz. 20:00 zaplanowała w Podziemnej Trasie Turystycznej pokaz najnowszej sztuki o Tadeuszu Nalepie pt. „Kiedy byłem małym chłopcem” w reżyserii Tomasza Mana. Bilety w cenie 40 zł można kupić na stronie teatru i w kasie placówki.

„Kiedy byłem…” to historia koncertu, którego… nie było. Akcja muzycznego spektaklu rozgrywa się we wrześniu 1965 roku w rzeszowskim Klubie Łącznościowca. Tadeusz Nalepa, wraz z grupą Breakout, przygotowują się do występu.

To oparta na wątkach biograficznych opowieść o młodzieńczych latach ojca polskiego bluesa. Historia początków jego muzycznej drogi, której pierwszym przystankiem był Rzeszów. Spektakl o potrzebie wolności i miłości – do kobiety, muzyki, ludzi i rodzinnego miasta.

5. 5 MAJA

Zdjęcie: Teatr Maska

Najmłodsi mieszkańcy Rzeszowa wraz z rodzicami do Teatru Maska powinni zajrzeć w niedzielę. O 16:30 będzie na nich czekał spektakl „Tylko jeden dzień” w reżyserii Jacka Popławskiego. Bilety w cenie 15 zł można kupić na stronie teatru.

Na świecie jest wiele rzeczy i zjawisk – małych i wielkich, ważnych i nieważnych. Czasem trudno odróżnić jedne od drugich. Bo czy na przykład jeden dzień – tylko jeden dzień – może być czymś ważnym i wyjątkowym?

Co może się wydarzyć w ciągu tych niewielu godzin? Dla bohaterki spektaklu – malutkiej Jętki Jednodniówki – jeden dzień to całe życie. Jeśli jednak myślicie, że będąc Jednodniówką nie można być szczęśliwym, a po przedstawieniu widownia będzie mokra od łez, jesteście w wielkim błędzie.

„Tylko jeden dzień” to lekka i dowcipna forma, w jakiej ujęto trudny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych temat przemijania, pomaga „oswoić” problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego.

Oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl