Zdjęcie: Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin
Reklama

„Miasto Skarbów” to kolejny edukacyjny materiał Podkarpackiego Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. Dlaczego tym razem zdecydowano się na grę? – Bo to ciekawa forma spędzania wolnego czasu ze sobą, a nie obok siebie oraz przyjemny sposób na zdobywanie wiedzy na temat Rzeszowa i Podkarpacia – twierdzi Jan Marković, twórca gry.

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin  jest na etapie wydawania kolejnego edukacyjnego gadżetu związanego z Rzeszowem. Tym razem jest to gra „Miasto Skarbów”, w której znajdziemy 100 „skarbów” stolicy Podkarpacia pogrupowanych na pięć kategorii, w każdej po 20 obiektów, miejsc lub osób.

Pierwsza z nich to zabytki i pomniki, m.in. Zamek, ratusz, Pomnik Czynu Rewolucyjnego, rzeźba „Podwójna krótka” przy hali Podpromie; druga – muzea i instytucje np. Muzeum Okręgowe, teatry, biblioteka, Estrada Rzeszowska itp.;

Trzecia to Inne miejsca, czyli m.in. fontanna multimedialna, ul. 3 Maja, Lisia Góra, most Narutowicza. Kolejna kategoria to wydarzenia, w której znajdziemy m.in.  Europejski Stadion Kultury, Carpathia Festiwal, Rajd Rzeszowski, Maskaradę.

Ostatnia to Osoby. I tu pojawią się takie sylwetki jak chociażby ppłk Łukasz Ciepliński, etnograf Franciszek Kotula, jeden z największych reformatorów teatru XX wieku – Jerzy  Grotowski, aktorka, która patronuje rzeszowskiemu teatrowi – Wanda Siemaszkowa.

– Prezentujemy w grze osoby, które już nie żyją, ale w przeszłości zasłużyły się w jakiś sposób dla Rzeszowa. Jest to związane z tym, że uzyskanie praw do wykorzystania wizerunku osób żyjących było procedurą zbyt czasochłonną – wyjaśnia Jan Marković, twórca gry.

Gra jest przeznaczona dla dzieci  w wieku od 7 lat. Nie ma górnej granicy wiekowej. Twórcy zapewniają, że przy odkrywaniu „skarbów” Rzeszowa dobrze będą się bawić również osoby dorosłe.

– Podczas gry trzeba się wykazać planowaniem, zarządzaniem ryzykiem. Formuła „Miasta Skarbów” mimo to nie jest skomplikowana, ale też nie jest banalna, dlatego wiek szkolny to minimum by osiągnąć satysfakcję z gry. Jest to związane ze skomplikowaniem przepisów. Młodsze dzieci mogą mieć problem, aby pewne rzeczy zrozumieć  – wyjaśnia Jan Marković.

Najważniejsze elementy gry to plansza, 100 płytek Skarbów oraz instrukcja z przewodnikiem po tej setce atrakcji. Jej twórcy, jak zawsze, dbają też o najwyższą jakość swoich wydawnictw.

– Zależy nam na tym, aby gra przetrwała jak najdłużej, dlatego wybieramy taką drukarnie, która nam jakość zapewni, bo przecież nie chodzi o to, aby bo zagraniu dwa razy np. plansza na załamaniach się rozkleiła lub karty zostały w taki sposób uszkodzone, by można było zapamiętać, co pod którą się kryje jeszcze przed jej odkryciem – wyjaśnia Jan Marković.

Dodajmy, że gra to nie pierwszy edukacyjny projekt związany z Rzeszowem wydany przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. Wcześniej ukazała się książeczka „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków”, potem gra typu memory z rzeszowskimi atrakcjami, a także „Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków”. 

Wkrótce ukaże się „Lot z przeszłości” – przygodowa opowieść, której tłem jest historia Centralnego Okręgu Przemysłowego w Rzeszowie.

Dlaczego tym razem zdecydowano się na grę? – Bo to ciekawa forma spędzania wolnego czasu ze sobą, a nie obok siebie oraz przyjemny sposób na zdobywanie wiedzy na temat Rzeszowa i Podkarpacia – twierdzi Jan Marković.

„Miasto skarbów” ma być gotowe pod koniec sierpnia. Twórcy planują wydać 400 egzemplarzy bezpłatnych, które będzie można zdobyć w różnych konkursach na Facebooku Stowarzyszenia oraz w instytucjach, które znalazły się w grze.

Jeśli gra będzie cieszyła się duże zainteresowane to Stowarzyszanie planuje dodrukować więcej egzemplarzy, ale one będą już płatne. Gra została dofinansowana z budżetu miasta.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.