Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Marek Filip, były już prezes MPK
Reklama

Kolejne personalne układanki w miejskiej komunikacji w Rzeszowie. Prezesem MPK przestał być Marek Filip. Od poniedziałku trwają poszukiwania nowego. 

– Pod koniec czerwca Markowi Filipowi i radzie nadzorczej MPK skończyła się 3-letnia kadencja – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Miasto jest właścicielem MPK, spółki przewozowej, która na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie obsługuje miejskie autobusy. W ZTM od niedawna jest nowy dyrektor – 27 czerwca został nim Łukasz Dziagwa

Adwokat na czele rady 

Teraz nadszedł czas na zmiany w MPK. Spółką od 11 marca 2013 roku kierował Marek Filip, związany był z nią od 7 sierpnia 2000 roku. 

Nowym przewodniczącym rady nadzorczej MPK został Grzegorz Gradkowski, prawnik, który w Rzeszowie prowadzi kancelarię adwokacką. Gradkowskiego na to stanowisko wytypowało miasto. – Nie należę do żadnej partii, nigdy też nie należałem – mówi Gradkowski. 

Rada nadzorcza MPK jest czteroosobowa. Drugą osobą wskazaną przez miasto do rady jest Przemysław Jednacz, współprzewodniczący Zielonych na Podkarpaciu. Zieloni w ostatnich wyborach samorządowych poparli Konrada Fijołka w wyborach na prezydenta Rzeszowa.

Dwóch pozostałych członków rady nadzorczej MPK wskazała załoga. Zostali nimi: Dawid Krupski i Grzegorz Wojewoda.

Szybko wybrać prezesa 

Po zakończeniu kadencji Marka Filipa, rada nadzorcza spółki ogłosiła w poniedziałek konkurs na nowego prezesa MPK. Do czasu wyboru prezesa, prokurentami spółki są: Mariusz Binduga, dyrektor ds. technicznych oraz Krystyna Herjan, główna księgowa w MPK.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zgłoszenia kandydatów na prezesa MPK trwają do 22 lipca br. – Mam nadzieję, że szybko go wyłonimy i w sierpniu obejmie stanowisko – mówi Grzegorz Gradkowski. – Dotychczasowy prezes Marek Filip też może startować – dodaje.

Czy wystartuje? Nie wiadomo. W poniedziałek Filip nie odbierał telefonu komórkowego.   

Kandydat na prezesa musi mieć wykształcenie wyższe (preferowane kierunki: ekonomia, zarządzanie, logistyka), co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, doświadczenie w zarządzaniu strategicznym, znać sektor gospodarki komunalnej. 

„Mile widziane doświadczenie w realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych, w tym funduszy Unii Europejskiej” – czytamy w wymaganiach konkursu. 

Stołek prezesa MPK jest intratny. Jego zarobki wynoszą ok. 20 tys. zł miesięcznie.   

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama