Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Siedem dotykowych map i 50 przewodników przygotowano z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Kolejny projekt – „Rzeszów na wyciągnięcie ręki” w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 został zrealizowany.

Stolica Podkarpacia otwiera się coraz bardziej na osoby niewidome i niedowidzące, chociażby dlatego, że w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 został zrealizowany projekt „Rzeszów na wyciągnięcie ręki”.

Jedna ze zwycięskich propozycji pozwoliła na to, aby w Rzeszowie pojawiły się specjalne mapy dla niewidomych i niedowidzących, które rozlokowano w 7 punktach w centrum miasta.

Dwie z nich znajdują się na ścianach Muzeum Historii Miasta Rzeszowa i Urzędu Wojewódzkiego, pozostałe umieszczono na postumentach przy ul. Targowej obok wejścia na cmentarz, dworcu PKP, Ogrodach Bernardyńskich, pl. Śreniawitów oraz fontannie multimedialnej znajdującej się przy alei Lubomirskich.

– Na tablicach znajdziemy po lewej stronie legendę do mapy zapisaną alfabetem Braille’a oraz pismem powiększonym, a także informacje, gdzie aktualnie jesteśmy i co możemy znaleźć interesującego w pobliżu  – wyjaśnia Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

– Tablicą główną jest ta, która znajduje się przy dworcu PKP, ponieważ ona dodatkowo jest wyposażona w informacje, gdzie ulokowane są pozostałe tego typu mapy – dodaje.

Drugą częścią projektu „Rzeszów na wyciągniecie ręki” jest specjalny przewodnik dla osób niewidomych i niedowidzących. W broszurze można znaleźć 15 atrakcji turystycznych w Rzeszowie, m.in. okrągłą kładkę dla pieszych, Ogrody Bernardyńskie, Klasztor Bernardynów, Rynek, ratusz, Podziemną Trasę Turystyczną, Stary Cmentarz, na którym kręcono sceny do filmu „Trędowata” w 1936 r., czy zamek Lubomirskich.

– Przewodnik jest opracowany oczywiście w piśmie Braille’a i tekście powiększonym [czcionka w rozmiarze 26 – przyp. red.] a także zawiera ilustracje, które opracowano tak, aby one były uwypuklone – mówi Katarzyna Pawlak.

Takich książek ułatwiających zwiedzanie Rzeszowa osobom niewidomym i niedowidzącym przygotowano 50 sztuk.  Mogą je wypożyczać zarówno mieszkańcy jak i turyści.

Gdzie są dostępne przewodniki?

– Urząd Miasta Rzeszowa

– Urząd Marszałkowski

– Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

– Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Trasa Podziemna

– Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy

– Biuro Wystaw Artystycznych

– Uniwersytet Rzeszowski

– Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania

– Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF,

– Zespół Szkół nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi

– Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (czytelnia Główna oraz 5 filii dostosowanych w ramach Projektu RBO ,,Od A do Z” – filia przy ul. Czackiego, ul. Okulickiego, ul. Fredry, ul. Ofiar Katynia oraz punkt biblioteczny przy ul. Dąbrowskiego)

– PTTK Biuro Podróży

– PZN Okręg podkarpacki przy ul. Dworcowej

– Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych oraz Fundacja Szansa dla Niewidomych Oddział w Rzeszowie

(jg)

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama