50  tys. zł zarząd województwa podkarpackiego chce przeznaczyć na pomoc dla czwórki rodzeństwa, które w pożarze domu w Daliowej  (gmina Jaśliska) straciło matkę. Zapadła decyzja, że spalony dom zostanie odbudowany.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie poinformowała, że pomoc dla dzieci w wysokości 50 tys. zł zarząd województwa zadeklarował na wtorkowym posiedzeniu. Pieniądze mają być przeznaczone na odbudowę spalonego domu lub remont domu dziadków dzieci, z których cała czwórka przebywa po sobotnim pożarze.

– Zarząd skieruje wniosek o udzielenie pomocy na najbliższą sesję Sejmiku Województwa, bo ostateczna decyzja leży w gestii radnych województwa – poinformowała Aleksandra Gorzelak-Nieduży.

– Trudno znaleźć słowa, które mogłyby opisać tragedię, jaka dotknęła tę rodzinę. Dlatego chcemy konkretnym działaniem pomóc dzieciom, przed którymi jest całe życie. To prosty gest ludzkiej solidarności – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej, który podlega marszałkowi już nawiązał kontakt   z władzami gminy Jaśliska, aby jak najszybciej udzielić niezbędnej pomocy. Przekazane z budżetu województwa pieniądze mają być w całości wykorzystane do odbudowy zniszczonego przez pożar rodzinnego domu osieroconego rodzeństwa.

W ubiegłą sobotę (31 stycznia) w pożarze jednorodzinnego domu w Daliowej (gmina Jaśliska) zginęła 35-letnia matka, która samotnie wychowywała czwórkę dzieci w wieku od 2,5 do 9 lat. Kobieta najpierw wyprowadziła z płonącego domu dzieci, a sama wróciła, aby ratować dobytek rodziny. Dzieci, które straciły wszystko, znalazły się pod opieką dziadków.

Czego potrzeba?

Zapadła decyzja, że gminy Jaśliska i Caritas odbudują spalony dom. – Zgłosiło się już biuro architektoniczne, które zaprojektuje nowy dom, firmy z materiałami budowlanymi, ludzie którzy położą dach oraz wykonają podłącz urządzeń sanitarnych – poinformował portal Krosno112.pl.

W najbliższych dniach ruszy remont domu dziadków, aby dzieci miały lepsze warunki mieszkaniowe do czasu odbudowy spalonego domu. W czasie remontu, dzieci będą na feriach w ośrodku rehabilitacyjnym.

Pomoc dla dzieci oferują ludzie z całej Polski. Mają już wystarczającą liczbę ubrań i pluszowych zabawek. Obecnie potrzebne są produkty spożywcze z długim terminem przydatności, artykuły higieny osobistej, środki czystości, karma dla psów. Najpilniejszą potrzebą jest jednak pomoc finansowa, bo remont domu babci i wyposażenie w AGD i meble oraz budowa nowego domu wymaga sporych nakładów finansowych.

GOPS w Jaśliskach otworzył subkonto dla dzieci

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśliskach „Daliowa Pomoc Dzieciom”

Jaśliska 171, 38-485 Jaśliska

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Nr konta bankowego:

NRB: PL 69 8642 1096 2010 9606 7523 0003

SWIFT: POLUPLPR

Konto uruchomił także Caritas Archidiecezji Przemyskiej

ul. Kapitulna 1, 37-700 Przemyśl

nr konta: 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045

Z dopiskiem „Pomoc Dzieciom” lub sms o treści „Pomagam” na nr 72052

Pomoc rzeczową należy kierować na adres: Gmina Jaśliska 171, 38-485 Jaśliska.

Pomoc prawna

Pomoc dzieciom zadeklarowała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie. Izba udzieli bezpłatnej pomocy prawnej. Już wyznaczyła do tego dwóch radców Bożenę Zajdel i Agnieszkę Wójcik.

– Radcowie udzielą pomocy prawnej także tymczasowemu opiekunowi prawnemu dzieci zmarłej kobiety, którym została ustanowiona ich babcia – poinformowała Magdalena Janda, rzecznik prasowy OIRP w Rzeszowie.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama