Siedem dotykowych map i 50 przewodników przygotowano z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Kolejny projekt – „Rzeszów na wyciągnięcie ręki” w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 został zrealizowany.
Stolica Podkarpacia otwiera się coraz bardziej na osoby niewidome i niedowidzące, chociażby dlatego, że w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 został zrealizowany projekt „Rzeszów na wyciągnięcie ręki”.
Jedna ze zwycięskich propozycji pozwoliła na to, aby w Rzeszowie pojawiły się specjalne mapy dla niewidomych i niedowidzących, które rozlokowano w 7 punktach w centrum miasta.
Dwie z nich znajdują się na ścianach Muzeum Historii Miasta Rzeszowa i Urzędu Wojewódzkiego, pozostałe umieszczono na postumentach przy ul. Targowej obok wejścia na cmentarz, dworcu PKP, Ogrodach Bernardyńskich, pl. Śreniawitów oraz fontannie multimedialnej znajdującej się przy alei Lubomirskich.
– Na tablicach znajdziemy po lewej stronie legendę do mapy zapisaną alfabetem Braille’a oraz pismem powiększonym, a także informacje, gdzie aktualnie jesteśmy i co możemy znaleźć interesującego w pobliżu – wyjaśnia Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.
– Tablicą główną jest ta, która znajduje się przy dworcu PKP, ponieważ ona dodatkowo jest wyposażona w informacje, gdzie ulokowane są pozostałe tego typu mapy – dodaje.
Drugą częścią projektu „Rzeszów na wyciągniecie ręki” jest specjalny przewodnik dla osób niewidomych i niedowidzących. W broszurze można znaleźć 15 atrakcji turystycznych w Rzeszowie, m.in. okrągłą kładkę dla pieszych, Ogrody Bernardyńskie, Klasztor Bernardynów, Rynek, ratusz, Podziemną Trasę Turystyczną, Stary Cmentarz, na którym kręcono sceny do filmu „Trędowata” w 1936 r., czy zamek Lubomirskich.
– Przewodnik jest opracowany oczywiście w piśmie Braille’a i tekście powiększonym [czcionka w rozmiarze 26 – przyp. red.] a także zawiera ilustracje, które opracowano tak, aby one były uwypuklone – mówi Katarzyna Pawlak.
Takich książek ułatwiających zwiedzanie Rzeszowa osobom niewidomym i niedowidzącym przygotowano 50 sztuk. Mogą je wypożyczać zarówno mieszkańcy jak i turyści.
Gdzie są dostępne przewodniki?
– Urząd Miasta Rzeszowa
– Urząd Marszałkowski
– Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
– Muzeum Historii Miasta Rzeszowa
– Trasa Podziemna
– Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy
– Biuro Wystaw Artystycznych
– Uniwersytet Rzeszowski
– Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania
– Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF,
– Zespół Szkół nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi
– Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (czytelnia Główna oraz 5 filii dostosowanych w ramach Projektu RBO ,,Od A do Z” – filia przy ul. Czackiego, ul. Okulickiego, ul. Fredry, ul. Ofiar Katynia oraz punkt biblioteczny przy ul. Dąbrowskiego)
– PTTK Biuro Podróży
– PZN Okręg podkarpacki przy ul. Dworcowej
– Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych oraz Fundacja Szansa dla Niewidomych Oddział w Rzeszowie
(jg)
redakcja@rzeszow-news.pl