– Mamy świetną i młodą drużynę. Ludzi wykształconych, którzy chcą iść drogą wytyczoną przez prezydenta Tadeusza Ferenca – mówi Marta Niewczas, radna miasta Rzeszowa oraz przewodnicząca komitetu wyborczego „Aktywny Rzeszów”.

Komitet „Aktywny Rzeszów” został zarejestrowany kilka dni temu, jako pierwszy w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Komitet, któremu przewodniczy Niewczas, wystawi kandydatów w wyborach samorządowych do Rady Miasta Rzeszowa, które odbędą się 16 listopada.

Marta Niewczas komitet „Aktywny Rzeszów” budowała od trzech miesięcy. Jest w nim ok. 50 osób, a w wśród nich prawnicy, lekarze, pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego, dziennikarze, aktorzy i ludzie biznesu.

– Z naszym komitetem związały się również osoby bezrobotne, które chcą startować do Rady Miasta Rzeszowa. Mają inne spojrzenie na to, co trzeba zmienić w Rzeszowie. Spojrzenie, którego nam brakuje – przekonuje Marta Niewczas.

Szybciej, Wyżej, Mocniej

Niewczas radną jest od 12 lat. Cztery lata temu do rady dostała się z listy proprezydenckiego komitetu „Rozwój Rzeszowa”. W trakcie kadencji przeszła do klubu SLD, ale została z niego usunięta ponad rok temu, gdy związała się z Europą Plus. W listopadzie Niewczas została liderką Twojego Ruchu na Podkarpaciu. Bez powodzenia startowała w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zdobyła prawie 5 tys. głosów.

Niewczas po wyborach do PE zaczęła budować komitet „Aktywny Rzeszów”. – Chcemy dać szansę ludziom młodym. W naszym komitecie są ludzie wykształceni, znający języki i dobrze orientujący się w zmianach, jakich oczekują mieszkańcy Rzeszowa. Nie są to politycy, nie należeli do partii. To społecznicy i aktywiści, ludzie pracowici i z wizją – przekonuje Niewczas.

Dodaje również, że jej komitet chce czerpać z doświadczenia i pracy prezydenta Tadeusza Ferenca, którego bardzo szanuje za zmiany w stolicy Podkarpacia. – Pałeczka pokoleniowa musi jednak zostać przekazana dalej. Teraz czas na młodych. Musimy działać „Szybciej! Wyżej! Mocniej!” – przywołuje olimpijskie motto Marta Niewczas.

Na liście komitetu w wyborach do Rady Miasta Rzeszowa będą wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego, a zarazem autorytety w dziedzinie sportu: prof. Stanisław Zaborniak i prof. Kazimierz Obodyński, historyk Bogdan Kotula oraz Grażyna Ficek z Fundacji na rzecz Pomocy Społecznej „Promyk”. To tylko kilka wybranych nazwisk. Pełna lista ma być podana w najbliższych tygodniach.

Kandydat na prezydenta?

„Aktywny Rzeszów” wystawi w wyborach także kandydata na prezydenta Rzeszowa. Jego nazwisko komitet ma ogłosić 16 września.

– Przez dwa tygodnie chcę spotykać się z mieszkańcami Rzeszowa, by poznać ich propozycje. Chcę wiedzieć, czego oczekują. Przedstawię im również nasz program i posłucham, co o nim myślą – mówi radna Niewczas. Jeszcze kilka dni temu stanowczo zaprzeczała, gdy ją pytaliśmy, czy będzie się ubiegała o stanowisko prezydenta.

– Sytuacja się trochę zmieniła. Na razie jednak nie zdradzę, kto będzie kandydatem – mówi z uśmiechem Marta Niewczas.

„Aktywny Rzeszów” stawia na rozwój gospodarczy regionu. – Rzeszów musi stać się potęgą gospodarczą, a tego, niestety, nie udało nam się do tej pory osiągnąć – uważa szefowa komitetu.

– Chcemy stworzenia nowych miejsc pracy. Ważna jest dla nas również aktywność społeczna i ekonomiczna. Chcemy coraz bardziej rozwijać aktywność sportową i kulturalną. Marzy mi się w Rzeszowie festiwal jazzowy z prawdziwego zdarzenia. Wiem, że mamy potencjał i chce by w końcu zrozumiano, że w doświadczenie posiadają nie tylko ludzie po 70-ce. Musimy inwestować w młodych – dodaje Marta Niewczas.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama