Miasto planuje więcej rekreacji na Staromieściu. Co tam powstanie?

Reklama

Plac zabaw, strefa rekreacji, łąka kwietna, rabata ziołowa, strefa relaksu – to wszystko ma powstać w rejonie ulic Lubicz i Staromiejskiej w Rzeszowie.

 

Wizualizacje: Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

– To będzie jedna z najatrakcyjniejszych stref wypoczynku i rekreacji na terenie Rzeszowa – twierdzi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Inwestycję zaplanowano na blisko 25-arowym obszarze, w centrum osiedla Staromieście, w sąsiedztwie siedziby Rzeszowskiego Domu Kultury. Teren podzielono na strefy o różnych funkcjach: plac zabaw, strefa rekreacji, łąka kwietna, rabata ziołowa, strefa relaksu.

Plac zabaw, zapowiada miasto, powstanie w centralnej części terenu. Będzie wyposażony w urządzenia zabawowe i żagle zacieniające. Jego nawierzchnia zostanie wykonana ze zrębków drewnianych. Strefę relaksu zaprojektowano w zachodniej części.

– Tam ustawione zostaną parklety, w sąsiedztwie których znajdować się będzie wysoka zieleń – zapowiada Gernand. 

Na całym terenie inwestycji, a w szczególności w południowej jego części, powstaną rabaty, na których będą rosły specjalnie wyselekcjonowane gatunki ziół. W sąsiedztwie rabat znajdą się ławki oraz leżaki.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

We wschodniej części, w sąsiedztwie ulicy Staromiejskiej, posadzony zostanie szpaler krzewów, który będzie izolował przestrzeń rekreacyjną od ruchu drogowego. Tam także zaplanowana została edukacyjna łąka kwietna, wyposażona w domki dla owadów.

Alejki spacerowe będą wyłożone kostką, a także okrągłymi płytami chodnikowymi. Teren rekreacyjno-wypoczynkowy na Staromieściu rozświetlą lampy solarne. Dokumentację inwestycji opracowali pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej.

Miasto zapowiada, że przetarg na wykonawcę inwestycji zostanie ogłoszony w lutym. Po jego rozstrzygnięciu, zwycięzca będzie pięć miesięcy od daty podpisania umowy na uporanie się z kontraktem. 

Jak przypomina ratusz, od 2021 roku w Rzeszowie wybudowano siedem placów zabaw, m.in. przy Lisiej Górze, przy ulicach: Podchorążych, Zawiszy Czarnego, Myśliwskiej, Potokowej, Starzyńskiego. Miasto wydało na nie blisko 1,9 mln zł.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama